هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 16 خرداد 1399
ساعت 22:28
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 24 اسفند 1397 ساعت 17:53
جمعه 24 اسفند 1397 17:44 ساعت
2019-3-15 17:53:54
شناسه خبر : 310971
رئیس جمهوری ترکیه حمله تروریستی به مسلمانان در نیوزیلند را شدیدا محکوم کرد و خواستار پایان دادن به اسلام‌ستیزی در غرب شد.
 رئیس جمهوری ترکیه به اظهارات و بیانیه عامل حمله تروریستی به دو مسجد مسلمانان در شهر «کریستچرچ» نیوزیلند واکنش نشان داد.
 
رجب طیب اردوغان جمعه (۲۴ اسفند)، حمله تروریستی به نمازگزارن در نیوزیلند را به شدت محکوم کرد و گفت که عامل حمله ترورویستی بیانیه‌ای منتشر و در آن همه مسلمان‌ها، ترکیه و شخص او را تهدید کرده است.
 
«برنتون تارانت»، عامل حمله وحشیانه به مسجد النور شهر کریستچرچ، پیش از انجام این حمله، بیانیه‌ مفصلی منتشر کرده و در آن علیه اسلام و مسلمانان مطالبی را بیان کرده است.
 
وی در بیانیه ۷۳ صفحه‌ای خود، به اردوغان و ترکیه در خصوص آنچه که آن را اسکان مسلمانان در سرزمین‌های اروپا می‌خواند، هشدار داده و گفته است: «شما  می‌توانید در سرزمین‌های خود واقع در شرق [تنگه] بُسفُر با آرامش زندگی کنید ولی اگر خواستید در خاک اروپا و یا هر مکانی واقع در غرب بسفر زندگی کنید، ما شما را خواهیم کشت و شما سوسک‌ها را از سرزمین‌مان اخراج خواهیم کرد».
 
رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به این اظهارات تارانت تأکید کرد که ما مخالف کشتن هر شخص بی‌گناه، فارغ از هرگونه نژاد، مذهب یا هر مشربی که دارد، هستیم.
 
این تروریست همچنین خواستار قتل «آنگلا مرکل»، صدر اعظم آلمان و «صادق خان»، شهردار مسلمان شهر لندن شده است.
 
اردوغان همچنین به اظهارات اخیر پسر نخست‌وزیر رژیم اشغالگر صهیونیستی نیز اشاره کرد و گفت: «نخست‌وزیری وجود دارد که به اتهام فساد در اسرائیل محاکمه می‌شود. پسر او توییت کرده و مدعی شده است که استانبول شهر مسیحی و پایتخت [امپراتوری] بیزانس (روم شرقی) است. ای بی‌اخلاق! این شما نیستید که همه خاک فلسطین را اشغال کرده‌اید؟».
 
یائیر نتانیاهو پیشتر نیز در حساب توییتری خود تنها راه بازگشت آرامش به سرزمین‌های اشغالی فلسطین را اخراج همه مسلمانان از این سرزمین‌ها دانسته بود.(+)
 
ترکیه اعلام کرده است که سه تن از اتباع این کشور در حمله تروریستی امروز کریستچرچ کشته شده‌اند. در جریان حمله امروز به دو مسجد در این شهر نیوزیلند به هنگام ادای فریضه نماز جمعه، ۵۰ نفر کشته شده و ۳۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.
 
کشورهای بسیاری در جهان اسلام و اروپا و آمریکا این حمله را محکوم کرده‌اند. سازمان همکاری اسلامی که ریاست آن برعهده ترکیه است، این حادثه را شدیدا محکوم کرده و از مقام‌های نیوزیلند خواسته هرچه سریعتر در مورد این حمله تحقیق کرده و از اقلیت مسلمان مقیم این کشور حمایت‌ کنند.
 
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز این حمله ترووریستی را محکوم و با مسلمانان و خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی و همبستگی کرده است. «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل نیز در بیانیه‌ای این حمله تروریستی را محکوم کرد.
 
منبع: فارس