هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398
ساعت 22:21
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 21 اسفند 1397 ساعت 14:20 2019-3-12 14:20:03
شناسه خبر : 310388
مجلس عوام انگلیس درحالی خود را مهیای دومین جلسه رای‎گیری پیرامون توافق برگزیت می‎کند که اتحادیه اروپا از حصول توافق مکمل با لندن خبر می‎دهد.
مجلس عوام انگلیس درحالی خود را مهیای دومین جلسه رای‎گیری پیرامون توافق برگزیت می‎کند که اتحادیه اروپا از حصول توافق مکمل با لندن خبر می‎دهد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از اسپوتنیک، مجلس عوام انگلیس قرار است امروز سه‎شنبه برای بار دوم درباره توافق برگزیت لندن- بروکسل رای‎گیری کند.
 
این در حالی است که ۲ ماه پیش (ژانویه)، این مرجع قانون‎گذاری به توافق لندن- بروکسل به نسبت آرا ۴۳۲ به ۲۰۲، رأی منفی داد.
 
چنانچه توافق به دست‎آمده میان ترزا می نخست‌‏وزیر بریتانیا و اتحادیه اروپا، برای بار دوم در جلب حمایت مجلس عوام ناکام بماند؛ روز چهارشنبه رای‎گیری درخصوص سناریوی خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا انجام خواهد شد و چنانچه این طرح نیز موفق به جلب آرا نمایندگان نشود؛ در روز پنجشنبه نیز رای‎گیری دیگری با موضوع تمدید مهلت اجرای ماده ۵۰ قانون لیسبون برگزار خواهد شد.
 
این در حالی است که دیروز دوشنبه، ترزا می و «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا، از توافق خود برای عدم تغییر در لحن توافق اولیه خبر دادند حال آنکه ۲ سند مکمل نیز به آن افزودند.
 
طبق این توافق مکمل، اتحادیه اروپا دیگر از مرز ایرلند به عنوان دامی برای تحت فشار قرار دادن لندن استفاده نخواهد کرد و انگلیس حق انتخاب برای خروج از اتحادیه گمرکی اروپا را خواهد داشت.
 
دام اتحادیه اروپا که از آن به حفاظ ایرلند تعبیر می‏‌شود، در صورتی که انگلیس بدون حصول توافق از اتحادیه اروپا خارج شود، باز ماندن مرز میان ایرلند تحت حاکمیت انگلیس و جمهوری ایرلند را تضمین می‌کرد.
 
اما بر اساس توافق مکمل، در صورتی که اتحادیه اروپا بخواهد وضعیت حفاظ و حضور انگلستان در اتحادیه گمرکی را تمدید کند، لندن می‌تواند یک فرآیند رسمی قضائی علیه بروکسل آغاز کند.
 
اتحادیه اروپا و انگلیس همچنین در بیانیه‌ای مشترک متعهد شدند که بعد از دسامبر ۲۰۲۰، وضعیت حفاظ را با یک ساز و کار دیگر جایگزین کنند.