هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 5 فروردين 1398
ساعت 09:31
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 17 بهمن 1397 ساعت 09:33 2019-2-6 09:33:01
شناسه خبر : 305748
همایش مشترک اتاق بازرگانی تهران و سفارت پاکستان در ایران با حضور جمعی از فعالان اقتصادی 2 کشور برگزار شد.
همایش مشترک اتاق بازرگانی تهران و سفارت پاکستان در ایران با حضور جمعی از فعالان اقتصادی 2 کشور برگزار شد.
 
 به گزارش رجانیوز به نقل از «وطن امروز»، در این نشست وضعیت تجارت 2 طرف و ظرفیت‌های مشترک همکاری‌ها در حوزه‌های اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت. در این همایش، «رفعت مسعود» سفیر پاکستان در ایران با بیان اینکه واردات پاکستان از ایران، طیف گسترده‌ای از کالاها اعم از محصولات پتروشیمی، کشاورزی، سرامیک و فرش است، گفت: واردات ایران از پاکستان شامل اقلام محدودی در حوزه منسوجات و کشاورزی ‌می‌شود. 
 
نتیجه آنکه صادرات ایران به پاکستان ظرف 9 ماه گذشته (آوریل تا دسامبر) 18 درصد رشد داشته و صادرات پاکستان به ایران  در این مدت با کاهش 34 درصدی روبه‌رو شده و به همین دلیل موازنه تجاری به نفع ایران است. وی ادامه داد: این برای من مایه تعجب است که ایران به عنوان کشوری که در معرض تحریم بوده، توانسته است موازنه تجاری با پاکستان را به نفع خود حفظ کند و متاسفانه ما نتوانسته‌ایم صادرات بالایی به ایران داشته باشیم.
 
 وی با اشاره به موافقت‌نامه ترجیحی میان دو کشور در سال 2006 افزود: این موافقتنامه به‌رغم آنکه فهرست کالاها نیز در آن نهایی شد، هنوز اجرایی نشده است. وی تشکیل کمیته‌های مشترک مرزی را در توسعه روابط تجاری موثر دانست و گفت: ما مساله صدور ویزا برای تاجران ایرانی را حل کرده‌ایم؛ به موجب مصوبه کمیته مشترک مرزی، هر تاجر ایرانی با در دست داشتن نامه از اتاق‌های بازرگانی ‌می‌تواند ویزای 6 ماهه از پاکستان دریافت کند. 
 
سفیر پاکستان در ایران نبود کانال‌های بانکی موثر میان 2 کشور را یکی از چالش‌های توسعه مراودات تجاری دانست. مسعود سپس به آمار واردات برنج ایران از کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: بر اساس اطلاعاتی که از انجمن برنج ایران به دست آمده است، واردات برنج ایران در سال 2017 از کشورهای تولیدکننده برنج از جمله هند و تایلند به مراتب بیشتر از پاکستان بوده است و این در حالی است که در این سال، محصول برنج پاکستان از کیفیت بالایی برخوردار بود. وی افزود: پیگیری دلایل این اتفاق نشان ‌می‌دهد نبود کانال بانکی میان ایران و پاکستان، مهم‌ترین عامل کاهش واردات برنج ایران از پاکستان بوده است، حال آنکه به دلیل برقراری مکانیزم استفاده از منابع فروش نفت ایران به هند، واردات برنج از این کشور برای ایران براحتی و با حجم بالا امکان‌پذیر بوده است. این در حالی است که با توجه به نیاز جدی پاکستان به برق، 2 کشور می‌توانند مکانیزم فروش برق در ازای خرید برنج از پاکستان را اجرایی کنند. 
 
سفیر پاکستان وجود تجارت غیرقانونی میان 2 کشور را مورد نقد قرار داد و افزود: در حالی که تجارت رسمی میان 2 کشور رقمی حدود یک میلیارد و 300 میلیون دلار است، برای ارزیابی تجارت غیررسمی میان 2 طرف، از رقمی معادل 3 میلیارد و 300 میلیون دلار سخن به میان می‌آید و دولت‌های 2 کشور باید با حساسیت بیشتری نسبت به حل معضل قاچاق اقدام کنند. مسعود از انواع میوه‌ها از جمله انبه، انواع البسه و ادوات ورزشی و نیز پوشاک به عنوان مهم‌ترین کالاهای قاچاق از پاکستان به ایران یاد کرد.
 
 گفتنی است تجارت ایران و پاکستان در سال 1396 افت قابل‌توجهی داشت و از یک میلیارد دلار به 600 میلیون دلار کاهش پیدا کرد اما آمار مبادلات ایران و پاکستان در10 ماهه 1397 از مرز یک میلیارد دلار عبور کرده و حجم تجارت نسبت به سال 1396 حدود 42 درصد رشد کرده است.