هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 5 خرداد 1398
ساعت 10:40
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 25 اسفند 1397 ساعت 11:38 2019-3-16 11:38:45
شناسه خبر : 311034
جلسه دوم رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسسه البرز ایرانیان در دادگاه انقلاب آغاز شد.
جلسه دوم رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسسه البرز ایرانیان در دادگاه انقلاب آغاز شد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، دومین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان تعاونی البرز ایرانیان، ولیعصر، فردوسی و آرمان دقایقی پیش در شعبه چهار دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برای قرائت ادامه کیفرخواست آغاز شد. 
 
پیش از این و در جلسه نخست رسیدگی به این پرونده بخش نخست کیفرخواست توسط نماینده دادستان قرائت شد. 
 
همچنین در نخستین جلسه این دادگاه قاضی صلواتی گفت: کل سرمایه گذاران این تعاونی ها ۹۱ هزار نفر هستند و تاکنون ۶ هزار و ۳۶ نفر از شکات به دادسرا مراجعه کرده و دادخواست ارائه داده‌اند.
 
اسامی متهمان بازداشتی این پرونده به شرح زیر است: 
۱. امیر حسین آزاد، شغل بیکار، باسواد، شیعه، فاقد سابقه کیفری، بازداشت با قرار موقت از 95.12.16
۲. حسن قریانی متولد ۵۴، با سواد، فاقد سابقه کیفری، بازداشت با قرار موقت از 96.3.28
۳. مهدی بهرامی حسن آبادی متولد ۵۹، بیکار، متاهل، باسواد، فاقد سابقه کیفری و بازداشت از تاریخ 97.3.27
 
۴- احسان حیدری متهم چهارم آزاد با قید وثیقه
 
ادامه قرائت کیفرخواست متهمان!
 
نماینده دادستان در شروع جلسه دادگاه با اشاره به نقل و انتقالات غیرقانونی متهمین و پولشویی این افراد اظهارداشت: انتقال ملک به نام احسان حیدری بدون آنکه خود متهم خبر داشته باشد و انتقال ملک آمل به نام مژگان حاتمی نژاد و نقل و انتقال خودرو به نام وی است.
 
در بسیاری از موارد برای مثبت نشان دادن تراز مالی مبادرت به تنظیم چندین مبایعه نامه شده است.
 
متهمین با علم به اینکه هر سال نسبت به سال قبل زیان های آنها افزوده می‌شود اما اعمال مجرمانه خود را انجام می دادند. هرگونه دستورات متهمین توسط کارمندان اداری اجرا می‌شده است. حسن قریانی دارای مسئولیت انحصاری به میزان 2 هزار 596 میلیارد ریال خواهد بود.
 
نماینده دادستان گفت: مردم در این مدت مبلغ 1435 میلیارد ریال پول نقد بیشتری دریافت کردند. تعداد کل سپرده گذاران 50 هزار و 867 نفر بوده است. موسسه دارای 103 هزار و 232 حساب بوده است.
 
گردش مالی تعاونی ولیعصر از تاریخ 8.2.94 تا 8.2.96 مبلغ 174 هزار و 168 میلیارد ریال از حساب سپرده گذاران برداشت شده است. مبلغ 45 هزار و 499 میلیارد ریال به حساب بانکی موسسه واریز کرده اند.
 
متهمین فاقد اختلال روانی هستند
 
مردم در این مدت به صورت نقد و واریزی مبلغ 47 هزار و 641 هزار میلیارد پول آورده اند. 46 هزار و 872 میلیارد از موسسه برداشت کردند. 1194 میلیارد ریال پول نقد بیشتری دریافت کرده اند و 1069 میلیارد ریال مبلغ مانده واریزی حساب مردم به بانک های دیگر است.
 
کلیه اموال مکشوفه از متهمین با دستور دادسرا ضبط شده است.تعیین رد مال انجام شده از سوی بانک مرکزی تاکنون غیر ممکن است.
 
وی افزود: با توچه به معاینات صورت گرفته متهمین فاقد اختلالات روانی می‌باشند.
 
نماینده دادستان در ادامه قرائت کیفرخواست گفت: با توجه به اختلاف فاحش میان سپرده های اخذ شده و اموال موجود مانند انتقال آپارتمان‌های مسکونی در خیابان فرشته، انتقال 3 دانگ از ملکی در خیابان پاسداران و انتقال اموال اشخاصی چون علم الهدی یا زاهدی‌فر در بسیاری از موارد برای مثبت نشان دادن تراز مالی مبادرت شده است.
 
وی افزود: متهمان نسبت به هرسال به سال قبل زیان آنها انباشت شده است و با توجه به عدم نظارت کافی از سوی بانک مرکزی و نظر به اینکه هیچ ضابطه‌ای برای نظارت وجود نداشته دستور متهمان از سوی کارمندان اجرایی شده است.
 
نماینده دادستان گفت: در بسیاری از موارد قراردادهای خرید و فروش املاک و اموال توسط مدیران مالی تنظیم نمی شده است که این بهترین روش برای انجام پولشویی بوده است.
 
از طرفی متهم امیرحسین آزاد با ارتباطی که داشته وظیفه اعمال نفوذ در مقامات را داشته است.
 
وی در خصوص گردش مالی تعاونی ولیعصر اظهارداشت: حسب استعلام صورت گرفته از شرکت بهستان رایان مبلغ 176 هزار و 674 میلیارد بوده است که در این مدت مبالغ نقد و واریز شده به حساب بانکی مبلغ 47 هزار و 641 هزار میلیارد ریال مردم پول آورده اند و مردم نیز مبلغ 768 هزار میلیارد ریال مانده نزد مؤسسه دارند. 
 
نماینده دادستان بیان داشت: تعداد کل سپرده گذاران بیش از 40 هزار نفر است و تا اوایل سال 97 برای کلیه سپرده گذاران 2 مرتبه تا سقف یک میلیارد تومان صورت گرفته است، البته نرخ سود سپرده ها حسب شرایط در مؤسسات متفاوت بوده است و کلیه اموال مکشوفه از سوی متهمان نزد دادسرا توقیف شده است و تاکنون هیچ گونه رد مالی از سوی بانک مرکزی غیر ممکن است و در صورت صدور حکم محکومیت میزان وجوه دریافتی از سوی بانک مرکزی لحاظ خواهد شد.
 
توقیف ۶۷ فقره اموال منقول و غیرمنقول از متهمان
 
وی با بیان اینکه بسیاری از اموال یا محل اختلاف میان متهمان یا با اشخاص ثالث است، گفت: لیست اموال منقول 39 مورد و لیست اموال غیر منقول 28 مورد است.
 
وی در پایان این بخش از کیفرخواست تصریح کرد: به استاد ماده 286 قانون مجازات اسلامی و قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی، درخواست مجازات متهمان را دارم.