هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 13 شهريور 1398
ساعت 07:01
به روز شده در :
دوشنبه 6 اسفند 1397 ساعت 12:38 2019-2-25 12:38:11
شناسه خبر : 307206
روش برخورد غرب‌گرایان با سخنان اخیر محمدجواد ظریف درباره استقلال و مقاومت ملت ایران، به خوبی نشان می‌دهد که این جماعت حتی اگر چنین سخنانی از سوی متحدان سیاسی‌شان هم مطرح شود، بی‌رحمانه تیغ سانسور را برداشته و به جان کلمات و مواضع افراد می‌افتند. برخی روزنامه‌ها حتی پا را فراتر گذاشته و از دل جملات ظریف در تبیین وضعیت استقلال و مقاومت مردم ایران، برداشت‌های وارونه و کاملا خلاف روح کلی سخنان ظریف را تیتر کردند.
روش برخورد غرب‌گرایان با سخنان اخیر محمدجواد ظریف درباره استقلال و مقاومت ملت ایران، به خوبی نشان می‌دهد که این جماعت حتی اگر چنین سخنانی از سوی متحدان سیاسی‌شان هم مطرح شود، بی‌رحمانه تیغ سانسور را برداشته و به جان کلمات و مواضع افراد می‌افتند. برخی روزنامه‌ها حتی پا را فراتر گذاشته و از دل جملات ظریف در تبیین وضعیت استقلال و مقاومت مردم ایران، برداشت‌های وارونه و کاملا خلاف روح کلی سخنان ظریف را تیتر کردند.
گروه سیاسی - رجانیوز: روش برخورد غرب‌گرایان با سخنان اخیر محمدجواد ظریف درباره استقلال و مقاومت ملت ایران، به خوبی نشان می‌دهد که این جماعت حتی اگر چنین سخنانی از سوی متحدان سیاسی‌شان هم مطرح شود، بی‌رحمانه تیغ سانسور را برداشته و به جان کلمات و مواضع افراد می‌افتند. برخی روزنامه‌ها حتی پا را فراتر گذاشته و از دل جملات ظریف در تبیین وضعیت استقلال و مقاومت مردم ایران، برداشت‌های وارونه و کاملا خلاف روح کلی سخنان ظریف را تیتر کردند. رجانیوز در این گزارش برخی قسمت‌های کمتر دیده‌شده سخنان ظریف که به گفته خود او به مذاق دوستانش خوش نیامده را منتشر می‌کند.
 
محمدجواد ظریف طی سخنانی درهمایش چند جانبه گرایی درسیاست خارجی ایران؛ ظرفیتها و راهبردها گفت: استقلال به این معناست که برای ادامه حیات و اینکه بتوانیم حیات داشته باشیم،متکی به دیگران نباشیم. داشتن استقلال در عرصه سیاست خارجی به این معنا نیست که از دنیا منفک باشیم‌.
 
ظریف با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی رابطه بسیار تنگاتنگی با سیاست خارجی داشت، در بسیاری از حوزه‌ها، تاثیر انقلاب اسلامی مانند حوزه سیاست خارجی نمی‌توانست باشد، چون آنچه که انقلاب در آن تاثیر بنیادی داشت یکی از حوزه‌های مهم آن اصل حکومتداری و زمامداری بود، یکی از حوزه‌های مهم آن بحث سیاست خارجی بود.
 
وی افزود: علت آن هم این بود که نگرانی عمده مردم ما از قبل از انقلاب یک نگرانی تاریخی بود، در مورد مداخله‌های خارجی در داخل کشورما، از دوره قاجار تا پیش ازانقلاب در سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های کشور ما در سفارتخانه‌های سایر کشورها این دخالت‌ها انجام می‌شد، در واقع به صحنه سیاسی کشور آوردگاه و نبرد این سفارتخانه‌های خارجی بود.
 
ظریف با بیان اینکه در دوران حکومت قبلی ایران در قالب یک نظام دو قطبی تفکیک می‌شد اظهار داشت: همیشه باید از شعارزدگی پرهیز کنیم، حتما نظام گذشته در ایران در حوزه‌هایی تلاش می‌کرد که استقلال عمل داشته باشد، در حوزه‌هایی هم حتی تلاش می‌کرد توازن برقرار کند، نوع رابطه‌ای که رژیم پهلوی با چین و شوروی سابق داشت، بالاخره تلاش‌هایی در جهت ایجاد توازن بود.
 
وی افزود: اما در جاهایی که مهم بود در آنجایی که به حساب می‌آمد و برای دنیا مهم بود، آنجایی که تعیین تکلیف دنیا قرار بود انجام شود، آنجا معلوم بود و آمریکا و غرب اطمینان داشتند که ایران در کجا قرار می‌گیرد و جایگاه ایران در نظام بین‌المللی مشخص بود.
 
ظریف گفت: آن اتفاقی که افتاد و شعار اول انقلاب بود، استقلال در کنار آزادی و جمهوری اسلامی در واقع استقلال البته بعد داخل هم دارد، اما بعد خارجی آن بسیار پررنگ است.
 
وی گفت: من استقلال را برون به درون زا، تفسیر می‌کنم؛ نه اینکه ما از دنیا منفک شویم، این به معنی استقلال نیست، استقلال به این معنا نیست که ما خود را از امکانات جهان محروم کنیم، بلکه استقلال به این معنا است که برای ادامه حیات، زندگی و برای آنکه بتوانیم امن باشیم و برای اینکه بتوانیم حیات داشته باشیم، متکی به داخل باشیم، این مفهوم استقلال می‌شود.
 
ظریف افزود: این تفسیر از استقلال در صنعت و در روابط بین‌المللی معنی می‌دهد، در وابستگی به نفت ممکن است معنی می‌دهد، دوباره آقای « لیندسی گراهام » سناتور آمریکایی ما فکر می‌کردیم یک بار ایشان از دهانش در رفت و این سخن را گفت–دوباره دیروز گفته «اگر ما یک هفته از عربستان سعودی حمایت نکنیم فارسی صحبت می‌کنند».
 
وزیر امور خارجه بیان کرد: بعضی از دوستان می‌گویند ترامپ و‌دار و دسته وی جزو صادق‌ترین افراد آمریکا هستند، (با خنده) آن چه که در دل همه مسئولین آمریکایی دهه‌ها بوده، این‌ها به زبان می‌آورند، همه مسئولان آمریکایی این اعتقاد را کم و بیش داشتند که دولت عربستان بدون آمریکا نمی‌تواند حیات داشته باشد، ایشان می‌گوید.
 
وی با بیان این که استقلال یعنی این که هیچ کس چنین حرف‌هایی که آمریکایی‌های درباره عربستان می‌گویند را نتواند در مورد ایران بزند، گفت: ما نه تنها بدون حمایت آمریکا چهل سال زندگی کردیم، بلکه علیرغم فشار آمریکا چهل سال زندگی کردیم، این به نظر من به معنی درگیری با کسی نیست، به معنی دعوا داشتن با دنیا نیست، به معنی جداشدن از دنیا هم نیست، به معنای این است که ما قبول کردیم و خواستیم، این که خودمان انتخاب کردیم و من یک بار گفتم، بعضی دوستان خیلی به من انتقاد کردند، معنای آن این است که ما خواستیم که برای ادامه حیات خود وابسته به سایر کشورها نباشیم.
 
وزیر امور خارجه تاکید کرد: در این مسیر سختی و دشواری حتما وجود دارد، اما این که آمریکا نتواند راجع به جمهوری اسلامی این حرف را بزند که «اگر ما یک هفته از ایران دفاع نکنیم و پشتیبان ایران نباشیم، حالا یک هفته نه، اگر چهل سال پشت ایران نباشیم، ایران- با احترام به همه دوستان روسی ما- روسی صحبت می‌کند.»
 
وی با اشاره به سفرهفته گذشته خود به چین گفت: به روابط راهبردی با چین و روسیه هم صد درصد اعتقاد دارم، اما کسی نمی‌تواند بگوید با فشار غرب ما چینی - که البته زبان سختی هم هست- صحبت کنیم.
 
ظریف افزود: ما درحال تجربه کردن درونزایی هستیم، در کنار درون زایی در اقتصاد مقاومتی برونگرایی هم هست، یعنی این که درونی زایی به معنی جدا شدن و دعوای با دنیا نیست، اما معنای استقلال- استقلالی که ما در شعارهای انقلاب داشتیم- همین است.
 
وی یادآورشد: تغییر ماهوی سیاست خارجی زاییده انقلاب است، ما نمی‌توانیم از انقلابی که مبتنی بر استقلال خواهی است، توقع داشته باشیم سیاست خارجی آن دنباله سیاست خارجی دوره قبل باشد واین غیرممکن است.
 
ظریف یادآورشد: بعید می‌دانم کسی بگوید تمامیت ارضی و یا استقلال خواهی و یا مبارزه با سلطه مهم نیست که عین استقلال خواهی است. ما نه دنبال سلطه هستیم و نه سلطه می‌پذیریم.
 
وزیر امور خارجه تصریح کرد: انقلاب اسلامی از اولین جاهایی بود که این واقعیت را فهمید که سلطه طلبی در جهان کنونی ناممکن است و نه نامطلوب. وقتی آقای ترامپ می‌گوید من هفت تریلیون دلار هزینه کردم و هیچ امری را پیش نبردم یعنی سلطه طلبی ناممکن است و ما زودتر از همه اینها را فهمیدیم.
 
وی خاطرنشان کرد: وقتی امام(ره)برای گورباچف پیام می‌فرستد این فهم پایان جهان دو قطبی است قبل از اینکه جهان دوقطبی پایان یابد این که می‌گوییم نه سلطه می‌پذیریم و نه سلطه می‌طلبیم مبنای قرآنی دارد.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به فشارهای تحریمی آمریکا علیه ایران، یادآورشد: اینکه می‌گویم ما به مقاومت مردم افتخار می‌کنیم به این معنی نیست که ما بگوییم مردم وظیفه شان است این کار را بکنند. وظیفه ما است که هم این مقاومت را پاس بداریم و هم فشار بر مردم را کم می‌کنیم.
 
وی گفت: اینکه مردم همیشه مقاومت کردند،40 سال است مقاومت می‌کنند، باز هم مقاومت خواهند کرد پس شما چه کاره اید و چرا مردم ما را انتخاب کرده‌اند. اگر قرار بود مردم مقاومت کنند و همه مشکلات با مقاومت مردم حل شود وظیفه ما چیست.
 
وزیر امور خارجه تصریح کرد: همانگونه که نمی‌توانیم پشت پرده توطئه‌های امپریالیسم و نظام سلطه پنهان شویم و ناکارآمدی خود را گردن آنها بیاندازیم همانطور هم نمی‌توانیم پشت مقاومت مردم پنهان شویم. ما به عنوان کارگزاران مردم وظیفه داریم فشار را بر روی مردم کم کنیم و این کاری است که داریم تلاشمان را می‌کنیم.
 
ظریف در بخش دیگر از سخنانش اظهارداشت: ما در حوزه سیاست خارجی انقلاب اسلامی به اصل استقلال و درون زایی به عنوان لازمه استقلال نگاه می‌کنیم و نه بعنوان یک مشکلی که برای ما ایجاد شده است.