هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 28 شهريور 1398
ساعت 16:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 21 بهمن 1397 ساعت 12:23 2019-2-10 12:23:17
شناسه خبر : 305947
پیامکی با محتوای یارانه شما قطع شد دیروز به بسیاری از مردم ایران ارسال شد، پیامکی که هیچ ربطی به یارانه شما نداشت، اما کلیدی برای کلاهبرداری از حساب‌های بانکی بود.
پیامکی با محتوای یارانه شما قطع شد دیروز به بسیاری از مردم ایران ارسال شد، پیامکی که هیچ ربطی به یارانه شما نداشت، اما کلیدی برای کلاهبرداری از حساب‌های بانکی بود.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، شاید در بسیاری از فیلم‌های پلیسی و با مضمون سرقت دیده باشید که دزدان طبق یک برنامه‌ریزی مدون و دقیق یک روز تعطیل را برای کار خلاف خود برگزیده و در آن روز مشغول به کار می‌شوند تا از تعطیلی برای رسیدن به هدف خود استفاده کنند، کاری که کلاهبرداران اینترنتی دیروز در سراسر ایران انجام دادند.
 
کلاهبرداری دیروز که هنوز از مقدار و تعداد نفراتی که در دام آن گرفتار شده‌اند عدد و رقمی در دست نیست و باید منتظر بود و دید کی صدای این کلاهبرداری در خواهد آمد فقط با یک پیامک ساده آغاز می‌شد، پیامکی با این مضمون که «یارانه شما قطع شد برای فعال سازی در لینک زیر ثبت نام کنید. yaranehe.com».
 
همین پیامک کوتاه اما حساسیت برانگیز کافی بود تا در یک روز تعطیل هر کس که به قطع شدن یارانه خود شاکی بود با مراجعه به سایت اعلام شده، در پیامک اعتراض خود را به چرایی قطع یارانه خانواده خود اعلام کند.
 
اما همین مراجعه و درخواست 20 هزار ریال از سوی سایت برای پیگیری موضوع هر چند که پولی از مراجعه کننده کسر نمی‌شد کافی بود تا حساب وی از موجودی خالی شود.
 
رئیس پلیس فتای زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان در مورد نحوه و جزییات این اقدام اظهار کرد: کلاهبرداران یک روز تعطیل را به عنوان زمان کلاهبرداری انتخاب کرده‌اند تا برای رسیدن به هدف شوم خود زمان کافی داشته باشند.
 
محمدعلی آدینه‌لو با بیان اینکه پیامک «یارانه شما قطع شد برای فعال سازی در لینک زیر ثبت نام کنید. yaranehe.com» برای تعداد زیادی از هموطنان از طریق یک سامانه پیامکی ارسال شده است، گفت: البته بعد از این اقدام پلیس فتا نیز وارد عمل شد و بلافاصله از ادامه این کار جلوگیری و با ارسال پیامکی به هموطنان ضمن اعلام جعلی بودن این پیام از هموطنان خواست در صورت ورود به سایت بلافاصله نسبت به تغییر اطلاعات بانکی و به ویژه رمز دوم کارت بانکی خود اقدام کنند.
 
وی با بیان اینکه لینک «yaranehe.com» جعلی و فیشینک بوده و برای کلاهبرداری از مردم و سرقت اطلاعات حساب آنها طراحی شده بود، تصریح کرد: مردم مراقب پیامک‌های این چنینی که کاملا جعلی است باشند و از ارائه اطلاعات بانکی و یا مراجعه به سایت‌هاd اعلام شده خودداری کنند، چرا که این گونه اقدامات فقط برای کلاهبرداری اینترنتی است.
 
*مردم از خدمات بانک‌هایی که رمزهای یک بار مصرف ارائه می‌کنند، استفاده کنند
 
رئیس پلیس فتای زنجان با بیان اینکه چندی پیش بانک‌ها ملزم به ارائه رمزهای یک بار مصرف شده‌اند، تصریح کرد: در این زمینه فقط دو بانک اقدام به ارائه رمزهای یک بار مصرف کرده‌اند.
 
آدینه‌لو با بیان اینکه مردم در صورت امکان و برای جلوگیری از هر گونه کلاهبرداری در چنین مواقعی از خدمات بانک‌هایی که رمزهای یک بار مصرف ارائه می‌کنند، استفاده کنند، ادامه داد: بانک‌ها باید برای حفظ اسرار بانکی مشتریان خود اقدامات امنیتی مناسب را انجام دهند.
 
وی با بیان اینکه مردم خریدهای خود از درگاه‌های اینترنتی اصلی بانک‌ها  انجام دهند، گفت: مردم باید هوشیار باشند، چرا که هر گونه سهل‌انگاری موجب وارد شدن خسارت‌های زیادی می‌شود.
 
رئیس پلیس فتای زنجان با اشاره به نزدیکی ایام عید و خرید مردم از طریق اینترنت ادامه داد: شهروندان قبل از دریافت کالا از پرداخت هر گونه وجه اینترنتی خودداری کنند.