هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 بهمن 1399
ساعت 01:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 23 اسفند 1397 ساعت 12:17
پنجشنبه 23 اسفند 1397 12:11 ساعت
2019-3-14 12:17:03
شناسه خبر : 310698
با توجه به اهمیت بهداشت و سلامت در جامعه و تاثیر مستقیم آن بر زندگی افراد، جهاد دانشگاهی با توجه به نیاز جامعه و افراد، دوره های مختلف مرتبط با سلامت و بهداشت را برگزار می کند. مراکز جهاد دانشگاهی در اکثر مراکز استان ها و دیگر شهرهای کشور دوره های مختلف از جمله دوره های مرتبط با سلامت و بهداشت را برگزار می کنند و در پایان هر دوره، مدرک معتبر به افراد داده می شود و فرد می تواند با استناد به این مدارک وارد بازار کار شود.

از جمله پر طرفدار ترین دوره های جهاد دانشگاهی می توان به دوره های کمک پرستاری، تکنسین داروخانه و دستیار دندان پزشک اشاره کرد.

در شهر تهران، جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، این دوره ها را برگزار می کند و  بسیاری از افراد همه ساله در این دوره ها ثبت نام می کنند.

در این دوره ها اصول و قواعدی به صورت تئوری و عملی به کارآموز آموزش داده می شود که بتواند با کمک مهارتی که در این دوره های چند ماهه کسب می کند، وارد بازار کار شده و کسب درآمد کند.

 

 

معرفی دوره کمک پرستاری

به منظور رفع کمبود نیروی انسانی در کادر پرستاری بیمارستان ها، در بسیاری از کشورها  دوره های کمک پرستاری برگزار می شود تا بدین وسیله افراد علاقمند به این حوزه بتوانند مهارت لازم در این زمینه را کسب کرده و وارد بازار کار شوند.

در کشور ما، مراکز جهاد دانشگاهی اقدام به برگزاری دوره های کمک پرستاری کرده تا علاقمندان بتوانند در این دوره 300  ساعته ( تقریبا دو ماهه) ثبت نام کرده و بعد از گذراندن دوره های عملی و تئوری و اخذ مدرک از جهاد دانشگاهی وارد بازار کار این حوزه شوند.

ثبت نام کمک پرستاری برای کلیه افرادی که مدرک تحصیلی دیپلم کامل متوسطه  در تمامی رشته ها دارند و حداقل معدل آن ها 12 است، مجاز می باشد.
شرکت کنندگان در این دوره از طریق آموزش نظری به روش سخنرانی، تمرین عملی در اطاق کار عملیاتی و آموزش اقدامات بالینی در بیمارستان مهارت لازم در این دوره را طی 2ماه و نیم کسب کرده و بعد از 9 ماه کارآموزی آماده ورود به بازار کار می شوند.

برخی از دروس اختصاصی اجباری دوره کمک پرستاری به شرح زیر است:

آناتومی و فیزیولوژی

کمک های اولیه و حمل بیمار

ایمنی بیمار و کنترل عفونت

اصول بکارگیریاقدامات پایه بهیاری

تغذیه و روش های غذا دادن به بیمار

داروشناسی و روش های تجویز دارو

اخلاق، ارتباط و آشنایی با تشکیلات بیمارستان

و ...

در صورتی که برای ثبت نام در این دوره نیاز به راهنمایی دارید و یا در مورد  مراکز جهاد دانشگاهی در شهر خود اطلاعی ندارید، نگران نباشید! کارشناسان سلام مشاور در خدمت شما هستند تا شما را راهنمایی کرده و پاسخگوی سوالات شما باشند.

 

 

معرفی دوره تکنسین داروخانه

 

تکنسین داروخانه کیست؟

تکنسین داروخانه به فردی گفته می شود که به عنوان دستیار داروخانه یا همان نسخه پیچ زیر نظر پزشک داروساز در داروخانه فعالیت دارد.

با توجه به حساس بودن این گونه مشاغل،  نیاز است فرد آموزش های تخصصی قبل از شروع فعالیت به عنوان تکنسین داروخانه را فرا بگیرد و با آگاهی در این حوزه وارد بازار کار دستیاران داروخانه شود؛ به همین منظورمتقاضاین دوره تکنسین داروخانه، با گذراندن دوره های مربوطه و کسب مهارت های لازم طی دوره های تئوری و عملی (کارورزی) اطلاعات لازم  در مورد نسخه خوانی، قیمت زنی، چیدن داروها و آشنایی با دارو ها را کسب کرده و آماده می شوند به عنوان تکنسین داروخانه وارد بازار کار شوند.

با توجه به این که در داروخانه ها علاوه بر داروهای شیمیایی داروهای گیاهی ، محصولات بهداشتی و آرایشی و همچنین تجهیزات پزشکی نیز موجود است، افرادی که در دوره تکنسین داروخانه ثبت نام می کنند، در مورد این محصولات نیز اطلاعات لازم را کسب کرده و  با این گونه فراورده ها به صورت مقدماتی آشنا می شوند.

گذراندن این دوره برای افرادی که تمایل دارند کاره پاره وقت داشته باشند، کاربردی است؛  افرادی که مهارت کافی در این زمینه را داشته باشند می توانند به عنوان دستیار داروخانه در داروخانه ها مشغول به فعالیت شوند.

معرفی  سر فصل های دوره تکنسین داروخانه

نسخه خوانی

آشنایی با دست درمانی داروها

اشکال دارویی

قیمت گذاری داروها

فراورده های آرایشی و بهداشتی

داروهای گیاهی

تجهیزات پزشکی

قوانین و حدود اختیارات

مهارت های ارتباط و تعامل بین فردی

 

متقاضیان این دوره 2 ماهه می توانند به مرکز جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران یا دیگر مراکز جهاد دانشگاهی در دیگر شهرها مراجعه کرده و برای ثبت نام اقدام نمایند.

در صورتی که می خواهید در مورد شرایط ثبت نام این دوره ، زمان ثبت نام، مدارک لازم و شهریه دوره تکنسین داروخانه اطلاعات جامع تری کسب کنید می توانید، با کارشناسان  سلام مشاور با شماره 66081200  تماس بگیرید و راهنمایی های بیشتر را از آن ها بخواهید.

 

 

 

معرفی دوره دستیار دندانپزشک

دندانپزشکان برای سرعت بخشیدن به کارها نیاز به افرادی دارند که در حوزه دندان پزشکی و تجهیزات دندان پزشکی مهارت لازم را داشته باشند و در امور مربوطه به دندان پزشک کمک کنند.

به همین منظور، مراکز جهاد دانشگاهی در سرتاسر کشور اقدام به برگزاری این دوره ها کرده اند و متقاضیان می توانند برای ثبت نام دوره دستیار دندانپزشک اقدام کرده و در کلاس های تئوری و عملی این دوره شرکت کنند.

 

وظایف دستیار دندانپزشک

آماده سازی اتقاق درمان برای بیمار با پیروی از پروتکل های  مجاز

بیمار را برای درمان دندانپزشکی از لحاظ روحی و جسمی آماده می کنند.

آماده کردن پرونده بیمار

آماده کردن یونیت دندانپزشکی

ارائه آموزش های لازم به بیمار

منظم کردن وسایل مورد نیاز پزشک

و ...

 

دوره های دستیار دندان پزشک به صورت عملی و تئوری  در مدت 130 (  دو ماه) ساعت بر گزار می شود و متقاضیان این دوره باید حداقل مدرک دیپلم داشته باشند.

متقاضیان بعد از گذراندن این دوره ها و کسب مهارت های لازم مدرک این دوره را از جهاد دانشگاهی دریافت کرده و در صورت تمایل می توانند وارد بازار کار شوند.