هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 مرداد 1398
ساعت 21:25
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 25 فروردين 1398 ساعت 13:54 2019-4-14 13:54:44
شناسه خبر : 314286
نایب رئیس مجلس گفت: برنامه‌ریزی وزارت نیرو برای لایروبی رودخانه‌ها و همچنین تکمیل سدها الزامی است.
نایب رئیس مجلس گفت: برنامه‌ریزی وزارت نیرو برای لایروبی رودخانه‌ها و همچنین تکمیل سدها الزامی است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، مسعود پزشکیان، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، امروز (یکشنبه 25 فروردین) در جلسه علنی پارلمان در جریان بررسی خسارت‌های ناشی از سیل اخیر در کشور و عملکرد دستگاه‌های مربوطه ضمن تشکر از دولت و وزرایی که در مجلس حضور یافتند و گزارش‌های خود را به وکلای‌ملت تقدیم کردند، اظهار داشت: بارندگی نعمت خداست و بسیاری از مشکلات آبی کشور را حل کرد، اما سیل تخریب‌ها و هزینه‌هایی را برای مردم و کشور ایجاد کرد.
 
وی با اشاره به ساختار مدیریت بحران افزود: قانون جدید ساختار بحران در مجلس مصوب و به شورای نگهبان ارجاع شده است، در این قانون بر تشکیل شورای عالی مدیریت بحران با ریاست رئیس‌جمهور تاکید شده، بنابراین می‌توان مشکلات ساختاری اخیر را از طریق قانون حل کرد.
 
نایب رئیس اول مجلس با تاکید بر اهمیت برنامه‌ریزی در مدیریت گفت: وزرای مختلف در گزارش‌های خود به این موضوع اشاره کردند. در رابطه با حوزه وزارت جهاد کشاورزی، برنامه برای صیانت از جنگل، آبخیزداری وهمچنین حفظ مراتع و دامداری ضروری است. در حوزه وزارت نیرو نیز برنامه‌ریزی برای لایروبی، زه‌کشی و جلوگیری از ساخت‌و‌ساز در مسیر رودخانه‌ها و همچنین تکمیل سدها الزامی است؛ سازمان هواشناسی نیز باید تجهیز و برنامه‌های مدوّنی داشته باشد.
 
پزشکیان تصریح کرد: همچنین اسکان دائم سیل‌زدگان و جبران خسارت وارده به مردم و رفع مشکلات کشاورزان نیز به پول و هزینه نیاز دارد، بنابراین در شرایط اورژانسی کنونی، مرکز پژوهش‌های مجلس، دولت و کمیسیون تخصصی مجلس باید محل تأمین منابع را مشخص کنند.
 
وی با بیان اینکه دولت یا مجلس به تنهایی نمی‌توانند وضعیت کنونی را مدیریت کنند، افزود: مشارکت مردم و حرکت جهادی و بسیجی در این شرایط ضروری است، وزارت کشور باید از ظرفیت نهادها و، سمن‌ها و همچنین نهاد‌های مردمی استفاده کند و با بسیج آنها تکلیف هر گروه را طبق منطقه‌های مختلف مشخص کند. در واقع مشارکت مردمی باید سازماندهی و مدیریت شود.
 
نماینده مردم تبریز در مجلس اظهار داشت: در حال حاضر گفته شده تمام کمک‌های نقدی به حساب جمعیت هلال‌احمر و یا کمیته امداد امام(ره) واریز شود، اما نباید مانع ورود مردم و کمک‌های مردمی شویم. در واقع مردم را از حضور در صحنه محروم نکنیم، زیرا تنها راه پاسخگویی مشارکت مردم است.
 
پزشکیان با تاکید بر اینکه ارائه لایحه یا طرح در صورت نیاز باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: بارندگی‌ها در استان‌هایی چون خراسان جنوبی و رضوی، کرمان و سیستان و بلوچستان ادامه دارد. بنابراین معتقدم مردم می‌توانند در برابر سیل قدرتمندانه بایستند؛ لذا از همه سازمان‌ها و مردم در صحنه قدردانی می‌کنم و می‌خواهم برای حل مشکلات تا آخر در صحنه حضور داشته باشند.