هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 9 خرداد 1399
ساعت 08:54
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 23 اسفند 1397 ساعت 12:36
پنجشنبه 23 اسفند 1397 12:28 ساعت
2019-3-14 12:36:50
شناسه خبر : 310708
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: پرونده های قضایی نشان می‌دهد افراد زیادی در تغییر کاربری اراضی کشاورزی یا تصرف اراضی ملی دست دارند.
حامد فرضی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در آئین آغاز مانور مشترک حافظان زمین که در منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کرج برگزار شد، گفت: در سال های اخیر یک خرد جمعی بین دستگاه هایی همچون منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و محیط زیست که متولی حفاظت از اراضی هستند به وجود آمده است.
 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: در قالب مانور مشترک حافظان زمین ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی، محیط زیست و جهاد کشاورزی در قالب اکیپ های مختلف به صورت نمادین در عرصه ها مختلف استان حضور می یابند و بر اراضی ملی و کشاورزی نظارت دارند و امیدواریم که این مانور بازتاب خوبی در جامعه در جهت حفاظت از تمام اراضی داشته باشد.
 
فرضی به اهمیت مانور حافظان زمین اشاره کرد و افزود: پرونده های قضایی را داریم که نشان می دهد افراد زیادی در تغییر کاربری اراضی کشاورزی یا تصرف اراضی ملی دست دارند. این مانور نشان می‌دهد که دستگاه های اجرایی تمام قد در حفاظت از آنچیزی که به عنوان وظیفه بر عهده آنها است ایستاده اند و مبارزه با تغییر کاربری اراضی کشاورزی یک تلنگری برای افرادی خواهد بود که نشان دهد برای این تغییر کاربری ها اعمال قانون خواهد شد.
 
وی ادامه داد: ارزش افزوده اراضی سبب شده تا افراد سودجو در ایام تعطیلات نوروزی به اراضی ملی و دولتی دست اندازی کنند و با تغییر کاربری اراضی کشاورزی اقدام به ویلاسازی کنند.
 
ایم مقام مسؤول افزود: درسال 97 بسیاری از تصرفات صورت گرفته به استناد تبصره یک ماده 55 منجر به اعمال قانون شد و تصرفات نسبت به سال های گذشته خیلی کمتر بود و امیدواریم این اتفاق خوب را سال آینده نیز شاهد باشیم.
 
فرضی اظهار داشت: البرز اراضی کشاورزی محدودی دارد که در خیلی از فاکتورها به عنوان تولید کننده برتر کشور معرفی شده که از جمله گندم کارنمونه و دامدار نمونه که رتبه های برتر کشوری را داریم که اهمیت اراضی کشاورزی را نشان می دهد. 
 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: تلفن هایی به عنوان پل ارتباطی بین مردم و دستگاه اجرایی وجود دارد تا مردم بدانند که این دستگاه ها در مبارزه با این تخلفات همراه آنان هستند که شماره تلفن منابع طبیعی 1504، جهاد کشاورزی 131 و محیط زیست 1640 است.
 
وی از مردم خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلفات در محیط زیست، اراضی ملی و اراضی کشاورزی مراتب را به دستگاه های مربوطه از طریق این تلفن ها اطلاع دهند.
 
فرضی اضافه کرد که بیشتر تصرفات در روستاها اغلب با همراهی و همکاری شوراها و دهیاری ها انجام می شود و این در حالی است که در جایی که محل سکونت است اگر سنگی جابجا شود مردم متوجه می شوند.
 
وی از فرمانداری ها خواست تا به دهیاری ها و شوراها اطلاع دهند برای هر گونه اقدامی اعم از دیوارکشی، ساخت بنا و ... با جهاد کشاورزی هماهنگ باشند تا مشکلی در کار برای اجرا نباشد .
 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز بیان داشت: هر جا تصرفی اعم از اراضی کشاورزی و ملی وجود دارد اگرچه رفع تصرف انجام می شود ولی یک چهره زشت از زمین کشاورزی بر جای می ماند و دیگر زمین در حالت استفاده کشاورزی نیست.
 
منبع: فارس