هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 25 شهريور 1398
ساعت 22:01
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 13 بهمن 1397 ساعت 09:53 2019-2-2 09:53:02
شناسه خبر : 305294
مدیر موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، گفت: ملت ایران با استقلالی که پس از انقلاب اسلامی به دست آورد نقشه ترسیم خاورمیانه جدید که نقشه 70 ساله استکبار بود را برهم زد.
مدیر موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، گفت: ملت ایران با استقلالی که پس از انقلاب اسلامی به دست آورد نقشه ترسیم خاورمیانه جدید که نقشه 70 ساله استکبار بود را برهم زد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، موسی حقانی مورخ و مدیر موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران طی سخنانی با موضوع «مقایسه دستاوردهای انقلاب اسلامی با عملکرد حکومت‌های قبلی» ضمن تبریک به مناسبت دهه فجر، گفت: در آغاز نهضت تاکید امام خمینی(ره) بر از دست رفتن استقلال ایران بود، ایشان معتقد بود رژیم پهلوی استقلال ایران را فروخته است.باید تقیه را کنار گذاشت و افشاگری کرد و این اقدام منجر به براندازی نظام پهلوی شد و شر استکبار از این سرزمین کم شد.
 
عضو هیئت‌ علمی دانشگاه افزود: متاسفانه با گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی قدر نعمت استقلال‌طلبی را نمی‌دانند و برخی می‌گویند زمان این موضوع گذشته است و پیشرفت مهم‌تر از استقلال‌طلبی است و باید با نظام جهانی همراهی کنیم.
 
حقانی درباره استقلال‌طلبی در حوزه سیاسی، تصریح کرد: در دوران قاجار که دوران نفوذ بود غربی‌ها تا مرز نابودی ایران پیش رفتند و نمی‌خواستند ایران پیشرفت کند ایران در آن زمان اسیر بین روسیه و انگلیس بود.
 
وی اضافه کرد: در دوران رضاخان به کوچکترین کشورهای منطقه باج داده می‌شد، نمونه این موضوع واگذاری اروند رود به عراق و آرارات به آتاترک بود و تقریبا حاکمیت ایران در اروند رود از بین رفت البته وضعیت پهلوی دوم بدتر بود چون کوچک‌ترین اختیاری در مورد ساخت و ساز ساده و کوچک را نداشت.
 
رئیس‌موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران اظهار داشت:آفت عدم استقلال ایران در زمان پهلوی و قاجار این بود که ما از سایرکشورهایی که در حال پیشرفت بودند، عقب ماندیم.
 
حقانی با‌اشاره به امتیازاتی که در زمان پهلوی اول به حکومت‌های استکباری داده شد، ادامه داد: رضا خان در ماجرای دارسی به انگلیس گفت من همان کاری را بکنم که به خاطرش قاجار را سرزنش می‌کردم؟ آنها گفتند بله و او قرارداد را امضا کرد.
 
انقلاب نقشه 70 ساله را بر هم زد 
 
این مورخ برجسته کشور با بیان اینکه با انقلاب اسلامی و استقلال‌طلبی، غربی‌ها دستشان از منافع نامشروع در ایران کوتاه شد، تصریح کرد: ملت ایران با استقلالی که به دست آورد نقشه ترسیم خاورمیانه جدید که نقشه 70 ساله استکبار بود را برهم زد. قرار بود با پروژه خاورمیانه بزرگ کشورهای منطقه تکه تکه شوند و رژیم اسرائیل در رأس باشد. در اسناد آمده است کودتای رضا خان برای تجزیه منطقه بود. رفته رفته فلسطین عزیز را به‌اشغال درآوردند تا سر فرصت مناسب فلسطین را از جهان اسلام جدا کنند.