هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 11 شهريور 1398
ساعت 19:55
به روز شده در :
يكشنبه 19 اسفند 1397 ساعت 15:17 2019-3-10 15:17:25
شناسه خبر : 309997
برخی فکر می کردند اروپا می تواند جلوی امریکا توازن اینجاد کند اما این تلقی غلط بود، شخصا معتقدم باید ایران از برجام خارج شود، هرچند در این باره باید تصمیم نهایی را شورای عالی امنیت ملی اتخاذ کند.
برخی فکر می کردند اروپا می تواند جلوی امریکا توازن اینجاد کند اما این تلقی غلط بود، شخصا معتقدم باید ایران از برجام خارج شود، هرچند در این باره باید تصمیم نهایی را شورای عالی امنیت ملی اتخاذ کند.
گروه سیاسی-رجانیوز: ششمین قسمت از فصل دوم برنامه اینترنتی «رو در رو» با دکتر محمد علی وکیلی نماینده مردم تهران در مجلس دهم، سخنگوی ستاد حسن روحانی در انتخابات 96 و مدیرمسئول روزنامه اصلاح طلب ابتکار منتشر شد.
 
فیلم کامل این گفت‌و‌گو را از اینجا ببینید.
 
به گزارش رجانیوز، در ابتدای این برنامه وکیلی با شرح زندگی خود به بیان بخشی از سوابق خود تا قبل از ورود به مجلس پرداخت و گفت: در کل دوره دوم خرداد علیرغم مواضع اصلاح طلبی، جزو مسئولین ارشد نهاد رهبری در دانشگاه ها بودم که این ظرفیت بالای این نهاد را نشان میدهد. یعنی هیچ گاه به خاطر این مواضع با بنده برخورد یا قطع همکاری نکردند با آنکه بنده از همان ایام مواضع روشن اصلاح طلبی در حمایت از آقای خاتمی داشتم.
 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تشریح چگونگی حضور خود در لیست امید در انتخابات مجلس دهم گفت: یکی از علل ورودم به لیست امید (اصلاح طلبان) محبت آقای هاشمی رفسنجانی بود، ایشان گفتند که اسم من در لیست حتما باشد.
 
وی افزود: هر کدام از اعضای لیست امید برای تبلیغات در تهران باید 50 میلیون پول می دادند اما من این هزینه را ندادم و به جایش 100 میلیون هزینه تبلیغات شخصی خودم کردم.
 
وکیلی در ادامه گفت: از اصلاح طلبانی که فراکسیون امید را تخریب میکنند گلایه دارم، اعتماد به نفس فراکسیون امید را با این تخریب ها از بین برده اند در حالی که هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر اصلاح طلبان دیگری غیر از ما نیز داخل مجلس بودند، کارنامه بهتری از ما داشتند.
 
عضو فراکسیون امید در پاسخ به این سوال مجری برنامه که پاسختان به برخی سخنان اصلاح طلبان مبنی بر اینکه لیست امید لیست اصلی اصلاح طلبان نیست، چیست؟ گفت: این سخن توهین به لیست امید است و معتقدم که فراکسیون امید مجلس عصاره جریان اصلاحات است.
 
سخنگوی ستاد حسن روحانی در انتخابات 96 در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بهتر بود همان سال 92 بین روحانی و عارف بهتر بود عارف را انتخاب می کردیم گفت: اگر بنده در آن سال قدرت تصمیم گیری داشتم حتما دکتر عارف را ترجیح میدادم.
 
دبیر هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به حوادث سال 88 گفت: بزرگترین اشکال اصلاح طلبان در سال 88 عدم موضع واحد بین رهبران این جریان (هاشمی، خاتمی، کروبی و موسوی) بود و برخلاف موسوی و کروبی، آقایان هاشمی و خاتمی اعتقادی به تقلب در انتخابات نداشتند.
 
وکیلی تصریح کرد: بعد از انتخابات 88 در جلسات خصوصی متعددی خدمت آقایان هاشمی و خاتمی رسیدم و شاهد بودم که آقای خاتمی بارها نسبت به بیانیه های موسوی و کروبی اعتراض داشت و با آن همراه نبود.
 
وی افزود: متاسفانه  کروبی هیچ حرف شنوی از خاتمی و هاشمی نداشت.
 
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: سال 88 خاتمی از آمدن موسوی ناراحت بود چون بعد آمدن موسوی ، مجبور به کناره گیری شد و به همین خاطر تحلیل بنده این است که حمایت های ایشان از موسوی نیز از روی طیب نفس نبود و مواضع بعد از انتخابات خاتمی و موسوی نیز با هم تفاوت داشت.
 
مدیر مسئول روزنامه ابتکار در ادامه با ذکر خاطره ای گفت: سال  89 وقتی در یک جلسه ای با حضور تعدادی از اصحاب رسانه از آقای هاشمی خواستیم تا به نماز جمعه برگردد، ایشان قبول نکرد و گفت نمی آیم چون باعث تضعیف رهبری می شود.
 
وکیلی در بخش دیگری از سخنانش گفت: معتقدم بعد از خطبه های نماز جمعه رهبر انقلاب در سال 88 موسوی و کروبی باید به اعتراضات خاتمه می دادند و به قانون تمکین می کردند.
 
نماینده اصلاح طلب مردم تهران در مجلس همچنین درباره برجام گفت: واقعیت این است برجام ایده آل هیچ کس نبود همانطور که قطعنامه 598 هم ایده آل هیچ کس نبود اما مجبور شدیم بر اساس واقعیات آن را بپذیریم چون هیچ کس دوست داشت صنعت هسته ای ایران محدود شود..
 
وی افزود: تیم مذاکره کننده ما نتوانست همه خطوط قرمز رهبر انقلاب را در مذاکرات حفظ کند اما واقعیت این است که تلاش خود را انجام داد.
 
وکیلی تصریح کرد: برخی فکر می کردند اروپا می تواند جلوی امریکا توازن اینجاد کند اما این تلقی غلط بود، شخصا معتقدم باید ایران از برجام خارج شود، هرچند در این باره باید تصمیم نهایی را شورای عالی امنیت ملی اتخاذ کند.
 
وی در پاسخ به این سوال مجری برنامه که مگر خود شما و جریان اصلاحات نمی گفتید این مسیر درست است؟ و اصلا از کی فهمیدید که امریکا غیر قابل اعتماد نیست؟ گفت: بنده قبل از برجام هم می دانستم که طرف مقابل قابل اعتماد نیست.
 
عضو فراکسیون امید در بخش دیگری از سخنانش درباره لوایح مربوط به اف ای تی اف نیز گفت: قطعا با پذیرش این کنوانسیون تحریم ها لغو نخواهد شد چون تحریم های امریکا علیه ایران به خاطر یک قاعده مشخص علیه ایران اعمال نشده که بعد از پذیرش این کنوانسیون  آن تحریم ها لغو شود اما با پذیرش این لوایح چیزی بدست نمی آوریم جز «عدم ضرر».
 
سخنگوی ستاد روحانی در انتخابات 96 در ادامه با انتقاد شدید از عملکرد دولت گفت: بزرگترین اشکال دولت روحانی این است که نگاه کلان به مسایل کشور ندارد و پروژه ای کار میکند، این دولت پیر، سیر، کند و پروژه ای است و تنها حسن اش این است که دولت رییسی نیست!
 
نماینده تهران در مجلس در ادامه گفت: احتمال می دهم لاریجانی برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 کاندیدا شود و البته احتمال حمایت اصلاح طلبان از وی نیز منتفی نیست.
 
وکیلی در بخش دیگری از گفتگو در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره برخی رفتارهای زشت نمایندگان نیز گفت: من اگر جای درازهی (نماینده سراوان) بودم بعد از آن اتفاق استعفا می دادم.
 
وی همچنین درباره حداقل دریافتی نمایندگان نیز گفت: هر نماینده مجلس ماهی 8 میلیون و 300 هزار تومان است که به سختی زندگی را می گذرانیم.
 
وکیلی همچنین با انتقاد از تیتر معروف روزنامه شرق «امضای کری تضمین است» آن را بسیار خوشبینانه توصیف کرد و در واکنش به سخنان محمد رضا خاتمی که اردیبهشت 96 در حمایت از روحانی گفته بود ما اصلاح طلبان تضمین روحانی هستیم، حرف او را بسیار غلط دانست.
 
نماینده اصلاح طلب تهران در مجلس در پایان حسام آلدین آشنا را نیز فردی بسیار مرموز و فاطمه حسینی دختر وزیر اقتصاد دولت اصلاحات را دختری مظلوم توصیف کرد.