هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 12 شهريور 1398
ساعت 02:48
به روز شده در :
چهارشنبه 15 اسفند 1397 ساعت 18:14 2019-3-6 18:14:08
شناسه خبر : 309291
با این موج مخالفت ها از جناح ها و افکار مختلف به نظر میرسد افکار عمومی و سیاسیون به خوبی به دشمنی غرب با مردم ایران اشراف پیدا کرده اند و غرب گرایان نمی توانند مردم را به سیاه چالی شبیه برجام بیاندازند.
با این موج مخالفت ها از جناح ها و افکار مختلف به نظر میرسد افکار عمومی و سیاسیون به خوبی به دشمنی غرب با مردم ایران اشراف پیدا کرده اند و غرب گرایان نمی توانند مردم را به سیاه چالی شبیه برجام بیاندازند.
گروه سیاسی-رجانیوز:  با گذشت زمان اهداف دشمن در خصوص تحمیل خواسته های خود روشن تر شده و کفه ترازو به نفع مخالفین سنگین تر شده است. مصاحبه ها و گفت و گوی افرادی که روزی از برجام حمایت میکردند نیز نشان میدهد سیاسیون کشور نیز به خوبی تجربه بی اعتمادی به دشمن را فراگرفته اند. شاید علت غیبت روحانی در جلسات مجمع را باید در دست پر منتقدان لوایح استعماری دانست.
 
به گزارش رجانیوز مصباحی مقدم گرچه به عنوان اصولگرا شناخته می شود اما مشی سیاسی او باعث شده تا بسیاری او را نزدیک به حسن روحانی و دولتش بدانند. او قبلا در مورد اتخابات سال96 گفته بود: احتمال دارد مجموعه اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری آینده از حسن روحانی حمایت کنند!
 
وی در زمان تصویب برجام نیز به عنوان یکی از حامیان برجام شناخته میشد. سایت خیبرآنلاین همان زمانلیستی از اسامی 102 نماینده ای که با طرح "اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام" موافقت کرده بودند منتشر کرد و از او نیز به عنوان یکی از موافقان این خسارت نام برد. وی حتی چند روز قبل از تصویب طرح مرتبط با برجام گفته بود از فرجام برجام نباید نگران بود!
 
 
اما مواضع وی به همین صورت ادامه پیدا نکرد چراکه به سرعت آمریکایی ها نشان دادند که بدعهد و خدعه گرتر از این هستند که بخواهند به ایران در قبال تعهدات فراوان امتیازی بدهند.
 
وی در تاریخ 13آبان در یک مصاحبه به غرب گرایان هشدار داد که از عاقبت برجام عبرت بگیرند. وی خطاب به دوست‌داران مذاکره با آمریکا گفت: آن‌هایی که خواهان ترویج تفکر اتخاذ سیاست کوتاه آمدن برابر کدخدا هستند، باید تجربه برجام را مدنظر داشته باشند که کدخدا دوباره چهره واقعی خود را نشان داد و از خباثت و بدطینتی خودش پرده برداشت.
 
 
 
حالا شنیده شده وی در جلسه شنبه ۲۷ بهمن در مجمع تشخیص به ایراد سخنانی در نقد پالرمو و cft  پرداخته است. بعدها با مصاحبه های این عضو جامعه روحانیت مبارز مشخص شد که از منتقدان لوایح است و آنها را برای کشور خسارت ساز میداند. وی پس از آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص و احمدتوکلی و تعدادی دیگر از اعضای این مجمع، جزو افرادی محسوب میشود که با اعلام مخالفت خود در قبال FATF در کنار منتقدین دیگر قرار گرفته است. شاید به همین دلیل باشد که حسن روحانی حاضر به شرکت در جلسات نیست.
 
غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با «نود اقتصادی» گفته است: اگر لوایح CFT و پالرمو را تصویب کنیم،‌ قطعا وضعیت اقتصادی کشور بدتر شده و تحریم‌ها موثرتر از قبل بر ضد ما عمل خواهد کرد. با پیوستن به CFT و پالرمو امکان دور زدن تحریم‌ها بسته میشود و در صورت دور زدن، کشورهایی مثل آمریکا، اسرائیل و عربستان می‌توانند ما را مواخذه کنند.
 
 
 
این مخالفت های جدی درحالی است که دولت تاکنون نتوانسته افکار عمومی را در خصوص سوالات کلیدی مربوط به این لوایح با خود همراه کند. حتی حسن روحانی حاضر نمیشود به جلسات مجمع تشخیص برود و به سوالات مهم کارشناسان پاسخ دهد اما در سخنرانی های یک طرفه و بدون استدلال از FATF دفاع میکند.
 
حجت الاسلام مصباحی مقدم در همین خصوص خطاب به حسن روحانی گفته است: ایشان بیایند در مجمع فرمایشاتشان را در حضور اعضا مطرح کنند و جوابشان را بشنوند؛ بعداً از طریق رسانه‌ها موضوع را مطرح کنند. این کار ایشان بر خلاف مصالح ملی است.
 
حسن روحانی که دستان خود را در دفاع از خسارت های خواسته های گروه اقدام مالی خالی میدید ادعای کذب موافقت رهبرانقلاب با FATF را مطرح کرد. مصباحی مقدم در قبال این ادعا میگوید: ایشان ادعا کرده‌اند که رهبری گفته‌اند با پیوستن ایران به FATF مخالفتی ندارند؛ چه اشکالی دارد ایشان که رئیس جمهور هستند طی مکاتبه‌ای از رهبری بخواهند نظرشان را در موافقت با این لوایح اعلام کنند. چه کسی هست که در مقابل رهبری مخالفت کند؟
 
وی در پاسخ به توهین رئیس جمهور به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام که گفته بود چرا ده بیست نفر باید برای کشور تصمیم بگیرند نیز اینگونه گفته است: من نسبت به اظهارات اخیر آقای رئیس جمهور که از طریق پیامک این موضوع را دریافت کردم واقعاً اظهار تأسف می‌کنم. ایشان توجه ندارند که خودشان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند؟ او در ادامه از حسن روحانی خواست به جای این صحبت ها در جلسات شرکت کند و پاسخ قانع کننده ارائه دهد: به نظرم جناب آقای رئیس جمهور بسیار بدون تأمل اظهار نظر کرده‌اند آن هم در مقابل رسانه‌ها. بهتر است ایشان به جلسات مجمع تشریف بیاورند و آنجا نظراتشان را بگویند و نظر اعضاء را که کمتر از ایشان از نظر شخصیت حقیقی، سابقه، تجربیات و مطالعات و هم چنین آشنایی با امور کارشناسی نیستند را بشنوند. این بحث در مجمع بسیار کارشناسی شده است. 
 
وی در ادامه انتقادات و سوالات دیگری را مطرح کرد و گفت: خوب است که این نکته را هم توضیح بدهند اگر ما به این کنوانسیون‌ها بپیوندیم، خود این امر برای آمریکایی‌ها که ما را تحریم کرده اند راهکاری نخواهد بود تا امکان دور زدن تحریم‌ها را از ما سلب کنند؟ این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: وزیر محترم نفت اعلام می‌کند که برای فروش نفت و به دست آوردن درآمدهای نفتی تحریم‌ها را دور می‌زند. همین مقدار نفتی که به چند کشور فروش می‌رود و همین مقدار ارزی که از طرق مختلف به دست می‌آید آیا با پیوستن ما به این کنوانسیون‌ها آمریکا جلویش را نمی‌گیرد؟
 
وی ادامه داد: رئیس FATF مسئول میز ایران در وزارت‌خزانه‌داری آمریکا بوده است. همین فرد در پاسخ به یک نماینده کنگره می‌گوید بگذارید ایران به FATF کامل بپیوندد ما ابزار لازم برای جلوگیری از دور زدن تحریم‌ها را به دست خواهیم آورد. با وجود چنین اظهاراتی این به مصلحت نظام است که ما به این لوایح بپیوندیم؟
 
مصباحی مقدم خاطر نشان کرد: ما قبلاً دو لایحه داخلی را تصویب کردیم که به FATF مربوط است. لایحه مقابله با تأمین مالی تروریسم و لایحه مبارزه با پولشویی برای شفافیت داخلی اقتصاد، جهت مدیران و مسئولان ما کاملاً از کفایت لازم برخوردار است و کم و کاستی ندارد. این قوانین برای کسانی است که دلشان برای این کشور می‌سوزد. وی افزود: آیا ما باید اسرار خودمان را برای آمریکا، صهیونیست‌ها و دشمنانمان افشا کنیم تا بهتر بتوانند با قوت ما را تحریم کنند؟
 
با این موج مخالفت ها از جناح ها و افکار مختلف به نظر میرسد افکار عمومی و سیاسیون به خوبی به دشمنی غرب با مردم ایران اشراف پیدا کرده اند و غرب گرایان نمی توانند مردم را به سیاه چالی شبیه برجام بیاندازند.
 
مطالب مرتبط: