هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 26 خرداد 1398
ساعت 02:46
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 14 بهمن 1397 ساعت 17:12 2019-2-3 17:12:52
شناسه خبر : 305478
ما آن آقاي هاشمي را قبول داريم كه 1) زير خيمه انقلاب باشد. 2) پشت سر رهبري باشد. ما نه آقاي هاشمي كه هر كسي را با اين ملاک مي‌سنجيم. اول داخل خيمه انقلاب باشد و بيرون نرود، دوم پشت سر مقام معظم رهبري باشد. اگر كسي اين ادعا را هم بكند كه من در كنار رهبري هستم، ما آن ادعا را هم قبول نداريم، بايد پشت سر رهبري باشد. اين شخصيت براي ما فرق نمي‌كند، مي‌خواهد هاشمي باشد يا احمدي‌نژاد يا هر كس ديگري.
ما آن آقاي هاشمي را قبول داريم كه 1) زير خيمه انقلاب باشد. 2) پشت سر رهبري باشد. ما نه آقاي هاشمي كه هر كسي را با اين ملاک مي‌سنجيم. اول داخل خيمه انقلاب باشد و بيرون نرود، دوم پشت سر مقام معظم رهبري باشد. اگر كسي اين ادعا را هم بكند كه من در كنار رهبري هستم، ما آن ادعا را هم قبول نداريم، بايد پشت سر رهبري باشد. اين شخصيت براي ما فرق نمي‌كند، مي‌خواهد هاشمي باشد يا احمدي‌نژاد يا هر كس ديگري.
گروه سیاسی-رجانیوز: محمد نبی حبیبی دبیر کل فقید حزب مؤتلفه اسلامی، از جمله افراد انقلابی بود که در ایام فتنه سال 88، بر خلاف برخی خواص که سکوت را به شناساندن عوامل فتنه به مردم ترجیح دادند، نقش فعالی در غبار زدایی از چهره فتنه و سران فتنه ایفا کرد. 
 
به گزارش رجانیوز، مرحوم محمد نبی حبیبی که چند روزی از درگذشت‌اش می‌گذرد، در مصاحبه‌ای که در شهریور ماه سال 90 با رجانیوز داشته است، صراحتاً مواضع خود و حزب قدیمی مؤتلفه اسلامی در قبال فتنه سال 88، سران فتنه و مهم تر از همه، در مقابل سیاست مرموزانه مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن ایام را تصریح می‌کند. از همین رو رجانیوز، به بهانه فوت ایشان، به بازخوانی بخشی از گفتگوی مفصل مرحوم حبیبی می‌پردازد. 
 
دبیر کل فقید مؤتلفه اسلامی صحبت های خود درباره فتنه 88 را اینگونه آغاز می‌کند: « 10 روز پس از انتخابات، مقام معظم رهبري به مهندس موسوي يک ملاقات دادند. معلوم است كه نيت ايشان چه بوده. مي‌خواستند اين آدم لجوج یک‌دنده را هدايت كنند. ايشان شايسته اين هدايت نبود و بعد از ملاقات هم كارهايش را تشديد كرد. ما هم از خدا پنهان نيست، از شما هم پنهان نباشد كه جمعي از ما هم در هفته سوم بعد از انتخابات تصميم گرفتيم با آقاي مهندس موسوي ملاقات كنيم، يعني احساس كرديم حالا كه آقا ملاقات مي‌دهند، معلوم مي‌شود ما هم ولو به احتمال خيلي ضعيف بتوانيم مهندس موسوي را از موضع نادرستي كه در مقابل آقا گرفته، برگردانيم، بايد اين كار را بكنيم.»
 
تناقض رفتاری موسوی
حبیبی در ادامه به افراد حاضر در ملاقات با موسوی اشاره کرده و می‌گوید:
« در آن ملاقات آقاي عسگراولادي، آقاي باهنر، آقاي كوهكن، آقاي مهندس ميرسليم بودند و آقاي آل‌اسحاق. پيغام جمع ما اين بود: شما كه مي‌گوييد قانون‌گرا هستم، قانون راه گذاشته. راه هم اين است كه رأي‌ها بازشماري شود و اگر هزاران صندوق هم ايراد دارند، نماينده معرفي كن كه بروند رأي‌ها را دوباره بشمرند. ايشان در آن جلسه مي‌پذيرد و شب كه خبر شديم پذيرفته، خيلي خوشحال شديم، اما يكي دو روز بعد يك بيانيه داد كه معلوم شد مشاورينش رأي او را زده‌اند»
 
محمد نبی حبیبی در ادامه مصاحبه خود با رجانیوز به تناقض رفتاری موسوی نیز اشاره می‌کند:
«يكي از علامات چندگانه عمل كردن مهندس موسوي، به نظر من همين ملاقات است. از يک طرف مي‌گويد من قانون‌گرا هستم. از آن طرف مي‌گوييم بفرستيد با حضور نماينده شما بازشماري شود او بجاي تمكين در مقابل قانون آن دروغ بزرگ تقلب را القا كرد. البته بعداً وقتي ديد تقلب، بار حقوقي دارد، گفت در مهندسي انتخابات چنين و چنان شده
 
وی ادامه می‌دهد: «ما در موضعي سئوال كرديم آقاي مهندس!، مهندسي مربوط به قبل از رأي‌گيري است. شما اگر واقعاً به اين مهندسي پي برده بوديد، چرا شب انتخابات نيامديد و نگفتيد كه مهندسي انتخابات طوري است كه من انتخاب نمي‌شوم، كس ديگري انتخاب مي‌شود و من منصرف شده‌ام. اين علامت اين است كه كلمه مهندسي را كه بار حقوقي آن كمتر است به‌جاي تقلب به كار مي‌برد.»
 
خاتمی با فتنه گران همراهی کرد
حبیبی در پاسخ به این سوال که مواضع محمد خاتمی در ارتباط با فتنه چگونه بود؟، پاسخ می‌دهد:
«آقاي خاتمي با همراهي‌هايي كه به‌خصوص بعد از انتخابات با آوردن مردم به خيابان‌ها كردند، به هيچ وجه نمي‌توانند بگويند من نسبت به فتنه موضع نداشتم. ايشان با كساني كه مايل بودند برخوردهاي خياباني انجام شود، همراهي كردند. البته آقاي خاتمي اين روحيه «چنان با نيك و بد سر كن كه بعد از مردنت عرفي/ مسلمانت به زمزم شويد و هندو بسوزاند» را دارند، ولي در انقلاب اين‌جور روحيه‌ها در مواقع خطير جواب نمي‌دهد. وقتي آقاي موسوي مي‌گويد در انتخابات تقلب شده و حرف‌هاي نادرست ضدانقلاب ديگري هم مي‌زند. آقاي خاتمي حتي يك بار تا به حال نگفته كه در انتخابات تقلب نشده.»
 
همچنین در ادامه عنوان می‌کند: «آقاي خاتمي تا به حال حتي يك بار نگفته كه ما تقلب در انتخابات را قبول نداريم و اين را رد نكرده است. هر كس بگويد كه در انتخابات تقلب شده ـ‌چون بين خودم و خداي خودم اين تقلب را قبول ندارم‌ـ به اعتقاد من ولو ناآگاهانه جزو سران فتنه هست. اتهام تقلب در انتخابات يعني لكه‌دار كردن حيثيت جمهوري اسلامي
 
محمد نبی حبیبی که سابقه استانداری سه استان فارس، تهران و خراسان را در کارنامه خود دارد، در ارتباط با امکان وقوع تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 نیز می‌گوید: «من چون در سه استان كشور، استاندار و سال‌ها رئيس هيئت نظارت شوراي نگهبان بودم، صريحاً به عنوان يك كارشناس مي‌گويم كه اين ادعاي شيطاني اينها اصلاً در جمهوري اسلامي امكان ندارد كه 10 ميليون بالا و پايين شود. سر هر صندوقي بين 10 تا 15 نفر از سليقه‌هاي مختلف ايستاده‌اند، چطور ممكن است چنين اتفاقي بيفتد؟ اين حرف از نظر فني غيرممكن است كه در يك انتخاباتي ده ميليون رأي جابه‌جا شود. آقاي موسوي خودش هم بعداً متوجه شد كه حرف نادرستي زده و تبديل تقلب به مهندسي به خاطر همين صورت گرفت. هر كسي با ترويج اين نظر نادرست كه در انتخابات تقلب شده است، همراهي كرده، بخواهد يا نخواهد جزو سران فتنه است.»
 
مرحوم حبیبی در پاسخ به این سوال که «آيا شما چيزي به نام خواص مردود را قبول داريد؟ و اگر قبول داريد، از مصاديق آن نمونه‌هايي را ذكر كنيد»، صحبتهای خود را اینطور ادامه می‌دهد:
«دوست دارم از ذكر مصداق خودداري كنم، ولي اينكه بعضي از خواص، مردود شدند، قبول دارم. آنهايي كه در مقابل ادعاهاي شيطاني مهندس موسوي درباره تقلب در انتخابات همراهي هم نكردند، ولي سكوت كردند، اين سكوت آنها جزو همراهي حساب مي‌شود، بنابراين اگر جزو خواص هم باشند، حداقل در اين مقوله‌ها مردود شده‌اند.»
 
دبیر کل فقید حزب مؤتلفه اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار رجانیوز که می‌پرسد «چند وقت پيش حزب مؤتلفه ديداري به عنوان ديدار خانواده شهداي خرداد ماه با آقاي هاشمي داشت و موجب اعتراض‌هاي شديد برخي  از اصول‌گرايان به حزب مؤتلفه شد. گفته مي‌شود در جلسه اي كه پيش از جلسه اصلی به صورت خصوصي برگزار شده،‌ در آنجا شما انتقادهاي گسترده و شديدي نسبت به مواضع آقاي هاشمي و خانواده ايشان داشتيد. در اين ديدار چه گذشت؟»، پاسخ می‌دهد: «در اين باره توضيح مفصل مي‌دهم و خواهشم اين است كه تفصيل آن را بنويسيد. اولاً ما هر سال در حول و حوش 26 خرداد كه سالگرد شهادت شهداي اوليه مؤتلفه اسلامي در سال 44 است، هم مراسم داريم و هم ملاقات‌هايي با سران قواي كشور انجام مي‌دهيم. اين سران عبارتند از: رئيس‌جمهور، رئيس قوه قضائيه، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام و رئيس مجلس. یعنی مبنای این ملاقات، جایگاه حقوقی افراد است. بنابراين ما با سران قوا و تشخيص مصلحت ملاقات مي‌كنيم. مطابق معمول، اين تقاضاها را براي ملاقات فرستاديم. آقاي هاشمي پاسخ دادند و اين ملاقات بين خانواده‌هاي شهدا و مديران مؤتلفه با ايشان انجام شد.»
 
مرحوم حبیبی در این رابطه ادامه می‌دهد: «شايد يك هفته يا حدود ده دوازده روز بعد از انتخابات رياست جمهوري، يعني بعد از آن نامه آقاي هاشمي و بعد از خطبه‌هاي 29 خرداد مقام معظم رهبري، بنده و آقاي بادامچيان با آيت‌الله يزدي ملاقاتي داشتيم. بنده در اين ملاقات خصوصي اين مطلب را به آيت‌الله يزدي عرض كردم كه آقاي هاشمي سه چهار روز قبل از انتخابات، نامه‌اي به مقام معظم رهبري نوشتند كه ما نه تنها هيچ قسمتي از اين نامه را تأييد نمي‌كنيم، بلكه كل آن را رد مي‌كنيم.»
 
ما هاشمی انقلابی را قبول داریم
وی عنوان می‌کند«در اينجا جمله‌اي را بگويم كه ما آن آقاي هاشمي را قبول داريم كه 1) زير خيمه انقلاب باشد. 2) پشت سر رهبري باشد. ما نه آقاي هاشمي كه هر كسي را با اين ملاک مي‌سنجيم. اول داخل خيمه انقلاب باشد و بيرون نرود، دوم پشت سر مقام معظم رهبري باشد. اگر كسي اين ادعا را هم بكند كه من در كنار رهبري هستم، ما آن ادعا را هم قبول نداريم، بايد پشت سر رهبري باشد. اين شخصيت براي ما فرق نمي‌كند، مي‌خواهد هاشمي باشد يا احمدي‌نژاد يا هر كس ديگري.»
 
پس از این سخنان، مرحوم حبیبی به ملاقات با مرحوم هاشمی اشاره می‌کند: «در همان ملاقات كه دو بخش عمومي و خصوصي داشت، در بخش خصوصي به مطالبي كه ايشان در اسفندماه سال 89 اظهار كردند. در همان جلسه چند نفره‌اي كه در اسفند 89 با ايشان داشتيم به ايشان اين تذكر را داديم كه آقا! شما راجع به 25 بهمن صحبت كرديد و قبول است كه ايراد هم داشتيد، ولي محكوم نكرديد. ما از رئيس تشخيص مصلحت نظام مي‌خواهيم كه 25 بهمن را محكوم كند، نه اينكه آن را يک تخلف عادي تلقي كند.»
 
هاشمی موسوی را خدوم دانست!
وی ادامه می‌دهد: «در ملاقات 26 خرداد گفتيم آقاي هاشمي! شما در ملاقات قبلي با ما و جاي ديگري گفتيد كه من سر سه موضوع با كسي معامله نمي‌كنم: نظام اسلامي، ولايت فقيه و شخص آيت‌الله خامنه‌اي. ما پشتيبان صددرصد اين حرف‌ها هستيم و ماهيت حزب مؤتلفه هم اين را نشان مي‌دهد و ما در بحران‌ها نشان داده‌ايم كه از اين مواضع عدول نمي‌كنيم. به هر حال به آقاي هاشمي گفتيم به مناسبت فوت پدر آقاي موسوي براي ايشان تسليت فرستاديد. ما هم معترض به تسليت فرستادن شما نيستيم. ولي به يك قسمت از آن معترضيم. شما چرا مهندس موسوي را خدوم خطاب كرديد؟ آقاي مهندس موسوي از نظر ما نه‌تنها خدوم نيست كه خيانت كرده، يعني هر كاري از دستش برمي‌آمده، كرده. چنين عنصري را چطور خدوم ناميده‌ايد؟ آقاي هاشمي گفتند ممكن است من خيلي‌ها را قبول نداشته باشم، ولي وقتي كه مصيبتي برايشان پيش مي‌آيد، تسليت هم مي‌گويم. ما گفتيم روي تسليت دادن اعتراضي نداريم، روي كلمه خدوم اعتراض داريم. آقاي هاشمي به اين حرف ما هيچ پاسخي ندادند كه من خدوم مي‌دانم يا نمي‌دانم