هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 6 تير 1398
ساعت 05:54
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 18 بهمن 1397 ساعت 11:52 2019-2-7 11:52:40
شناسه خبر : 305904
نیروهای مرزبانی دریایی اوکراین در دریای آزوف تمرینات نظامی-دریایی تحت عنوان «مقابله با حمله نیروهای دشمن» را انجام دادند که تقریبا طبق سناریوی حادثه نقض حریم دریایی روسیه توسط کشتی‌های اوکراینی در تنگه کرچ در نوامبر گذشته اجرا شد.
نیروهای مرزبانی دریایی اوکراین در دریای آزوف تمرینات نظامی-دریایی تحت عنوان «مقابله با حمله نیروهای دشمن» را انجام دادند که تقریبا طبق سناریوی حادثه نقض حریم دریایی روسیه توسط کشتی‌های اوکراینی در تنگه کرچ در نوامبر گذشته اجرا شد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری «تاس»، نیروهای مرزبانی دریایی اوکراین روز چهارشنبه تمرینات نظامی-دریایی تحت عنوان «مقابله با حمله نیروهای دشمن» را در دریای آزوف انجام دادند. در این مانورها نمایندگانی از عملیات نیروهای متحد ارتش و قایق‌های نظامی ناوگان دریایی اوکراین هم شرکت داشتند.
 
بر اساس اطلاعیه سرویس مرزبانی اوکراین، طبق برنامه طراحی شده برای این تمرینات نظامی، یک کشتی متجاوز که به درخواست قانونی و هشدار کشتی حفاظتی و قایق‌های نظامی ناوگان دریایی اوکراین توجه نکرده، مانورهای خطرناکی را با سرعت زیاد داده و تلاش می‌کند تا برای اقدامات خرابکارانه به سواحل این کشور نزدیک شود. در جریان این تمرینات، نیروهای مرزبانی اوکراین موفق می‌شوند این کشتی متجاوز را متوقف و به محاصره خویش درآورند و در عین حال از پیاده شدن گروه خرابکار هم جلوگیری کنند. 
 
جالب توجه است که در تاریخ 25 نوامبر سال 2018 (4 آذر ماه) سه کشتی نیروی دریایی اوکراین با اقدامی تحریک آمیز، حریم دریایی روسیه در تنگه کرچ را نقض کردند، نیروهای مرزبانی روسیه مجبور شدند این کشتی‌ها را متوقف کرده و 25 خدمه آنها، از جمله دو مامور سازمان امنیت اوکراین را دستگیر کنند. این حادثه منجر به جنجال سیاسی دیگری در روابط مسکو و کی‌یف شد. اکثر کشورهای غربی از مواضع طرف اوکراینی حمایت کردند.
 
بیشتر بخوانید
اوکراین از ورود کشتی‌های خود به تنگه کِرچ صرف‌نظر نمی‌کند
 
برگزاری 6 مانور نظامی بین‌المللی در سال 2019 در اوکراین
 
پیش از این، "ولادیمیر اومیلیان" وزیر زیرساختارهای اوکراین گفته بود که بخش‌های دریایی این کشور به خاطر آنچه وی «محاصره دریایی» روسیه در دریای آزوف نامیده، بیش از 10 میلیارد گریونا (بیش از 23 میلیارد روبل) آسیب دیده‌اند.
 
اوکراین از قبول ناظرین روسی در انتخابات ریاست جمهوری خودداری کرده است
 
در خبر دیگری از اوکراین، "ایکاترینا زلینکو" سخنگوی رسمی وزارت خارجه اوکراین اعلام کرد که خودداری از ثبت نام ناظرین روسی برای نظارت بر روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اوکراین، هیچ مغایرتی با تعهدات بین المللی مقامات کی‌یف در این رابطه ندارد.
 
روز چهارشنبه دفتر موسسات دموکراسی و حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا ماموریت خود برای انجام نظارت بر روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین را آغاز کرد. به گفته مسئول گروه اعزامی به کی‌یف، در جریان انتخابات 92 ناظر بین المللی و در روز رای گیری هم 750 ناظر بر روند اوضاع نظارت خواهند داشت. انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در تاریخ 31 ماه مارس (اوایل فروردین ماه) برگزار خواهد شد.
 
به گفته سخنگوی وزارت خارجه اوکراین، مواضع کی‌یف درباره خودداری از ثبت نام اتباع روسی بعنوان ناظر انتخاباتی، با وجود معرفی افرادی از سوی دفتر موسسات دموکراسی و حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا تغییری نکرده و وزارت خارجه اوکراین از قبول هر ناظری که دارای گذرنامه روسی باشد، سرباز خواهد زد و این مسئله بطور رسمی در نامه‌ای از سوی "پاول کلیمکین" وزیر خارجه به این دفتر اعلام شده است.