هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 15 شهريور 1398
ساعت 12:57
به روز شده در :
پنجشنبه 25 بهمن 1397 ساعت 14:17 2019-2-14 14:17:46
شناسه خبر : 306314
اکثر اعضای مجمع دقیقا مصوبه الحاق کشور به مصوبه پالرمو را بررسی و مطالعه کردند و همه جهات آن را در نظر گرفتند و استنباط ما این است که جمع زیادی از اعضا زیان‌های این کنوانسیون را از منافع آن برای کشور بیشتر می‌دانند.
اکثر اعضای مجمع دقیقا مصوبه الحاق کشور به مصوبه پالرمو را بررسی و مطالعه کردند و همه جهات آن را در نظر گرفتند و استنباط ما این است که جمع زیادی از اعضا زیان‌های این کنوانسیون را از منافع آن برای کشور بیشتر می‌دانند.
گروه سیاسی_رجانیوز: ضرب المثل معروفی است که می گوید «بهترین دفاع، حمله است»، این اصلی ترین رویکرد دولتمردان روحانی در موقعیت های مختلف است. رویکردی که نتنها هیچ گاه از عملکرد خود عذرخواهی نمی کند، بلکه همواره دیگران را مقصر کم کاری های معرفی می کند. جریانی که بعد از گذشت سه سال از خسارت های محض برجام، یکبار هم حاضر به پذیرش بی تدبیری در این پروژه نشد، اما از الان با رویکردی طلبکارانه، مشکلات آینده را گردن اعضا مجمع تشخیص مصلحت انداخته شروع به تهدید کرده است.
 
به گزارش رجانیوز؛ برجام، اصلی ترین پروژه دولت حسن روحانی برای بهبود شرایط اقتصادی کشور، حالا خود به یک بحران بزرگتر مبدل شده است. باتلاقی که تلاش بیشتر برای برون رفت از مشکلات آن، اوضاع را پیچیده تر می کند. با این حال دولت همچنان اصرار دارد که این مسیر را طی کند. حالا این بار خواسته های FATF را پیش کشیده است، و مدعی است بهبود شرایط در گرو تصویب لوایح درخواستی گروه ویژه اقدام مالی است. لوایحی که بعد از ایرادات حقوقی و شرعی شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت راه یافته است، تا اعضای مجمع بر اساس مصالح، تصمیم گیری کنند. با این حال، دولت به هر قیمتی، ولو ذبح کردن مصالح کشور، اصرار به تایید این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت دارد و حتی برای رفع مسئولیت از خود، مدعی است تبعات عدم تصویب بر عهده اعضای مجمع می باشد.
 
درهمین راستا محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور ظهر دیروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره پیش بینی نتیجه جلسه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام که با دستور کار بررسی لایحه پالرمو برگزار می‌شود، گفت: من پیش‌بینی نمی‌کنم اما امروز در جلسه هیأت دولت درباره این موضوع مطالبی مطرح شد و وزرا و مسئولان ذیربط حرفی اساسی مطرح کردند مبنی بر اینکه مجمع تشخیص باید فضای امروز ما در دنیا و فشارهایی که آمریکا به ایران وارد می‌کند را به خوبی متوجه باشد و این شرایط به اعضای مجمع توضیح داده شود تا تصمیمی که این مجمع اتخاذ می‌کند باعث افزایش فشار به مردم نشود. برخی از مسئولین گفتند که با وجود فضایی که امروز بانک‌ها ایجاد کرده‌اند. 
 
واعظی تصریح کرد: اگر لوایح مربوط به FATF تصویب نشود این فشارها بیشتر می‌شود. اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام این لوایح را تصویب نکند باید نتیجه آن را بپذیرد.
 
با این حال، واعظی حاضر نیست اعتراف کند پذیرفتن لوایح مربوط به FATF چه تبعات سنگین تری را برای کشور به دنبال خواهد داشت.
 
درهمین راستا آیت الله مجتهد شبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به این سخنان گفت: موافقان می‌گویند که الحاق به کنوانسیون پالرمو گامی در جهت حل مشکلات تحریمی است اما در واقع ما را با یک خود تحریمی مواجه می‌کند چرا که ما امروز بخشی از نفت خود را از مسیرهای غیررسمی و دور زدن تحریم‌ها انجام می‌دهیم و الحاق به پالرمو ما را از این راه میانبر باز می‌دارد.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو همه اطلاعات و اسرار مالی ما برای بیگانگان روشن می‌شود گفت: علاوه بر آن نهادهایی از جمله حزب‌الله لبنان، حشدالشعبی عراق و حتی سپاه پاسدار جزو مصادیق تروریسم قرار می‌گیرند از این رو ما معتقدیم اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام نظر مجلس را درباره مصوبه پالرمو بپذیرد مشکلات خطرناکی گریبان کشور را خواهد گرفت.
 
وی در واکنش به اظهارات روز گذشته محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور که در جمع خبرنگاران گفته بود اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام لوایح مربوط به FATF را نپذیرد باید نتیجه آن را که فشار بیشتر بر کشور است، بپذیرد گفت: وقتی مجمع تشخیص مصلحت نظام به این نتیجه برسد که مصوبه‌ای زیان‌هایش از فواید آن برای کشور بیشتر است، قطعاً فقط طبق مصلحت کشور نظر خود را خواهد داد، نه معیار پذیرش عواقب یا مسئولیت نتایج. وظیفه قانونی مجمع تشخیص مصلحت این است که مصالح و مفاسد مصوبات مورد اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان را بررسی کنند و طبق مصلحت کشور نظر یکی از آن دو را بپذیرد.
 
وی با تاکید بر اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام به صورت چشم بسته درباره اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان نظر نمی‌دهد، تصریح کرد:‌ سخنانی از این دست که مجمع باید مسئولیت تصمیم‌گیری خود را بپذیرد منطبق با قوانین، اختیارات و وظایف تفکیک شده برای نهادهای دیگر نیست.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ اکثر اعضای مجمع دقیقا مصوبه الحاق کشور به مصوبه پالرمو را بررسی و مطالعه کردند و همه جهات آن را در نظر گرفتند و استنباط ما این است که جمع زیادی از اعضا زیان‌های این کنوانسیون را از منافع آن برای کشور بیشتر می‌دانند.
 
طرفه حکایت این جاست که مقصر جلوه دادن دیگران، رویکردی است که در ماجرای برجام نیز از سوی دولتمردان یازدهم اجرا شده بود. دقیقا شهریورماه 94 درحالی که به کمیسیون برجام مشغول بررسی متن این توافق بود و ابهامات زیادی درباره نقاط ضعف آن مطرح می‌شد؛ ترکان مشاور ارشد رئیس‌جمهور با بیان اینکه « ممکن است عده‌ای بخواهند با کارهای تبلیغاتی بررسی برجام را در مجلس به تأخیر بیندازند.» خواستار تصویب سریع تر آن شد و گفت: «کاری که دوستان ما دارند در مجلس انجام می‌دهند اعم از دعوت افراد مختلف و جلسات متعدد خوب است اما باید متوجه باشند که هر یک روز تأخیر مجلس در بررسی برجام، 100 میلیون دلار به اقتصاد کشور آسیب می‌رساند. بی‌گمان نوع برخورد برخی از نمایندگان محترم مجلس در به‌تأخیرانداختن بررسی برجام در کمیسیون ممکن است به اهدافی که ما از توافق‌نامه برجام داشته‌ایم، ضربه وارد ‌کند.»
 
ترکان همچنین گفته بود: « برآوردی که بنده از خسارت‌ها داشتم روزی 100 میلیون دلار بود؛ اما آقای وزیر اقتصاد در این باره می‌گوید عدم تصمیم‌ به‌موقع درباره برجام، روزی 150 میلیون دلار خسارت می‌زند»
 
 
در همان ایام نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور نیز در کمیسیون بررسی برجام مدعی شده بود: « هزینه مبادله ای که بر اقتصاد ما تحمیل شد در یک محاسبه سرانگشتی حداقل 15 درصد در واردات و صادرات بر ما اضافه هزینه تحمیل کرد. هزینه مبادله تجارت بالای صدمیلیارد دلار که ما در هشت سال گذشته داشته ایم حداقل سالانه 15 میلیارد دلار می شود. ( این البته حداقل است چون ما سال هایی داشتیم که تجارت ما بالای 120 میلیارد دلار بوده است). این مبلغ یعنی در روز تحمیل 130 میلیارد تومان هزینه بر ملت ایران. وقتی هزینه تمام شده یک کالا بالا می رود تک تک خانواده های ایرانی آن را می پردازند.»
 
 
سیروس ناصری عضو تیم اسبق هسته‌ای نیز که این روزها در رسانه های حامی دولت مشغول توجیه اقدامات دستگاه سیاست خارجی دولت است، مهرماه سال گذشته و در مقطعی که مجلس در حال بررسی برجام بود در گفتگو با رسانه دولتی ایرنا ادعا کرد: روزی ١٠٠ تا ١٥٠ میلیون دلار هزینه تاخیر در اجرای برجام است.
 
تحلیل این فرد نزدیک به دولت یازدهم درباره ضرر 150 میلیون دلاری تاخیر در اجرای برجام، تیتر یک بسیاری از رسانه‌های اصلاح طلب و موافقان دولت شد و در روند تصویب طرح برجام در مذاکرات امروز مجلس نیز موافقان از این تحلیل بهره جستند و البته دولت‌مردان نیز هیچ‌گاه این تحلیل را رد نکردند.
 روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد هم تیتر یک خود در روز 19 مهرماه را به این موضوع اختصاص داد و هزینه تاخیر در اجرای برجام را روزانه 400 میلیارد تومان اعلام کرد.
 
حالا بار دیگر، خسارت های احتمالی و مشکلات آینده را با لوایح درخواستی fatf پیوند داده اند تا شاید بار دیگر با این حربه هم خود را از مسئولیت مبری کنند و شاید هم تاثیری در فرایند تصویب این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام برجای بگذارد. اما بهتر بود یک بار هم که شده دولت مسئولیت بی تدبیری ها و اشتباهات گذشته خود را بپذیرد و با تغییر رویکرد و نگاه به داخل، گامی ریشه ای در بهبود شرایط برداشته شود.