هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 29 مرداد 1398
ساعت 00:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 18 بهمن 1397 ساعت 10:08 2019-2-7 10:08:03
شناسه خبر : 305859
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره نحوه محاسبه سود مرکب وام‌ها توضیح داد.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره نحوه محاسبه سود مرکب وام‌ها توضیح داد. 
 
منصور مرادی در گفت‌وگو با خانه ملت، با بیان اینکه بازپرداخت برخی وام‌ها چند برابر می‌شود، گفت: بانک‌ها تسهیلاتی با محاسبه درصد سود وام می‌دهند و اگر یک قسط عقب بیفتد سود و سود مرکب از این تاخیر می‌گیرند، از این رو میزان بازپرداخت سود چندین برابر مبلغ تسهیلات دریافتی می‌شود.
 
 مرادی ادامه داد: به عنوان نمونه اگر وام با سود 18‌درصد باشد و یک قسط عقب بیفتد انگار یک وام یک قسطی با سود 18 درصد گرفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید. باید به این نکته اشاره کنم که سود برای سال است اما سودی که به قسط تاخیری می‌خورد برای همان ماه است. نماینده مردم مریوان اضافه کرد: با این حساب یک قسط وام 18 درصدی را با احتساب سود تاخیر و جریمه دیرکرد باید 24 درصد بازپرداخت داشته باشید. 
 
وی با بیان اینکه بانک‌ها برای دریافت سود، سود مرکب و جریمه فرمولی دارند که به نفع بانک‌ها تمام می‌شود، اظهار داشت: با فرمولی که بانک‌ها دارند در واقع سود تسهیلات 18 درصدی حتی تا 42 درصد هم محاسبه می‌شود و شاهد هستیم فردی که وام 20 میلیونی دریافت کرده و تاکنون 40 میلیون قسط داده باید 20 میلیون دیگر به بانک بدهد تا تسویه کند، چرا که در پرداخت اقساط دیرکرد داشته است.
 
 وی تاکید کرد: متاسفانه بانک‌ها در برابر این مصوبه مقاومت کرده‌‌اند و در سال جاری شاهد اجرای این بخش از قانون بودجه نبودیم اما این تبصره با کمی اصلاحات دوباره در قانون بودجه سال 98 آمده است تا مورد استفاده تولیدکنندگان قرار گیرد. 
 
وی یادآور شد: علت مقاومت بانک‌ها این است که اگر سود مرکب و دیرکرد از وام‌ها نگیرند در بازپرداخت سرمایه‌‌های مردم به مشکل بر می‌خورند و می‌گویند در صورتی حاضر به بخشش این جرایم هستند که دولت از بودجه خود این بخش از دارایی بانک‌ها را پرداخت کند. مرادی افزود: بانک‌ها طبق قانون و قراردادی که دارند نسبت به دریافت سود مرکب اقدام می‌کنند.