هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 5 فروردين 1398
ساعت 09:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 17 بهمن 1397 ساعت 09:22 2019-2-6 09:22:30
شناسه خبر : 305741
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) با بیان اینکه «اهل هیچ گونه رانتی نیستیم و با دولت رقابت نمی‌کنیم»، از برنامه‌ریزی ستاد اجرایی فرمان امام برای اشتغال‌زایی کلان در کشور خبر داد.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) با بیان اینکه «اهل هیچ گونه رانتی نیستیم و با دولت رقابت نمی‌کنیم»، از برنامه‌ریزی ستاد اجرایی فرمان امام برای اشتغال‌زایی کلان در کشور خبر داد. 
 
به گزارش رجانیوز به نقل از «وطن‌‌امروز»، محمد مخبر با تبریک دهه فجر و تسلیت ایام فاطمیه اظهار داشت: محور اصلی فعالیت‌های ستاد، اشتغال است که از کارآفرینی فردی شروع شد و هم‌اکنون توسعه آن منجر به راه‌اندازی بنگاه‌های اشتغال‌زایی بزرگ همچون نیروگاه خاف، ساخت و راه‌اندازی پالایشگاه جاسک و کارخانه کاغذ خاش شده است. 
 
مخبر با بیان اینکه خط قرمزهای اساسی ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، مربوط به حوزه اشتغال‌زایی است، افزود: اصل و اساس همه طرح‌های اشتغال‌زایی با محوریت محرومیت‌زدایی پیش می‌رود و طبق آن تاکنون 400 هزار فرصت شغلی در مناطق محروم و نیمه محروم ظرف 5 الی 6 سال با شناسایی دقیق موقعیت منطقه و بازدهی اقتصادی ایجاد کرده‌ایم و تمام اقدامات کارآفرینی منطبق با عملی شدن اقتصاد مقاومتی و اجرای کامل فرامین مقام معظم رهبری انجام می‌شود. 
 
وی با تاکید بر اینکه اهل رقابت با مردم، دولت و هیچ رانتی نیستیم، تصریح کرد: ما هر فردی را که متقاضی کارآفرینی است و از شرایط لازم برخوردار باشد، حمایت می‌کنیم و با توجه به شرایط خاصی که تاکنون از مناطق محروم مختلف رصد کردیم، کارخانه فولاد را به خرمشهر و پتروشیمی را به خوزستان بردیم و نیروگاه‌مان را در خاف، استخراج نفت را در هورالعظیم و تولید کاغذ را در خاف تاسیس کردیم و هم‌اکنون 5 الگوی اشتغال‌زایی جدید را برای اشتغال بیش از 60 هزار نفر تدوین کرده‌ایم.
 
 مخبر یادآور شد: مدل پنجگانه ستاد اجرایی فرمان امام راحل(ره) برای رسیدن به اشتغال‌زایی 60 هزار نفر، «مهتاب» نام دارد که به ترتیب شامل الگوهای سحاب، آسمان، آفتاب، تسهیلات‌محور و بنگاه‌محور است. وی با بیان اینکه ما در مواردی ورود می‌کنیم که فقط به رفع چالش‌های محرومیت اختصاص دارد، تصریح کرد: به‌عنوان نمونه در بحث ماده اولیه آنتی‌بیوتیک‌ها توانستیم به خودکفایی در تولید «پنی‌سیلین جی» برسیم.
 
 در جنگ عراق و آمریکا بیش از 500 هزار کودک به علت نبود آن مواد اولیه از بین رفتند و هم‌اکنون تقریباً سومین تولیدکننده آن در آسیا هستیم. از سوی دیگر یکی از معضلات استان خوزستان تفاله‌های نیشکر است که یکی از اقدامات ما در آنجا راه‌اندازی کارخانه تولید کاغذ بوده است. رئیس ستاد اجرایی فرمان امام اظهار کرد: مفسدانی که در کشور بعضی کارها را کردند، همگی در زمین ما بودند ولی اصل و پایه اقدامات‌شان بر مبنای اهداف ما یعنی محرومیت‌زدایی نبود، بنابراین واقعاً نحوه نظارت و برنامه‌ریزی بنیاد در اجرای طرح‌ها کاملاً جدی و طبق اصول و ضوابط دقیق است و شرایطی که بر اساس آن، هم‌اکنون بیش از 800 هزار سهامدار داریم و تا 4 سال آینده این تعداد به 3 میلیون می‌رسد. 
 
برای محرومیت‌زدایی و حل مشکلات ناشی از آن تاکنون نیز بدون استفاده از بعضی امتیازها، حتی یک ریال تاخیر مالیاتی در هیچ یک از پروژه‌های خرد و کلان نداشته‌ایم و نخواهیم داشت.
 
 مخبر تاکید کرد: ما در اصل 44 قانون نیستیم و در آن هیچ سهمی نداریم، زیرا رویکرد ما ساخت برای محرومیت‌زدایی است. از سوی دیگر فعلاً اصل اساسی این است که در کشورهای پیشرفته دارای ساحل، بیشترین ظرفیت‌های اشتغال‌زایی و اقتصاد سودآور لحاظ شده اما در ایران به‌رغم داشتن 2 هزار و 700 کیلومتر دسترسی ساحلی با نزدیک به 9 میلیون نفر ساحل‌نشین، متاسفانه صنایع نیازمند آب را در کویرها ایجاد کرده‌ایم و این مهم نیازمند یک جراحی اساسی از سوی مجلس شورای اسلامی است.