هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 2 خرداد 1398
ساعت 14:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 24 اسفند 1397 ساعت 17:21 2019-3-15 17:21:50
شناسه خبر : 310955
سخنگوی وزارت خارجه روسیه تأکید کرد که بر خلاف خواست آمریکا، باید تمامی تروریست‌های خارجی فعال در سوریه به دولت دمشق تحویل داده شوند.
«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به وجود برخی اختلافات میان کشورهای غربی درخصوص تروریست‌های خارجی در سوریه و عراق، گفت این تروریست‌ها باید به دست دولت سوریه محاکمه شوند.
 
به نوشته خبرگزاری روسیا الیوم، او گفت که رهبران آمریکایی به کشورهای اروپایی فشار می‌آورند تا خودشان سرنوشت اتباع تروریست خود در سوریه و عراق را مشخص کنند، اما موضع درست و قانونی که روسیه بر آن اصرار دارد این است که باید تمامی افراد مسلح و تروریست‌های باقی مانده در سوریه به حاکمان این کشور تحویل داده شوند.
 
با پایان یافتن حجم وسیعی از درگیری‌های نظامی در سوریه و همچنین پایان حضور میدانی داعش در این کشور و همچنین در عراق، بسیاری از کشورهای اروپایی از تحویل اتباع تروریست خود در این دو کشور خودداری می‌کنند.
 
در همین راستا دونالد ترامپ برای تحویل 800 زندانی داعشی که از کشور‌های اروپایی در سوریه به سر می‌برند، اعلام آمادگی کرده است تا برای محاکمه به اروپا منتقل شوند، اما کشور‌های آلمان، فرانسه و بریتانیا از پذیرش اتباع خود به کشورهایشان امتناع می‌ورزند و آن‌ها را مخل امنیت جامعه خود می‌دانند. این در حالی است که  چندی پیش تقاضای یک زن داعشی برای قصد بازگشت به آمریکا توسط دولت این کشور رد شد.
 
وزیر امور خارجه آلمان در واکنش به این درخواست ترامپ،  با ابراز نگرانی از بازگشت داعشی‌ها به خاک اروپا گفته است که پذیرفتن داعشی‌های زندانی به خاک اروپا دشوار است. دولت انگلیس نیز با بازگشت یک زن 19 ساله عضو داعش به نام «شمیمه» که دارای یک فرزند نیز است، مخالفت کرده است.
 
به گزارش مرکز بین‌المللی مطالعه افراط‌گرایی، از زمان تشکیل داعش تا سال 2018 حدود 13 هزار اروپایی برای پیوستن به این گروه تروریستی به سوریه و عراق رفته‌اند.
 
منبع: فارس