هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 6 تير 1398
ساعت 17:54
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 21 بهمن 1397 ساعت 15:29 2019-2-10 15:29:31
شناسه خبر : 305986
یک روزنامه‌نگار لبنانی ضمن اعلام اینکه آمریکا می‌خواهد عدم پاسخگویی لبنان به تعرض‌های رژیم صهیونیستی را تضمین کند، افزود، اینکه لبنان پدافند هوایی ندارد، علامت‌سوال‌های بسیاری به همراه داشته است.
یک روزنامه‌نگار لبنانی ضمن اعلام اینکه آمریکا می‌خواهد عدم پاسخگویی لبنان به تعرض‌های رژیم صهیونیستی را تضمین کند، افزود، اینکه لبنان پدافند هوایی ندارد، علامت‌سوال‌های بسیاری به همراه داشته است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس،‌ «ناصر قندیل» سردبیر روزنامه لبنانی «البناء» در گفت‌وگویی با خبرگزاری «اسپوتنیک» اعلام کرد، درخواست شورای امنیت برای خلع سلاح حزب‌الله، زمینه را برای تعرض‌های بیشتر رژیم صهیونیستی باز می‌کند.
 
شورای امنیت در جلسه شنبه (دیروز) خود از دولت لبنان خواست تمامی گروه‌های موجود در این کشور را خلع سلاح کند تا کسی به جز دولت، سلاح در اختیار نداشته باشد. این نهاد بین المللی در ادامه اعلام کرد، نیروهای مسلح لبنان تنها نیروهای مشروع در این کشور هستند همانگونه که در توافق «طائف» (مربوط به سال 1989) و قانون اساسی لبنان هم به این موضوع اشاره شده است.
 
اعضای شورای امنیت در ادامه بر حمایت از لبنان بر اساس قطعنامه‌های 1701 (2006)، 1680 (2006)، 1559 (2004) و 2433 (2018) تأکید کردند و از تمامی طرف‌های لبنانی خواستند سیاست بی‌طرفی را در قبال نزاع‌های خارجی در پیش بگیرند.
 
ناصر قندیل در ادامه گفت‌وگوی خود اعلام کرد: قطعنامه 1559 مربوط به سال 2004 از خلع سلاح گروه‌ها که منظور از این گروه‌ها، حزب‌الله است، سخن می‌گوید. نتیجه بحث میان گروه‌های مختلف در لبنان بر اهمیت وجود سلاح مقاومت در راستای راهبرد ملی برای دفاع ملی خلاصه شد تا بتوان جلوی تعرض‌های اسرائیل به لبنان را گرفت. همه به این نتیجه رسیدند که خلع سلاح مقاومت باید پاسخ به این سوال که «پس لبنان چگونه از خود محافظت کند»، را تضمین کند.
 
پدافند هوایی
 
وی تصریح کرد، اینکه لبنان پدافند هوایی ندارد علامت سوال‌های بسیاری را خصوصا در زمینه پاسخگویی به تعرض‌های اسرائیلی به خاک لبنان ایجاد کرده است. آمریکا تلاش می‌کند عدم پاسخگویی به حملات رژیم صهیونیستی یا عدم بازداشتن و مجازات این رژیم به خاطر تعرض‌های مذکور را تضمین کند آن هم در زمانی که رژیم صهیونیستی در تلاش است با فریب به ثروت نفتی و گازی لبنان دستبرد بزند.
 
قندیل در پایان تأکید کرد، لبنان دنبال تأمین مرزهای زمینی، آبی و حفظ ثروت‌های طبیعی و نیز ممانعت از ساخت دیوار بتنی در داخل اراضی‌اش است.
 
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله نیز در سخنرانی چهارشنبه هفته گذشته خود (17 بهمن) به چرایی عدم برخورداری لبنان از پدافند هوایی اشاره کرده و گفت: در حوزه نظامی، جنگده‌های اسرائیل مکررا حریم هوایی لبنان را می‌شکنند اما اگر حزب‌الله پدافند هوایی داشت که می‌توانست با آن مقابله کند. البته این هم جز سیاست ابهام سازنده ماست [که قدرت پدافندی داریم یا نه]. من می‌گویم اگر حزب الله توانایی دفاع هوایی داشت. البته من با ایران در این خصوص صحبت نکرده‌ام اما می‌شود برای ارتش لبنان از ایران کمک گرفت. اما برای ارتش لبنان ممنوع کرده‌اند که پدافند هوایی داشته باشد یا فلان سلاح را داشته باشد... آنچه در لبنان امروز نیاز داریم، جرأت است و قبل از آن حاکمیت و استقلال حقیقی است. آمریکایی‌ها ناراحت می‌شوند؟ غربی‌ها یا اروپایی‌ها ناراحت می‌شوند؟ خب بشوند.