هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 22 دى 1397 ساعت 14:30 2019-1-12 14:30:54
شناسه خبر : 303910
به عقیده شرق‌شناس روس، آمریکا با مانع‌تراشی در حل و فصل سیاسی اوضاع سوریه، می‌خواهد به اعتبار روسیه لطمه زده و کشورهای ضامن صلح را ناتوان نشان دهد و بعد از خروج نظامیانش از سوریه، امکان اقدام تحریک‌آمیز دیگری با استفاده از سلاح‌های شیمیایی وجود دارد.
به عقیده شرق‌شناس روس، آمریکا با مانع‌تراشی در حل و فصل سیاسی اوضاع سوریه، می‌خواهد به اعتبار روسیه لطمه زده و کشورهای ضامن صلح را ناتوان نشان دهد و بعد از خروج نظامیانش از سوریه، امکان اقدام تحریک‌آمیز دیگری با استفاده از سلاح‌های شیمیایی وجود دارد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، "ویتالی نائومکین" مشاور سابق "استفان دی‌میستورا" نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه و رئیس موسسه شرق شناسی در آکادمی علوم روسیه در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری «نووستی» گفت، آمریکا تلاش می‌کند تا مانع از پیشرفت در روند حل و فصل سیاسی اوضاع در سوریه شود، برای اینکه چنین پیشرفتی یک پیروزی دیپلماتیک برای روسیه به شمار رفته و باعث افزایش وزنه سیاسی این کشور در جهان می‌شود.
 
این کارشناس برجسته توضیح داد: «برخی شرکای غربی روسیه، به خصوص آمریکا، اصلا مایل نیستند که پیشنهادات مورد توافق بین روسیه، ایران و ترکیه برای حل و فصل مسائل سیاسی در سوریه، از جمله تشکیل کمیته قانون اساسی این کشور، به نتیجه برسد. آمریکا از این وحشت دارد که موفقیت در تشکیل این کمیته باعث حل و فصل مشکلات اساسی در سوریه شده و در نهایت باعث ارتقاء اعتبار روسیه در خاورمیانه و به طور کلی جامعه جهانی شود. به همین دلیل تلاش‌هایی را برای متوقف ساختن این روند، تشدید اختلافات و ثابت کردن این مسئله که کشورهای ضامن صلح در سوریه (روسیه، ایران و ترکیه) توانایی مقابله با مشکلات را ندارند، را در پیش گرفته‌اند.»
 
نائومکین با اشاره به اینکه اقدامات آمریکا با آغاز مأموریت "گیر پدرسن" نماینده جدید دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه ادامه خواهد یافت، افزود: «واقعیت این است که مردی کاملا دارای فرهنگ غربی است. هر نماینده ویژه دارای برنامه خاص خود برای اقدام در این زمینه است و آن را به بهترین شکل بیان می‌کند. وی به شورای امنیت سازمان ملل گزارش می دهد و مهمتر از آن، به گونه‌ای اقدام می‌کند که مطابق با دستورات شخص دبیرکل باشد. این در حالیست که قدرت‌های غربی، بخصوص ایالات متحده، نفوذ زیادی بر سازمان ملل دارند. این واقعیتی است که باید آن را در نظر گرفت.»
 
این شرق شناس روس همچنین هشدار داد که اعلام خروج آمریکایی‌ها از سوریه، می تواند پوششی برای اجرای یک سناریوی وحشتناک برای اقدامات تحریک آمیز با استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه باشد که پس از آن آمریکایی‌ها بهانه ای برای حمله به اهداف ایرانی در خاک سوریه را به دست آورند و تلاش کنند از این کشور انتقام بگیرند.
 
 
نائومکین گفت: «مبارزه با گروه تروریستی داعش، تنها هدف آمریکا از حضور در سوریه نیست و این کشور اهداف دیگری را در نظر دارد که از جمله آنها بیرون راندن ایران از سوریه است. چنین سناریویی وحشتناک وجود دارد که یکی از پایه‌های اصلی آن این است که ترامپ اعلام کرده اکنون زمان آن رسیده که از سوریه خارج شد.
 
بعد از خروج نظامیان آمریکایی، یک اقدام تحریک آمیز دیگر با استفاده از سلاح‌های شیمیایی صورت خواهد گرفت که از قبل مشخص است دولت بشار اسد مسئول آن شناخته خواهد شد. در آن صورت آمریکایی‌ها حملات گسترده‌ای را به اهدافی در خاک سوریه انجام خواهند داد. البته کاملا مشخص است که این اقدامات پوششی برای هدف اصلی آمریکا است که آن حمله به نظامیان ایرانی در سوریه و البته ضربه زدن به دولت بشار اسد است.»
 
به گفته وی، این سناریو تنها از سوی او مطرح نشده و چنین تردیدی در بین برخی از کارشناسان بین المللی وجود دارد و کاملا محتمل است.