هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398
ساعت 00:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 14 اسفند 1397 ساعت 16:17 2019-3-5 16:17:14
شناسه خبر : 308885

بهروز عمرانی سه‌شنبه ۱۴ اسفند در آئین افتتاح شانزدهمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسان که تا ۱۶ اسفند در موزه ملی ایران به کار خود ادامه می‌دهد، با تاکید بر اینکه بخش اعظم طرح‌های توسعه بر موضوع مردم‌شناسی، زبان‌شناسی و میراث ناملموس تاکید دارند، گفت: باید در بررسی محوطه‌ها و توسعه‌ای که در جریان است، توجه ویژه‌ای اعمال کنیم چون همه این بخش‌ها در حیطه میراث ناملموس قرار می‌گیرند، بنابراین مردم باید از این قوانین منتفع شوند.

 

او تبصره دیگری را که در این برنامه وجود دارد به "موضوع ایران فرهنگی" مرتبط دانست و افزود: در این بخش باید در توافق با کشورهای همسایه برنامه‌ریزی شود تا مطالعات به محدوده جغرافیایی سیاسی ایران ختم نشود، بلکه بیش از دو میلیون مساحت ایرانی فرهنگی که ارتباطات آن در حوزه فرهنگی وجود داشته، بار دیگر شکل بگیرد، اما تا زمانی که مشارکت جدی نباشد کشورهای همسایه و ساز و کارهای آنها نیز باید وارد ماجرا شوند.

 

سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام این کار را نیازمند امضای تفاهم‌نامه بین پژوهشگاه میراث گردشگری و مؤسسات آموزشی دانست و افزود: در حال حاضر حدود ۸۰ تفاهم‌نامه در این زمینه فعال است، بنابراین باید بتوانیم آموزش را در این حوزه ارتقا دهیم.

 

او همچنین تاکید کرد: سال آینده سال بازنگری و بازاندیشی در نیازهای پژوهشی و اهداف پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خواهد بود.

 

عمرانی با اشاره به یافته‌های مهمی که در حوزه باستان‌شناسی به دست آمده است، گفت: این گردهمایی بازنمود کارها و فعالیت‌های ما طی دو سال گذشته است. اقداماتی که بخشی توسط باستان‌شناسان داخلی و خارجی و بخشی از آن توسط پژوهشگران آزاد انجام شده است. این پژوهش‌ها طیف وسیعی را دربرمی‌گیرد که خروجی آن به گزارش‌های مکتوب تبدیل شده است. انتظار داریم تا برای سال‌های بعد این مهم بیشتر شود.

 

 

ایسنا