هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 1 خرداد 1398
ساعت 10:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 16 بهمن 1397 ساعت 12:07 2019-2-5 12:07:19
شناسه خبر : 305600
باقری با طرح این سوال که کدام یک از کشورهای منطقه ما یا حتی سراسر جهان چنین آزادی سیاسی و انتخاباتی را تجربه می‌کنند و چنین تصمیم گیری ملی و مستقلی را تجربه می‌کنند، تصریح کرد: اروپای مدعی، پس از چند ماه علنا اعلام می‌کند که ما از لحاظ اقتصادی، حق و توانایی ایجاد یک شرکت کم توان برای مقابله با تحریم امریکا را نداریم.
باقری با طرح این سوال که کدام یک از کشورهای منطقه ما یا حتی سراسر جهان چنین آزادی سیاسی و انتخاباتی را تجربه می‌کنند و چنین تصمیم گیری ملی و مستقلی را تجربه می‌کنند، تصریح کرد: اروپای مدعی، پس از چند ماه علنا اعلام می‌کند که ما از لحاظ اقتصادی، حق و توانایی ایجاد یک شرکت کم توان برای مقابله با تحریم امریکا را نداریم.
گروه سیاسی - رجانیوز: سردار سرلشگر محمد باقری در سومین همایش نگهداری و تعمیرات نیروی مسلح با گرامیداشت ایام دهه فجر اظهار داشت: شاید ما به دلیل قرار گرفتن در مرکز انقلاب و مرکز میهن اسلامی، خیلی به عظمت این انقلاب آگاه نباشیم، شاید دیگرانی که از بیرون و از دور به این صحنه نگاه می کنند بیشتر اهمیت و بزرگی انقلاب اسلامی و چهل سال تجربه آن را متوجه شوند و قدر بدانند. 
 
وی با بیان این که وقوع انقلاب اسلامی در ایران در 40 سال پیش یک معجزه الهی بود، افزود: ایران در گذشته حداکثر وابستگی را به آمریکا و هم پیمانان او داشت و عضو اساسی در حلقه پیمان های غرب مدار در مقابل شوروی آن روز بود. اهداف دفاعی، راهبردهای دفاعی و نظامی و مجموعه اقدامات از جمله آمایش دفاعی، تجهیزات و تسلیحات، آموزش ها، دکترین ها و روش ها و در دیگر ابعاد دیگر به طور کامل وابسته به آمریکا بود.
 
باقری خاطرنشان کرد: ارتش آن روز بایستی در جهت استراتژی امریکا استقرار پیدا می‌کرد، سازماندهی و آموزش می‌دید و اقدام می‌کرد و دفاع میهن پایه و مردم پایه جایگاه اندکی در راهبردها و رویکردهای آن زمان داشت. 
 
رییس ستد کل نیروهای مسلح ادامه داد: آمریکایی ها و دیگران در جهان آن روز به هیچ وجه تصور وقوع و پیروزی یک انقلاب را با رویکرد اسلامی در کشور ما نمی‌دادند اما به خواست خداوند و به برکت تلاش‌های 14 قرن ملت مسلمان ما در طول تاریخ و ایثار شهیدان، صلحا و بزرگان و تک تک این ملت انقلاب شکل گرفت و به پیروزی رسید و خود را از آن حلقه بیرون کشید. 
 
رییس ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی به همراه خود استقلال، خودکفایی، آزادی از قیود بندگی استعمار و استثمار غربی آرا به همراه آورد و به ملت ایران و به نیروهای مسلح ما راه و رسم استقلال، سربلندی، خودکفایی و خوداتکایی را آموخت. 
 
باقری اضافه کرد: دشمنان انقلاب اسلامی حقیقتا در هر مقطع تاریخی هر آنچه که در توان داشتند، از برنامه ریزی تا اقدامات عملیاتی، اطلاعاتی و جاسوسی دریغ نکردند و با تمام قوا انجام دادند و هیچ منتی ندارند که می‌توانستند دشمنی با انقلاب اسلامی و با این ملت بزرگ انجام بدهند و انجام نداده باشند اما روز‌به‌روز این ملت تابنده تر از گذشته و موفق تر از خویش راه خود را ادامه داده است. 
 
رییس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: این افتخار بسیار بزرگ برای ملت ایران است که بعد از تجربه و تحمل دو قرن حقارت شکست های گذشته به دوره سربلندی و افتخار انقلاب اسلامی و پیروزی در دفاع مقدس و دور کردن تهدیدات و تبدیل شدن به قدرت بزرگ در منطقه جنوب غربی آسیا رسیده است. 
 
باقری ادامه داد: ملت ایران حقارت شکست از روسیه در سال‌های ۱۸۱۲ و ۱۸۲۸ و معاهده‌های گلستان و ترکمنچای را در خاطره تاریخی خود دارد، این ملت با وجود اعلام بی طرفی حقارت در اختیار قرار گرفتن در جنگ جهانی اول به دست قدرت های بزرگ و جنگ جهانی دوم را در خاطره دارد. 
 
وی اضافه کرد: این دو جنگ ملت ما را با قحطی، بیماری و تحریم مواجه کرده و منابع بسیاری از انسانها و امکانات و زیرساخت های کشور را به نابودی کشاند. 
 
رییس ستاد کل نیروهای مسلح به دوره رژیم پهلوی اشاره کرد و گفت: در آن دوره سیاه ملت ایران حق هیچ گونه اظهار نظر و تصمیم گیری مستقلانه را نداشت اما به دوره ای رسید که در تمام ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، خود فکر می‌کند، خود با مردم مشورت می‌کند، تصمیم و برنامه‌ریزی می‌کند و اجرا می‌کند و روز به روز در حال پیشرفت است.
 
باقری با طرح این سوال که کدام یک از کشورهای منطقه ما یا حتی سراسر جهان چنین آزادی سیاسی و انتخاباتی را تجربه می‌کنند و چنین تصمیم گیری ملی و مستقلی را تجربه می‌کنند، تصریح کرد: اروپای مدعی، پس از چند ماه علنا اعلام می‌کند که ما از لحاظ اقتصادی، حق و توانایی ایجاد یک شرکت کم توان برای مقابله با تحریم امریکا را نداریم.
 
وی افزود: اروپایی ها تازه اعلام می‌کنند که ما در انجام تعهدات خود نسبت به ایران پس از برجام متوجه شدیم که چقدر ضعیف و حقیر هستیم. در چنین جهانی ملت ایران سربلند و استوار برای خود تصمیم می‌گیرد و به پیش می‌رود.
 
رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: تمامی شاخص ها نشان می دهد که امروز ملت ایران در مقایسه با چهل سال پیش و در مقایسه با دیگران در میزان رشد در این چهل سال قابل قیاس با گذشته و با دیگران نیست. 
 
باقری با بیان این‌که در نیروهای مسلح این پیشرفت چشمگیر تر از بقیه زمینه هاست، ادامه‌ داد: اگر ما در زیرساخت‌ها، در توسعه خود اتکایی، صنعت، کشاورزی و خدمات، علم و فناوری، فرهنگ ملی، دینی و باورهای اعتقادی خود پیشرفت های چشمگیری را داشتیم اما در بخش دفاعی که از روز اول پیروزی انقلاب اسلامی دچار تحریم کامل بوده ایم و روزبه‌روز این فشار تحریم توسعه بیشتر و شدت بیشتری پیدا کرده است، وضغیت فعلی قابل مقایسه با گذشته نیست.
 
وی اظهار داشت: نیروهای مسلح افتخار دارند بخش کوچکی از دستاوردهای خود را در ایام الله دهه فجر در چندین نمایشگاه در تهران و استانها در معرض دید و قضاوت مردم شریف و خبرنگاران خارجی، سفرا و وابستگان نظامی حاضر در کشور قرار دادند. 
 
رییس ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: اگر طراحی، تحقیق و تولید نمونه موفق و تکثیر سلاح‌ها و تجهیزات یک اقدام معجزه وار در وضعیت فعلی کشور ما است، اما سرپا نگه داشتن تجهیزات پیچیده‌ای که از گذشته به ارث برده ایم، کمتر از آن نیست. 
 
باقری با بیان این‌که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مسئولیت بسیار سنگین و مهم و بی بدیلی را در کشور بر عهده دارند، گفت: کشوری که با این حجم دشمنی و تهدید، تحریم و فشار اقتصادی، سیاسی و روانی مواجه است، بایستی نیروی مسلح مقتدر، توانا، سرپا، به روز، شجاع، آماده، پای کار، هوشیار، بصیر و توانا داشته باشد تا بتواند چتر مطمئن امنیتی و دفاعی را برای کشور فراهم کند و در ذیل چتری که در فضا، دریا، خشکی و امنیت داخلی توسط نیروهای مسلح ایجاد می شود، همه فعالیت ملی ما در جای جای کشور با آرامش کامل انجام شود. 
 
رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: فعالیت های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و سیاسی نیازمند امنیت و آرامش است و اگر امروز کسی در کشور ادعا دارد که به خاطر ناامنی و احساس ناآرامی در جایی از کشور قادر نیست فعالیت اقتصادی، سیاسی اجتماعی، فرهنگی و توسعه ای انجام بدهد، ما به عنوان مسئول در نیروهای مسلح پاسخگو هستیم. 
 
باقری با بیان اینکه امنیت و ثبات در کشور ما موج می زند، گفت: در منطقه‌ای که ناامن ترین منطقه در میانه مناطق دیگر جهان است و هیچ کس نمی داند فردا در هر یک از این کشورها چه اتفاقاتی خواهد افتاد، در کشور ما پیش‌بینی امکان پذیر است و ثبات و امنیت پایداری وجود دارد. 
 
وی با بیان اینکه نیروهای مسلح برای بازدارندگی نیاز به اقدامات اساسی دارند، اظهار داشت: باید توان دفاعی خود را روز به روز افزایش دهیم و آمادگی لازم را داشته باشیم.
 
رییس ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه باید نیروهای مسلح کم هزینه ای برای کشور باشیم، تصریح کرد: یک مقایسه سر انگشتی با نیروهای دشمن نشان می دهد که ما نیروهای مسلح پر خرجی برای کشور نیستیم.
 
باقری به هزینه های نظامی آمریکا اشاره و خاطرنشان کرد: این کشور سالانه بیش از ٧٠٠ میلیارد دلار هزینه نیروهای مسلح خود می کند، این در حالی است که برنامه ریزی و طرح ریزی درستی ندارند. 
 
وی افزود: آمریکا و اذناب منطقه ای آن مانند عربستان و امارات سالانه صدها میلیارد دلار برای مقابله با اسلام و انقلاب اسلامی هزینه می کنند در حالی که کل هزینه نیروهای مسلح ما ٧ تا ٨ میلیارد دلار است و با این هزینه کم در برابر صدها میلیارد دلار هزینه دشمنان ایستاده ایم.
 
رییس ستاد کل نیروهای مسلح یادآورشد: امروز تقریبا در هیچ یک از اقلام دفاعی وابستگی به خارج نداریم. البته ممکن است به دلیل اینکه برخی تحقیقات ما هنوز به نتیجه نرسیده است تعدادی از اقلام را از خارج تهیه کنیم.
 
باقری با تاکید بر اینکه با خودکفایی و خوداتکایی یکی از افتخارات نیروهای مسلح است، افزود: رزمندگان موشکی ما این افتخار را دارند تا موشکی را شلیک کنند که توسط دانشمندان این سرزمین ساخته شده و در آخرین تست ها با طی مسافت ١٣٠٠ کیلومتر با دقت کمتر از ١٠ یا ٥ متر به هدف اصابت می کند.
 
وی بر بهره گیری از توان عملی و خلاقیت در نیروهای مسلح، تاکید کرد و گفت: در مسئله نگهداری و تعمیر دستیابی به روش های نوین و راه های کوتاه باید مورد توجه قرار گیرد. 
 
رییس ستاد کل نیروهای مسلح به عملیاتی کردن جنگنده های سوخو ۲۲ و سوخو ۲۵ در مدت کوتاه اشاره کرد و یادآور شد: برادران ما در عراق از این جنگنده ها برای مقابله با تروریسم بهره بردند و امروز جنگنده های سوخو۲۲ در خط پرواز و عملیات قرار دارند.
 
وی با اشاره به بودجه سال آینده کشور، عنوان کرد: باید پیش بینی های لازم در بودجه سال 98 برای تامین اعتبار در حوزه‌ تعمیر و نگهداری انجام دهیم تا دچار مشکل نشویم.