هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 23 شهريور 1398
ساعت 22:40
به روز شده در :
پنجشنبه 23 اسفند 1397 ساعت 17:53 2019-3-14 17:53:24
شناسه خبر : 310880
معاون وزیر خزانه‌داری امریکا از ایجاد یک نهاد جدید تحت نظارت وی با موضوع ایران خبر داد. در همین حال مشاور سابق تحریم‌ها در وزارت خزانه‌داری امریکا گفت: امریکا معافیت چین و هند را از خرید نفت ایران تمدید می‌کند، چون از نظر اقتصادی و سیاسی صفر کردن واردات نفت آن‌ها از ایران دشوار است.
سیگال مندلکر، معاون مبارزه با تروریسم و اطلاعات مالی وزیر خزانه‌داری امریکا سه شنبه در جلسه کمیته امکانات مالی مجلس نمایندگان این کشور، هدف از تشکیل این نهاد موسوم به «واحد ادغامی امور مالی ایران» را «یافتن راه‌های جدید برای اقدام علیه ایران و بازیگران تحت حمایت این کشور» دانست. به گفته مندلکر، این نهاد در حکم رابطی بین آژانس‌های مختلف وزارت خزانه‌داری امریکا است و به جمع‌آوری اطلاعات درخصوص فعالیت‌های ایران می‌پردازد.
 
این مقام امریکایی در خلال صحبت‌های خود همچنین از شش بخش جدید تحت عنوان «واحد‌های اثرگذاری راهبردی» خبر داد که هدف از تشکیل آن‌ها به گفته او «گرد هم آوردن کارشناسان بخش امور مالی و تروریسم برای حصول اطمینان از به‌کارگیری صحیح ابزار‌ها و امتیاز‌های در دسترس، برای دستیابی به اهداف تاکتیکی و راهبردی است.» ایران، روسیه، کره‌شمالی، داعش، ارز‌های مجازی و فساد و حقوق بشر، موضوع فعالیت هر یک از واحد‌های یاد شده است.
 
از جمله دیگر موضوعاتی که محور اظهارات معاون وزیر خزانه‌داری امریکا قرار گرفت، قوانین جهانی مربوط به مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی است. وی با تاکید بر عدم تصویب لوایح مربوط به این قوانین در ایران گفت که امریکا در این رابطه به کشور‌های اروپایی هشدار داده و ایجاد یک ساز و کار مالی ویژه برای همکاری با ایران را اقدامی خطرناک برشمرده است. او در ادامه اظهار کرد که امریکا در سال گذشته میلادی، ۷۰۰ موسسه، فرد، کشتی و هواپیما را لیست تحریم‌های خود قرار داده است و حال این رقم به ۹۲۷ افزایش یافته است.
 
مدیر برنامه انرژی در مرکز امنیت جدید امریکا و یکی از مشاوران سابق تحریم‌ها در وزارت خزانه‌داری امریکا در حاشیه کنفرانس سراویک در مصاحبه با نشریه اس‌پی‌گلوبال‌پلتس گفت: امریکا قرار است روزانه یک میلیون بشکه نفت دیگر به تولیدش اضافه کند، بنابراین یک عدم تعادل پیش می‌آید. تحریم‌ها جریان نفت خام سنگین را کند می‌کنند و عرضه نفت پرمین جای آن را نخواهد گرفت. حالا امریکا باید تصمیم بگیرد که آیا عرضه نفت به بازار به‌اندازه کافی هست تا تحریم‌های ایران را با آن تطبیق دهد.
 
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، الیزابت روزنبرگ افزود: به‌نظر من امریکا معافیت چین و هند را از خرید نفت ایران تمدید می‌کند، چون از نظر اقتصادی و سیاسی صفر کردن واردات نفت آن‌ها از ایران دشوار است. شرایط هند سخت است. این کشور هنوز صد‌ها هزار بشکه نفت ایران را وارد می‌کند، چون پالایشگاه‌هایش این نفت سنگین را می‌خواهند. آن‌ها بخشی از بشکه‌های ونزوئلا را هم می‌خرند، چون پالایشگاه‌های‌شان با این نفت کار می‌کنند. برای رهبران هند سخت است که به مردم‌شان بگویند امریکا سیاست اقتصادی و خارجی آن را تنظیم می‌کند.
 
منبع: روزنامه جوان