هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 2 خرداد 1398
ساعت 14:45
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 24 اسفند 1397 ساعت 15:55 2019-3-15 15:55:40
شناسه خبر : 310919
مسئول سابق مسابقات بین‌المللی قرآن گفت: باید مقداری در روش‌ برگزاری مسابقات برای نسل جوان تنوع ایجاد کنیم، یعنی دقت کنیم چه نکاتی در دیگر برنامه‌ها رعایت شده و جاذبه ایجاد کرده و همان روش‌ها را در زمینه مسابقات قرآن اجرا کنیم.
حجت‌الاسلام علیرضا نظری، مسئول برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن اوقاف در دوره‌های قبل ضمن تأکید بر تغییر روش‌های تبلیغ و ترویج فرهنگ قرآن در جامعه متناسب با نیاز روز گفت: با توجه به پیشرفت‌های مختلف که در زمینه مسائل فرهنگی و تبلیغی در دنیای مدرن ایجاد شده است، باید مقداری در روش‌های برگزاری مسابقات برای نسل جوان تنوع ایجاد کنیم.
 
نظری تصریح کرد: در برنامه‌های دیگر که برگزار می‌شود، دقت کنیم که چه نکاتی در آنها رعایت شده که جاذبه ایجاد کرده و همان روش‌ها را در زمینه مسائل و مسابقات قرآن و برنامه‌های دینی اجرا کنیم. همچنین می‌توانیم بجای کمیت در اجرای برنامه‌ها به کیفیت و محتوا بپردازیم تا وقتی افراد در این جلسات حضور می‌یابند، احساس کنند که برایشان مفید بوده است و باعث نشاط روحی و ارتقای فکری آنها شود، رعایت این موارد می‌تواند در جذب جوانان به فعالیت های دینی و قرآنی بسیار اثرگذار باشد.
 
وی اظهار کرد: هدف از مسابقات قرآن فقط رشته قرائت نیست، در روایات داریم که «و رتّل القرآن ترتیلاً»، ترتیل همراه با تدبر و تفکر مطرح شده است، حتی در ماه رمضان که تلاوت هر آیه قرآن ثواب یک ختم قرآن را دارد باید با تدبر و تأمل صورت پذیرد، چون قرآن فقط برای خواندن نیامده است، قرآن، دستورالعمل نحوه زندگی ماست و قطب‌نمایی است که جهت حرکت ما را مشخص می‌کند.
 
حجت‌الاسلام نظری عنوان کرد: قرائت قرآن، این تفکر را در انسان ایجاد می‌کند که چرا من باید کتابی را که نمی‌فهمم بخوانم و بدین ترتیب نیاز به مطالعه و آشنایی با تفسیر قرآن بوجود می‌آید. بنابراین در مسابقات قرآن نیز باید برنامه‌ها ریزتر و گسترده‌تر و موضوع‌بندی شود، مثلاً روی موضوعات خاص در تفسیر قرآن که اثر عملی بیشتر در جامعه و خانواده دارد برنامه‌ریزی بیشتری صورت پذیرد تا همان‌گونه که ما به غذا نیاز داریم کاری کنیم که جوان احساس کند به تفسیر و آیه قرآن و دستورات کلام وحی نیاز دارد و او را از نظر فکری و روحی و معنوی آرام و اشباع می‌کند، چون قرآن ذکر خداست و تنها چیزی که به انسان آرامش می‌دهد یاد و ذکر خداست و هدف مسابقات باید این باشد که ما با مفاهیم و معانی و آرمان‌های قرآنی بیشتر آشنا شویم.
 
وی که مدت پنج سال مسئولیت برگزاری مسابقات را بر عهده داشته است با بیان اینکه نهادهای مردمی می‌توانند نقش بسزایی در ترویج فرهنگ قرآنی و مسابقات قرآن داشته باشند، گفت: نهادهای مختلف البته بیشتر نهادهای دولتی مثل آموزش و پرورش و وزارت علوم و حتی برخی وزارتخانه‌ها مسابقات داخلی برگزار می‌کردند که در این راستا با حضور نماینده سازمان اوقاف و امور خیریه، آموزش و پرورش و سایر وزارتخانه‌های ذیربط و نماینده مقام معظم رهبری، ستاد عالی مسابقات تشکیل شد و این مسابقات هدایت، کنترل و جمعبندی شدند، البته حضور نهادهای مردمی در مسابقات بستگی به برگزارکننده مسابقات دارد که چه میزان می‌توانند در مسابقات جاذبه ایجاد کنند به هرحال سطح مسابقات باید بروز شده و از حالت سنتی خارج شود.
 
گفتنی است، ستاد برگزاری سی‌وششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم امسال در یک حرکت ابتکاری همایش ویژه‌ای با حضور دست اندرکاران اجرایی این مسابقات در دوره‌های گذشته برگزار و از تلاش‌های آنان در این زمینه تقدیر و تشکر کرده بود.
 
 
منبع: فارس