هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398
ساعت 00:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 15 اسفند 1397 ساعت 16:32 2019-3-6 16:32:12
شناسه خبر : 309253

بهار و تابستان فصل سفر به اردبیل است. شهری که متوسط دمایش در تابستان به ۱۹ درجه سانتی گراد می‌رسد یعنی این استان می تواند پناهگاهی باشد برای گردشگرانی که از گرما به مناطق معتدل سفر می‌کنند.

‌به گزارش ایسنا، استان اردبیل جدا از هوای خنک و بهاری‌اش در دل روزهای گرم تابستان، سرزمین دشت‌های سرسبز، دریاچه‌ها و آبهای گرم و گردنه حیران هم هست و علاوه بر این عسل و آش دوغش چشمه‌های گرم و طبیعت بکری نیز دارد که با چند مورد آن آشنا می شویم‌.

گردنه حیران

سفر به اردبیل با گردنه حیران گره خورده است. گردنه ای که مثل اسمش طبیعتی حیران کننده‌ای دارد. حیران مسیر ارتباطی آستارا به اردبیل است و در فاصله ۵۱ کیلومتری اردبیل واقع شده است‌.

  گردنه حیران از میان جنگل‌های سرسبز و دره‌ای قشنگ عبور می‌کند که پایینش، رودخانه  آستاراچای عبور می‌کند. سرسبزی، هوای خنک گردنه و مه‌ای که بیشتر اوقات گردنه را پوشانده یکی از بی نظیرترین تصاویر را پیش رویمان قرار می‌دهد. آن پایین نیز  خانه‌های روستایی حیران واقع شده و می‌توان از طبیعتش بهره برد. در منابع آمده که آش دوغ گردنه حیران را نباید از دست داد. گردنه حیران تله کابین هم دارد.

دریاچه نئور

در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی  اردبیل و به سمت خلخال یکی از قشنگترین دریاچه‌های طبیعی و آب شیرین اردبیل قرار گرفته. ریشه اسم نئور کلمه ای مغولی است. در زبان مغولی به دریاچه نوور می‌گویند و در ترکی آذربایجانی به دریاچه کوچکی که رودخانه‌ای به آن نمی ریزد نئور گفته می‌شود.

نئور که یکی از دریاچه‌های محبوب اطراف استان است از دو دریاچه کوچک و بزرگ تشکیل شده که در فصل بهار یکی می‌شوند و دریاچه واحدی را به وجود می ‌آورند. نئور منطقه ای حفاظت شده است که در بهار تعدادی ماهی قزل آلای رنگین کمان در آن رها می‌کنند.

با فرا رسیدن شهریور مسابقه ماهیگیری در این دریاچه برگزار می‌شود و پاییز که از راه برسد به دلیل سرمای هوا ماهی‌ها را جمع می‌کنند تا سال بعد. اطراف دریاچه برای چادر زدن بهترین جاست‌.

مسیر دسترسی‌

پس از طی ۳۵ کیلومتر از شهر اردبیل به سمت شهر خلخال به ده بودالالو می‌رسیم. سپس می‌بایست جاده‌ای به طول ۱۳ کیلومتر را به سمت بالای کوه طی کرده و پس از گذر از کنار روستای عباس‌آباد (در فاصله ۸ کیلومتری جاده و ۵ کیلومتری دریاچه) به دریاچه رسید. جاده کوهستانی برای رسیدن به این دریاچه آسفالت بوده، ولی جاده دور دریاچه خاکی است‌.

جنگل فندقلو

از حیران که بگذرید با یکی از خارق العاده‌ترین جنگل‌های ایران مواجه می‌شوید، یعنی فندقلو .

این منطقه به خاطر درختان فندق بیشمارش و گونه‌های مختلف گیاهی، جنگلی و حیواناتی که در آن زندگی می‌کنند و همچنین هوای بسیار خنکش در تابستان‌های داغ، به یکی از بهترین جاها برای سفر تبدیل شده. فندقلو علاوه بر درختان گوجه سبز، سیب وحشی، ازگیل، تمشک و توت فرنگی که دارد در بهار از گل‌های بابونه فرش می‌شود.

از اینها که بگذریم در جنگل فندقلو، استخر آبگرم "مشه سویی" با خاصیت درمانی‌اش و پیست اسکی روی چمن این منطقه هرساله گردشگران زیادی را راهی این منطقه می‌کند. فندقلو در ۳۰ کیلومتری اردبیل و ۱۰ کیلومتری جنوب نمین قرار گرفته است.

مسیر دسترسی این جنگل زیبا سه راهی جاده اردبیل به آستارا در نزدیکی شهر نمین. به این ترتیب که در مسیر راه اردبیل به آستارا و پیش از رسیدن به نمین مسیری سرسبز و زیبا با تابلوی راهنمای جنگل فندقلو می‌بینید. راه دیگر که برای رسیدن به این جنگل وجود دارد از جاده اردبیل به تهران در گردنه حیران از داخل روستای گیلده می‌گذرد.

دریاچه سوها

در روستای سوها، آبگیر کوچکی به همین نام قرار گرفته که به دلیل بکر بودن، زیبایی وصف ناشدنی و هوای مه گرفته و خنکش شهره است. به این دلیل به این منطقه سوها می گویند که اطرافش پر از روستا و چشمه‌های کوچک و بزرگ است. اینجا که نقطه شروع جنگل‌های گیلان است به آبشار لاتون نیز راه دارد .

آبگرم و آبشار سردابه

در ۲۸ کیلومتری غرب اردبیل آبشار و آبگرم سردابه قرار گرفته، جایی که به دلیل خاصیت درمانی آبش چه بین خود اردبیلی‌ها و چه مسافران این شهر محبوب است. آبشار و آبگرم سردابه در روستایی به همین نام واقع شده است. این منطقه با حدود ۷ چشمه آب معدنی گرم و آبدرمانی و آبشار ۳۰ متری‌اش از جاذبه های اردبیل است که حتما باید دید.