هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398
ساعت 22:01
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 21 اسفند 1397 ساعت 11:43 2019-3-12 11:43:07
شناسه خبر : 310335
تحلیلگران و اصحاب رسانه گزارش می‌دهند که موفقیت اعتراضات الجزایر در کنار گذاشتن عبدالعزیز بوتفلیقه و برگزاری اصلاحات قانون اساسی بار دیگر امید ملت مصر را زنده کرده است.
تحلیلگران و اصحاب رسانه گزارش می‌دهند که موفقیت اعتراضات الجزایر در کنار گذاشتن عبدالعزیز بوتفلیقه و برگزاری اصلاحات قانون اساسی بار دیگر امید ملت مصر را زنده کرده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از پایگاه خبری عربی 21، اعلام عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر مبنی بر کناره‌گیری از حضور مجدد در انتخابات ریاست جمهوری این کشور برای پنجمین بار متوالی، امیدها در میان بخش گسترده‌ای از مصری‌ها به ویژه مخالفان دولت عبدالفتاح السیسی را زنده کرده است.
 
بوتفلیقه دیروز دوشنبه نورالدین بدوی وزیر کشور خود را به عنوان نخست‌وزیر جدید جایگزین احمد اویحی کرد که بعد از مصوبات بوتفلیقه مبنی بر کناره‌گیری از نامزدی برای دوره جدید ریاست جمهوری این کشور و به تعویق انداختن انتخابات در واکنش به مطالبات مردمی از قدرت کناره‌گیری کرده بود.
 
در همین راستا محمد عبدالشکور نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی گفت که الجزایر درس خوبی به دیگر کشورها داد و احتمالاً ملت مصر و مخالفان مصر نیز در صورتی که متحد شوند و اختلافات میان خود را کنار بگذارند، می‌توانند معجزه ای که در 25 ژانویه اتفاق افتاد، ولی متاسفانه با پاتک ضد انقلابی مواجه شد و بار دیگر نظامیان را به قدرت رساند، محقق کنند.
 
عبدالشکور در ادامه تأکید کرد: مصر قادر به انجام این کار است، اما تمام نگرانی من این است که انقلاب آینده شدید باشد و احتمالا خشونت‌ها و تسویه حساب‌ها در آن شدت گیرد. اما با این وجود پیش‌بینی من این است که ملت مصر بتوانند این غافلگیری را ایجاد کنند.
 
سعید محمد مدیر سایت «مباشر اروپا» نیز به عربی 21 گفت که اعتراضات الجزایری‌ها می‌تواند آغازی برای انقلاب‌های دیگر شود و مانند تونس شراره جدیدی را ایجاد کند. با وجود اینکه بوتفلیقه کناره‌گیری از نامزدی خود و به تعویق انداختن انتخابات و اصلاح قانون اساسی را اعلام کرده، اما این موضوع باعث نگرانی مردم الجزایر است، چرا که می‌ترسند اتفاقات مشابه حوادث بعد از انقلاب ژانویه مصر برای آنها نیز تکرار شود.