هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 27 مرداد 1398
ساعت 12:26
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 1 اسفند 1397 ساعت 15:11 2019-2-20 15:11:25
شناسه خبر : 306758
زعفران قسمت خشک شده گیاه Crocus Sativus است که می تواند به صورت افزودنی ها و رنگ های طبیعی خوراکی، داروهای سنتی و ... استفاده شود. تحقیقات متعددی نشان داد استفاده از زعفران به عنوان جزئی از ترکیبات با سایر مواد می تواند در برطرف کردن مشکلات و اختلالات متعدد در بدن موثر باشد. از آنجایی که فعل و انفعالاتی بین ارگان های مختلف بدن و زعفران ایجاد می شود، فرض می شود که ترکیبات زعفران و عصاره آن اثرات مفیدی در درمان بیماری های مختلف دارند
 
عصاره زعفران فعالیت آنتی اکسیدانی بین سلولی قابل توجهی دارد. این آنتی اکسیدان مسئول متوقف کردن اختلالات بسیاری است، از جمله آسیب هایی که منجر به از بین رفتن رشته های عصبی بدن، بیماری های قلبی، آسیب های وارده بر کلیه، مغز، درمان جای زخم های سوختگی و ... می شوند. زعفران به دلیل خواص آنتی اکسیدانی آن و سایر ترکیبات مهمی که دارد، کاربردهای مختلفی پیدا نموده است.
 
ترکیبات زعفران:
 محققان ادعا می کنند حدود 150 نوع ترکیب در زعفران وجود دارد. سه ترکیب مهم آن کروسین، سافرانال و پیکروکروسین می باشد. کروسین و کروستین دلیل رنگ زعفران و کاروتنوئیدهای قابل حل در آب هستند. پیکروکروسین و سافرانال عناصری هستند که به ترتیب دلیل طعم تلخ و رایحه زعفران می باشند.
 
کاربردهای عصاره زعفران:
از آنجایی که زعفران خصوصیات متعددی دارد، می تواند در صنایع و محصولات مختلف به عنوان ماده ای طبیعی استفاده شود؛ از جمله این صنایع عبارتند از دارویی، پزشکی، غذا و نوشیدنی، صنایع شیمیایی، ویتامین، مکمل های غذایی و ... .
 
زعفران به عنوان یک گیاه دارویی طبیعی خواص و فواید بسیاری از خود نشان داده است و به عنوان درمانی جهت رفع مشکلات متعددی که در بدن رخ می دهد به کار می رود؛ از جمله این اختلالات و بیماری ها می توان به مواردی از جمله اختلالات چاقی و اضافه وزن، یادگیری و حافظه، آلزایمر، پارکینسون، بهبود کیفیت خواب، کاهش اضطراب و استرس، افسردگی خفیف تا متوسط، سرطان، توقف رشد سلول های تومور و ... اشاره نمود.
 
اختلالات چاقی:
چاقی به عنوان یک اختلال شایع در جهان شناخته شده است و می تواند منجر به بروز مشکلات زیادی برای سلامتی انسان گردد، علاوه بر این، خطر بروز بیماری های قلبی، سرطان، دیابت و ... را نیز افزایش می دهد. در دهه های اخیر، محققان سعی در پیدا کردن راه هایی برای غلبه بر اضافه وزن نموده اند.
 
به صورت کلی، گرایش رو به رشدی برای استفاده از عصاره های طبیعی و محصولات گیاهی در درمان چاقی وجود دارد. دانشمندان تلاش در جهت استفاده از محصولات، منابع و داروهای گیاهی طبیعی جهت درمان اختلالات مربوط به اضافه وزن و چاقی دارند. زعفران علاوه بر اینکه به عنوان ادویه، رنگ خوراکی، چاشنی و طعم دهنده به غذا در سراسر دنیا و به وسیله ملل مختلف استفاده می شود؛ می تواند منبعی از کاروتنوئیدها بخصوص آنتی اکسیدان باشد. آنتی اکسیدان ها مهمترین عنصر زعفران می باشند و از آنجایی که عصاره زعفران منبع غنی آنتی اکسیدان است، می تواند برای حل مشکلات اضافه وزن بسیار مفید باشد.
 
 بهبود فرآیند یادگیری:
ترکیب عصاره زعفران با کروسین می تواند باعث بهبود فرایند یادگیری شود؛ به این دلیل که اثر مستقیمی بر افزایش میزان آنتی اکسیدان بالقوه در مغز دارد. همانطور که قبلا نیز عنوان شد، زعفران ترکیبات زیادی دارد؛ چهار ترکیب مهم زعفران شامل کروسین، کروستین، سافرانال و پیکروکروسین می باشند. دانشمندان اثرات کروسین و کروستین را بر حافظه، نحوه یادگیری و مهارتهای مرتبط با فعالیت های مغز بررسی کردند. نتایج نشان داد تجویز زعفران جهت استفاده به صورت خوراکی می تواند در درمان اختلالات وابسته به انحطاط رشته‌های عصبی مرتبط با مغز موثر باشد.
 
آلزایمر:
آلزایمر شایع ترین اختلال مربوط به فرآیندهای ذهنی است که معمولا بین افراد بالای 65 سال اتفاق می افتد و دلیل آن اکسیداسیون می باشد. در تعدادی از پژوهش ها، اثرات خواص آنتی اکسیدان موجود در گیاه Crocus Sativus بر بیماری آلزایمر بررسی شده است. نتایج این مطالعات فعالیت های آنتی اکسیدان و آنتی آمیلویدوژنیک عصاره زعفران و همچنین اثرات مثبت ترکیبات زعفران بر عملکردهای شناختی مغز را نیز نشان داد؛ در طی مراحل اولیه بیماری آلزایمر به عنوان یک اختلال ذهنی، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که عصاره زعفران می تواند نشانه های این نوع اختلال را کاهش داده و از گسترش آن جلوگیری نماید. 
 
کیفیت خواب:
در طب سنتی، زعفران به عنوان مسکن و آرامش بخش و ریلکس کننده استفاده می شده است. این خاصیت عصاره زعفران و سافرانال به وسیله مطالعات زیادی تائید شده است. این مطالعات نشان داده اند که ترکیبات ذکر شده در زعفران منجر به بهبود تدریجی کیفیت خواب می شوند.
 
اضطراب و استرس:
تحقیقات پیرامون اثرات عصاره زعفران بر اضطراب و استرس، نشان دهنده کاهش قابل توجهی در علائم منفی و حالات استرس و اضطراب دارد.
 
افسردگی خفیف تا متوسط:
امروزه، مطالعات بسیاری در ارتباط با استفاده از داروهای گیاهی جهت درمان بیماری های متعدد صورت گرفته و زعفران به عنوان یک درمان گیاهی و داروی ضد افسردگی شناخته شده است. کلاله ها، سافرانال و کروستین موجود در زعفران خواص ضدافسردگی طبیعی دارند که در مقایسه با داروهای شیمیایی ضدافسردگی بسیار بهتر عمل نموده و فواید بیشتری در درمان انواع این اختلال روانی دارند.  مطالعات دیگری بر روی نمونه های انسانی و حیوانات آزمایشگاهی نشان داد که زعفران نقش قابل توجهی در بهبود افسردگی دارد. عملکرد ضد افسردگی زعفران و کارکرد آن بر روی مغز از طریق افزایش نروپینفرین، سروتونین و دوپامین باعث شده که به عنوان یک داروی گیاهی ضد افسردگی شناخته شود. عصاره زعفران در تحقیقات زیادی با سایر داروها ترکیب شده و یافته‌ها نشان‌دهنده خواص ضد افسردگی این عصاره بر مدل های انسانی و حیوانی است. در مطالعات دیگری عصاره زعفران و یکی از ترکیبات مهم آن کروسین به عنوان داروی تقویت قوای جنسی در طب سنتی و پزشکی گیاهی استفاده شد. عصاره و ترکیبات زعفران مانند سافرانال و کروسین، علائم سندروم morphine withdrawal را کاهش می دهد. شواهد و مدارک زیادی نشان داد که عصاره زعفران ارگانیک و ترکیبات آن می تواند افسردگی را در بیماران کاهش دهد. در این مطالعات هیچگونه عوارض جانبی گزارش نشد. 
 
سرطان:
زعفران منبع غنی آنتی اکسیدان می باشد؛ بنابراین به عنوان یک ماده ضد سرطان شناخته شده است. اثر عصاره زعفران بر انواع مختلف سرطان در مطالعات و پژوهش های متعددی بررسی شده است. تعدادی از محققان پژوهش های متعددی در زمینه درمان انواع سرطان از جمله ریه، سینه، روده، لوزالمعده و ... با استفاده از زعفران و ترکیبات آن انجام داده اند.
 
یافته های آنها عمکرد بالقوه زعفران بر سلول های سرطانی و نقش آن در جلوگیری و توقف رشد این سلول ها را نشان داده است. عصاره زعفران Saffron extract (که به صورت کلی با SE شناخته می شود) و یکی از ترکیبات مهم زعفران، "کروسین" خاصیت ضد تکثیر سلول های سرطانی را دارند.
 
پا به سن گذاشتن (Aging) :
زمانی که میزان آنتی اکسیدان در بدن کاهش می یابد، مشکلات و اختلالات متعددی در بدن رخ می دهد. یکی از رایج ترین مشکلاتی که اکثر افراد در زندگی خود با آن روبرو می شوند، پا به سن گذاشتن است. این موضوع می تواند با فرآیندهای متعددی مانند رژیم غذایی مناسب، انجام تمرینات و نرمش کافی در طول روز و تغییر سبک زندگی به علاوه استفاده همزمان از داروهای گیاهی کنترل شود. همانطور که قبلا نیز عنوان گردید، کلاله‌های زعفران (قسمت قرمز رنگ زعفران) منبع غنی آنتی اکسیدان می باشند، بنابراین می توانند اثرات و عوارض پا به سن گذاشتن را به تعویق بیاندازند.
 
نتیجه گیری:
امروزه، اکثر بیماران ترجیح می دهند به وسیله داروهای گیاهی یا طب سنتی درمان شوند به این دلیل که ایمن‌تر بوده و در انواع داروهای گیاهی، سبزیجات، میوه ها و ادویه ها وجود دارند، عوارض جانبی کمتری به بدن وارد می کنند. کلاله گیاه crocus sativus که به عنوان زعفران شناخته می‌شود می‌تواند با اهداف متعددی در زمینه‌های مختلف خوراکی، رنگ، ادویه، پزشکی، دارویی و ... استفاده شود.
 
تمامی پژوهش ها با هدف ارزیابی و تخمین اثرات زعفران بر اختلالات متعددی است که در بدن رخ می دهد. بر مبنای یافته های تجربی، زعفران اثرات قابل توجهی در درمان این بیماری ها از خود نشان داد. عصاره زعفران به دلیل ترکیبات مهم و خواص آنتی اکسیدان آن می تواند به منظور توقف بیماری‌ها و اختلالات متعدد از جمله افسردگی، آلزایمر، بیماری‌های قلبی-عروقی، اضطراب، استرس، آسیب‌های مغزی و عصبی، سرطان، تومور و ... مورد استفاده قرار گیرد. 
 
 
کروسین به عنوان یکی از مهمترین ترکیبات عصاره زعفران شناخته شده است که می تواند علائم افسردگی، تقویت حافظه، توقف انحطاط مغزی، افزایش تمرکز و به طور کلی بهبود سیستم مغزی را باعث شود. علاوه بر این، می تواند جهت افزایش عملکرد ارگان های بدن موثر باشد. کلاله زعفران و عناصر مهم آن از جمله کروسین و سافرانال حاوی میزان قابل توجهی آنتی اکسیدان می باشند. ایمنی، اثربخشی و فواید متعدد ترکیبات زعفران که دارای اثرات دارویی و درمانی بسیاری است، باعث شده این گیاه به عنوان منبعی غنی در بین گیاهان دارویی بسیاری و در مقایسه با داروهای شیمیایی شناخته شود.
منبع: