هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 5 خرداد 1398
ساعت 10:46
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 25 اسفند 1397 ساعت 10:53 2019-3-16 10:53:13
شناسه خبر : 311005
دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش گفت: عنصر اصلی حل مشکلات آموزش و پرورش، معلم است که باید توانمند باشد ولی با مشکل معیشتی روبروست و ما شرمنده معلم‌ها هستیم.
دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش گفت: عنصر اصلی حل مشکلات آموزش و پرورش، معلم است که باید توانمند باشد ولی با مشکل معیشتی روبروست و ما شرمنده معلم‌ها هستیم.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، مهدی نویدادهم دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع چالش‌های تحقق اهداف پرورشی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با بیان اینکه سهم آموزش به شدت بیشتر از سهم پرورش در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌هاست، گفت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، تحول در باورها، مفاهیم و ارزش‌هاست و اگر رخ ندهد، تحول صوری راه به جایی نخواهد برد.
 
وی افزود: تعلیم و تربیت در کشور ما یک سابقه چندهزار ساله دارد اما آموزش و پرورش ترجمه واژه "education" است، این واژه وقتی وارد ایران شد دوگانه ترجمه و به "آموزش و پرورش " تبدیل شد و صد سال است که با این دوگانه پنداری مشکل داریم سند تحول هم قصد تغییر این نگاه را دارد.
 
نظام آموزشی باید به نهاد فرهنگی تبدیل شود
 
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه تربیت در سندتحول دارای چند ویژگی است، گفت: نخست آنکه در سند تحول، تعلیم و تربیتِ در هم تنیده، دیده شده است؛ نظام آموزشی فعلی باید به نهاد فرهنگی تربیتی تبدیل شود دوم آنکه تربیت در سندتحول در ساحت‌های ششگانه مورد تاکید قرار گرفته است و باید بین اینها تعادل و توازن وجود داشته باشد.
 
نوید ادهم افزود: تربیت باید آزادانه و آگاهانه رخ دهد و اجبارپذیر نیست؛ دانش‌آموز ما باید با پای خود به صحنه بیاید. باید برای تربیت زمینه‌سازی کرده و موانع را رفع کنیم، انتخاب و انتخاب‌گری از سوی دانش‌آموزان از مباحث جدی سند تحول است.
 
وی با اشاره به مقاومت‌هایی برای تغییر رویکردها گفت: آموزش و پرورش امروز عرضه محور است، باید آموزش و پرورش در همه زمینهها تقاضامحور باشد.
 
اجرای برنامه ویژه مدرسه نیاز به مدارس خلوت دارد
 
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به برنامه ویژه مدرسه (طرح بوم) گفت: اگر این برنامه بخواهد اجرا شود باید صحنه مدرسه خلوت شود. وزیر هم به شدت مخالف بود که استان‌ها بخواهند فشار مدرسه‌ای و بخشنامه‌ای بیاورند. این فشارها ممنوع شده تا مدیر بتواند به برنامه بوم بپردازد.
 
شرمنده معلمان هستیم
 
نوید ادهم گفت: معتقدم آموزش و پرورش امروز سندی پیش رو دارد که از منظر کارشناسان سند مادر برای تحول آفرینی است. آموزش و پرورش مشکل دارد و سند یک درمان است ولی حل آن الزاماتی نیاز دارد که عنصر اصلی آن معلم ماست که باید توانمند باشد ولی با مشکل معیشتی روبروست و شرمنده معلم‌ها هستیم. از مجلس قدردانی می‌کنیم که اعتبارات عمرانی سه برابر شده، همین کار را برای حقوق معلمان انجام دهید.