هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 19 شهريور 1398
ساعت 14:10
به روز شده در :
يكشنبه 26 اسفند 1397 ساعت 14:49 2019-3-17 14:49:03
شناسه خبر : 311353
حجت‌الاسلام مجید باباخانی با بیان اینکه بیانیه گام دوم مورد بحث و گفتگوی معتکفین و اقشار نخبه حاضر در مراسم حسنه اعتکاف قرار می‌گیرد از آمادگی ۴ هزار مسجد برای میزبان اعتکاف خبر داد.
حجت‌الاسلام مجید باباخانی با بیان اینکه بیانیه گام دوم مورد بحث و گفتگوی معتکفین و اقشار نخبه حاضر در مراسم حسنه اعتکاف قرار می‌گیرد از آمادگی ۴ هزار مسجد برای میزبان اعتکاف خبر داد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، نشست خبری مراسم اعتکاف ۱۴۴۰ هجری قمری امروز با حضور حجت‌الاسلام مجید باباخانی، مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی و جمعی از اصحاب رسانه در سالن اجتماعات ساختمان شماره ۲ سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.
 
حجت‌الاسلام باباخانی با اشاره به سنت حسنه اعتکاف اظهار کرد: اعتکاف فرصت خودسازی، برگشت به درون و بازنگری در اخلاق، رفتار و تفکر انسان است که طی سه روز انجام می‌شود که به برکت انقلاب اسلامی موضوع اعتکاف فضای جدیدی را تجربه کرده است.
 
وی گفت: پیش از انقلاب اعتکاف صرفاً برای افراد مسن جامعه بود، اما امروز محافل دانشجویی، دانش‌آموزی و اقشار تأثیرگذار جامعه از این مراسم استقبال می‌کنند.
 
مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی افزود: هر ساله رویش اعتکاف خیز بیشتری پیدا می‌کند و اقشار بیشتری از این چشمه خروشان بهره‌مند می‌شوند. سازمان تبلیغات همانند گذشته در ۳۱ استان کشور برنامه دارد که امسال پیش‌بینی می‌شود استقبال بیشتری صورت گیرد.
 
باباخانی با اشاره به برنامه‌های ویژه مراسم اعتکاف عنوان کرد: پیگیری بحث مردمی شدن تبلیغ موجب شد تا به مدل مردمی شدن و ایجاد فضای بهتر برای مدیریت اعتکاف برسیم البته سازمان تبلیغات صرفاً هماهنگی‌های بالادستی را انجام می‌دهد. در پنج استان برنامه‌های ویژه‌ای داریم تا مروری بر ظرفیت‌های اعتکاف داشته باشیم و شرایط نوآوری جدیدی را دنبال کنیم. موضوع مردمی شدن ممکن است حاشیه‌هایی داشته باشد، اما مردم با روحیه‌ای همراه با نشاط و نوآوری کارها را انجام می‌دهند که مهم است.
 
وی خاطرنشان کرد: اگر مراسم محرم و صفر را دولت‌ها انجام می‌دادند این اتفاق بزرگ که شاهد آن هستیم رقم نمی‌خورد. موضوع اعتکاف هم همین‌طور است تا بتوانیم شاهد رویش این اتفاق باشیم.
 
مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی افزود: امسال ۳۷۰ گروه تبلیغی برای پوشش فضای معنوی اعتکاف به این مراسم اعزام می‌شوند. اعزام مداح و قاری نیز با هماهنگی کانون مداحان انجام خواهد گرفت.
 
باباخانی به برگزاری اعتکاف دانش‌آموزی در پنج استان اشاره و اظهار کرد: مراسم اعتکاف دانش‌آموزی در پنج استان تهران، قم، اصفهان، همدان و قزوین مورد تأکید قرار گرفته چراکه محیا کردن شرایط برگزاری این مراسم برای نوجوانان ریزه‌کاری‌هایی دارد؛ لذا برنامه‌های این استان‌ها به صورت ویژه رصد خواهد شد و ما نیز ظرفیت‌ها را آزاد و موانع را برطرف می‌کنیم.
 
وی از فعالیت ستاد اعتکاف خبر داد و گفت: ستاد اعتکاف از قبل از این مراسم آغاز شده و قرار است جلسات منظمی را در طول آینده داشته باشیم تا برنامه مفصل‌تری را از نظر کمی و کیفی در اعتکاف سال آینده اجرا کنیم. همچنین بانک ایده‌ها برای جمع‌آوری ایده‌های فرهیختگان مورد مراسم اعتکاف راه اندازی می‌شود. همه ساله جشنواره اعتکاف که شامل آثار ادبی و هنری نسبت به این موضوع است حمایت می‌شود تا در زمینه‌های فکری و آثار هنری این فضا به مردم معرفی شوند.
 
مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی عنوان کرد: اعتکاف امسال همزمان با صدور بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب است. از آنجا که اخلاق و معنویت همواره مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده، ما نیز در این مراسم تفکر و گفت‌گوهای پیرامون بیانیه گام دوم را پی‌گیری می‌کنیم تا با این بیانیه صرفاً برخورد مناسبتی صورت نگیرد. تحقق گام دوم با این دوره اعتکاف همراه شده و فرصت خوبی است تا اساتید به تبیین این بیانیه بپردازند.
 
باباخانی افزود: پیش‌بینی ما برای امسال، آماده‌سازی چهار هزار مسجد برای ثبت‌نام ۴۰۰ هزار معتکف است. سازمان تبلیغات به هزینه‌ها و مسائل ثبت‌نام مساجد برای معتکفان نظارت خواهد کرد. مدیران کل تبلیغات اسلامی استان‌ها نیز جلساتی با خیرین استان‌های خود خواهند داشت تا نسبت به حضور آنها برای کاهش هزینه‌های این مراسم اقدام کنند.
 
وی گفت: ما نیز تلاش می‌کنیم هزینه‌های اعزام مبلغ و تهیه بسته‌های فرهنگی را متقبل شویم.
 
باباخانی خاطرنشان کرد: ستاد اعتکاف قم چند سالی است، موضوع جشنواره ادبی اعتکاف را پیگیری می‌کند. جشنواره‌ای که آثار ادبی و مقالات آحاد مردم در مورد اعتکاف در آن ثبت می‌شوند که امسال با قوت بیشتری از این جشنواره حمایت می‌شود.