هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 20 شهريور 1398
ساعت 15:51
به روز شده در :
پنجشنبه 18 بهمن 1397 ساعت 10:58 2019-2-7 10:58:20
شناسه خبر : 305886
احزاب سیاسی افغانستان و طالبان پس از دو روز گفت‌وگو به توافقاتی درباره چگونگی نظام سیاسی افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی و ادامه مذاکرات بین‌الافغانی دست یافتند.
احزاب سیاسی افغانستان و طالبان پس از دو روز گفت‌وگو به توافقاتی درباره چگونگی نظام سیاسی افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی و ادامه مذاکرات بین‌الافغانی دست یافتند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، نخستین دور از مذاکرات احزاب سیاسی افغانستان و طالبان که به مدت دو روز در مسکو برگزار شده بود عصر روز گذشته پایان یافت.
 
احزاب سیاسی افغانستان و طالبان درباره مسائل پسا خروج و چگونگی نظام سیاسی آینده افغانستان به توافقاتی رسیدند و این نشست را گام مهمی در راستای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی عنوان کردند.
 
دو طرف ظاهرا از نتیجه مذاکرات نشست مسکو راضی به نظر می‌رسیدند.
 
«حامد کرزی» رئیس جمهور سابق افغانستان که هیئت احزاب سیاسی افغانستان را رهبری می‌کرد مذاکرات احزاب سیاسی با طالبان را رضایت بخش عنوان کرد.
 
«شیرمحمد عباس ستانکزی» رئیس هیئت مذاکره کننده طالبان نیز نشست این گروه با احزاب سیاسی افغانستان را موفقیت آمیز توصیف کرد.
 
دو طرف توافق کردند تا مذاکرات بین‌الافغانی ادامه یابد و دور بعدی مذاکرات احزاب سیاسی با طالبان در دفتر سیاسی این گروه در قطر برگزار خواهد شد.
 
در بیانیه پایانی این نشست آمده است که برای برقراری صلح باید زمینه خروج نیروهای خارجی از افغانستان فراهم شده، مذاکرات آمریکا با طالبان در قطر ادامه یابد و از تکرار تجربه‌های تلخ در آینده جلوگیری شود.
 
احزاب سیاسی و طالبان در این بیانیه به اصلاحات در ادارات دولتی، ایجاد حکومت مرکزی قوی، پیروی از اصول اسلامی در امورات نظام، تقویت و اصلاح ارتش و سایر نهادهای دفاعی تاکید کردند.
 
در این بیانیه بر حفظ بی طرفی در منازعات منطقه‌ای، آزادی زندانیان طالبان، به رسمیت شناخته شدن دفتر سیاسی طالبان در قطر و حذف اسامی رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل نیز تاکید شده است.
 
احزاب سیاسی در نشست مسکو خواستار برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکرات طالبان با دولت افغانستان شده بودند اما در بیانیه مشترک حرفی درباره مذاکره با دولت افغانستان و یا برقراری آتش‌بس یاد نشده است.
 
این در حالی است که در بیانیه مشترک احزاب سیاسی و طالبان تمام شروط این گروه مد نظر گرفته شده اما از خواسته‌های احزاب سیاسی این کشور چشم پوشی صورت گرفته است.