هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 30 خرداد 1398
ساعت 20:40
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 17 بهمن 1397 ساعت 12:31 2019-2-6 12:31:04
شناسه خبر : 305786
رئیس جمهور افغانستان اظهار داشت: ایران نقش حیاتی برای ما دارد و این کشور به دنبال یک صلح دولت محور در افغانستان است.
رئیس جمهور افغانستان اظهار داشت: ایران نقش حیاتی برای ما دارد و این کشور به دنبال یک صلح دولت محور در افغانستان است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در مورد رابطه طالبان و ایران گفت: همه کشورهای همسایه ما همزمان هم می‌توانند نقش منفی و هم نقش مثبت در افغانستان داشته باشند.
 
وی افزود: رابطه ایران با افغانستان در 5 کمیته هم‌جانبه در حال پیگیری است و نکته دوم رابطه ایران با آمریکا است که باید به این نکته توجه شود و منافع ما حکم می‌کند که در مواجه دو کشور نقشی نداشته باشیم و باید در این زمینه تدبیر لازم را اتخاذ کنیم.
 
رئیس جمهور افغانستان ادامه داد: خواست ایران یک صلح دولت محور در افغانستان است و این موضوع را بارها به صورت رسمی اعلام کردند و در همین اواخر نیز در کمیته 5 گانه نیز این موضوع مطرح شد.
 
غنی در گفت‌وگو با شبکه طلوع نیوز تاکید کرد: امیدوارم این نگاه ایران مبنی بر دولت محور بودن را سایر کشورها در منطقه نیز داشته باشند.
 
بر اساس این گزارش، این سخنان در حالی مطرح می‌شود که آمریکا و طالبان چندین دور مذاکره مستقیم داشته و طالبان حاضر نیست با دولت افغانستان به صورت مستقیم مذاکره کرده و این دولت را دست نشانده عنوان می‌کند.
 
همچنین روز گذشته نشستی در مسکو با مشارکت طالبان و سیاستمداران افغان برگزار شده است که طالبان در آن یکی از شروط صلح را خروج کامل نظامیان آمریکایی اعلام کرده است.
 
بنابر این گزارش، بسیاری از سیاستمداران افغان در این نشست از طالبان درخواست کردند که ضمن پذیرش حضور دولت افغانستان در این نشست، فورا آتش بس اعلام کند و تمام خواسته‌های خود را از طریق مذاکره و گفت‌وگوی بین الافغانی پیگیری کنند.
 
بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که بدون حضور نقش موثر کشورهای همسایه افغانستان، صلح در این کشور زودگذر بوده و برای یک صلح دائمی باید منافع این کشور و حساسیت آنها نیز در نظر گرفته شود.