هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 14 شهريور 1398
ساعت 18:47
به روز شده در :
پنجشنبه 18 بهمن 1397 ساعت 10:12 2019-2-7 10:12:48
شناسه خبر : 305864
مدیرکل دفتر بازرسى ویژه مبارزه با پولشویى و فرار مالیاتى سازمان امور مالیاتی با اشاره به شناسایی ۴ هزار شرکت صوری از بررسی و رصد تراکنش‌های بانکی در قالب ۲۳ هزار پرونده و کشف ۱۱۶۶ میلیارد تومان فرار مالیاتی خبر داد.
مدیرکل دفتر بازرسى ویژه مبارزه با پولشویى و فرار مالیاتى سازمان امور مالیاتی با اشاره به شناسایی ۴ هزار شرکت صوری از بررسی و رصد تراکنش‌های بانکی در قالب ۲۳ هزار پرونده و کشف ۱۱۶۶ میلیارد تومان فرار مالیاتی خبر داد.  
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، هادى خانى در پاسخ به اینکه در حوزه خریدوفروش ارز، آیا اطلاعات مربوط به تراکنش‌های بانکى افراد تاکنون منجر به شناسایى سوداگران بازار ارز شده است؟ تصریح کرد: بله! اطلاعات تراکنش‌های مشکوک بانکى در زمینه‌های مختلف می‌تواند منجر به شناسایى درآمدهاى نامشروع و کشف فرارهاى مالیاتى شود. 
 
به‌عنوان نمونه در سال 1396 فهرست 406 شخص حقیقى و حقوقى خریدار عمده ارز از بانک مرکزى، دریافت، تفکیک و به ادارات کل برای تشکیل پرونده و رسیدگى و مطالبه حقوق حقه دولت ارسال شده است. 
 
خانی افزود: از ابتداى ایجاد این دفتر تاکنون، اقدامات لازم به منظور دریافت صورتحساب‌هاى بانکى 11 هزار و  422 مؤدى مشکوک به فرار مالیاتى، تفکیک و ارسال اطلاعات به ادارات کل برای شناسایى مؤدیان و مطالبه و وصول مالیات متعلقه انجام گرفته است.
 
 وی خاطرنشان کرد: در این راستا بررسى بالغ بر 23 هزار و 308  پرونده عملکرد و ارزش افزوده مرتبط با تراکنش‌هاى بانکى، منجر به صدور 11هزار و 204 برگ تشخیص شده که از این تعداد، 3 هزار و 786 برگ قطعى به مبلغ 1166 میلیارد تومان صادر و تاکنون قریب به 152 میلیارد تومان وصول شده است. خانی تاکید کرد:‌ در حال حاضر بالغ بر 115 میلیون رکورد اطلاعات تراکنش‌هاى بانکى افراد مشکوک به فرار مالیاتى در سطح کشور، در دستور رسیدگى واحدهاى مالیاتى قرار دارد.
 
 همچنین از ابتداى ایجاد این دفتر تاکنون، از محل شناسایى بیش از 11 هزار مؤدى داراى تراکنش‌هاى مشکوک بانکى، بالغ بر ۱۵هزار و 445 میلیارد تومان مطالبه مالیات انجام شده است. خانی با بیان اینکه یکى از وظایف مهم این دفتر، بازرسى مالیاتى وفق ماده 181 قانون مالیات‌هاى مستقیم است، اظهار داشت: اجرای موضوع ماده 181 قانون مالیات‌های مستقیم درباره 178 مؤدى مالیاتى تاکنون منجر به افزایش مبلغ تشخیص مالیات از حدود 16 میلیارد تومان به بیش از 2086 میلیارد تومان شده است.
 
 خانی درباره اینکه یکى از بسترهاى مناسب براى فرار مالیاتى مناطق ویژه و آزاد تجارى صنعتى هستند، اظهار داشت: در این باره اطلاعات 249 شرکت فعال در بخش محصولات پتروشیمى به 24 اداره کل حسب مورد ارسال ‌شده است.
 
 وی درباره صنف طلا و جواهرات و فرار مالیاتی این بخش بیان داشت: در این باره نیز تاکنون وضعیت مالیاتى 1399 مؤدی فعال در صنف طلا و جواهرآلات مورد بررسى قرار گرفته و اطلاعات بانکى این افراد به‌ منظور شناسایى و کشف فرار مالیاتى احتمالى گرفته شده است.