هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 27 بهمن 1398
ساعت 09:59
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 26 اسفند 1397 ساعت 15:39
يكشنبه 26 اسفند 1397 15:33 ساعت
2019-3-17 15:39:37
شناسه خبر : 311392
لحظاتی پیش چهار فاز پارس جنوبی با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهوری افتتاح شد.
 چهار فاز جدید ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی لحظاتی پیش در آئینی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.
 
طرح توسعه فازهای ۱۳، ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی از ظرفیت تولید روزانه ۱۱۳ میلیون مترمکعب گاز غنی، ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز متان، ۱۵۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۸۰۰ تن گوگرد گرانول، سالانه دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن گاز مایع و دو میلیون تن اتان به عنوان خوراک اصلی صنایع پتروشیمی برخوردار است.
 
در شرایط فعلی ظرفیت تولید گاز غنی ایران از میدان گازی مشترک پارس جنوبی روزانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز است که با احتساب بهره‌برداری از این چهار فاز جدید این ظرفیت از مرز ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز عبور می‌کند.
 
 
بر اساس این گزارش علاوه بر این هم‌اکنون ظرفیت تولید روزانه گاز شیرین در منطقه پارس جنوبی حدود ۵۷۰ میلیون مترمکعب است که با بهره‌برداری از این فازهای جدید این ظرفیت نیز به حدود ۶۷۰ میلیون مترمکعب در روز می‌رسد، ضمن آنکه ظرفیت تولید میعانات گازی از ۸۱۰ هزار بشکه فعلی به ۹۶۰ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.
 
 
یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدی فازهای جدید پارس جنوبی گاز اتان است که به عنوان خوراک مجتمع‌های الفینی و در نهایت تولید محصولات مختلف پلیمری شامل انواع پلی‌اتیلن سبک، سنگین، سبک خطی، پروپیلن و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد که با بهره‌برداری از فازهای جدید این ظرفیت از ۶ به حدود هشت میلیون تن در سال افزایش می‌یابد.
 
از سوی دیگر ظرفیت تولید گاز مایع پارس جنوبی شامل پروپان و بوتان هم از هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تن فعلی به حدود ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال افزایش می‌یابد و ظرفیت تولید روزانه گوگرد به عنوان یک محصول زیست‌محیطی هم از سه هزار و ۷۵۰ تن در روز به چهار هزار و ۵۵۰ تن افزایش می‌یابد.
بر اساس این گزارش، با تکمیل عملیات اجرایی چهار ردیف شیرین‌سازی گاز در هر یک از بخش‌های خشکی دو طرح توسعه‌ای پارس جنوبی، فازهای 13و 22، 23، 24 با ظرفیت کامل فراورش ۵۶ میلیون مترمکعب گاز، در شهرستان کنگان به‌طور رسمی افتتاح می‌شود.
 
با بهره‌برداری از این فازها ایران برای نخستین بار در برداشت گاز از این میدان مشترک از کشور قطر پیشی گرفته است.
 
اجرای این طرح‌ها که به کنسرسیوم‌هایی متشکل از پیمانکاران، مشاوران و سازندگان ایرانی واگذارشده است، با بهره‌گیری از حداکثر توان و تخصص شرکت‌های داخلی به مرحله بهره‌برداری رسیده است.
 
هر یک از دو طرح مزبور برای تولید 56 میلیون مترمکعب گاز غنی از میدان مشترک، دو هزار و 900 تن گاز مایع (آل پی جی)، دو هزار و 750 تن اتان، 75 هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی‌شده است.
 
 
ارزش اقتصادی حاصل از بهره‌برداری و دستیابی به تولیدات سالانه طرح فاز 13 و طرح فاز 22، 23، 24 پارس جنوبی با در نظر گرفتن ظرفیت‌های اسمی و قیمت‌های فروش محصولات تولیدی با احتساب قیمت هشت سنت برای هر مترمکعب گاز طبیعی تصفیه‌شده، ۵۰ دلار برای هر بشکه میعانات گازی، ۴۷۰ دلار برای هر تن گاز مایع (LPG) و ۲۶۰ دلار برای هر تن اتان و ۱۰۰ دلار برای هر تن گوگرد بالغ بر پنج میلیارد دلار در سال برای هر طرح است.
 
 
با توجه به میزان تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور در سال ۱۳۹۶ (معادل ۴۲۷ میلیارد دلار)، ارزش‌آفرینی محصولات این دو طرح فراتر از دو درصد تولید ناخالص داخلی کشور است که از منظر میزان درآمدزایی در سطح ملی، هیچ‌یک از حوزه‌های اقتصادی قابل‌رقابت با این بخش از اقتصاد ملی نیست.
 
منبع: فارس