هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 6 فروردين 1398
ساعت 07:44
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 20 دى 1397 ساعت 16:15 2019-1-10 16:15:58
شناسه خبر : 303832
مطمئنا تمام افرادی که در دنیای کسب و کار امروزی فعال هستند نام تجارت B2B را به وفور شنیده‌اند. اگر شما نیز با مفهوم دقیق این نوع تجارت آشنایی ندارید این مقاله را دنبال کنید چرا که در این مقاله قصد داریم به صورت تیتروار به بررسی این نوع تجارت پرداخته و تجارت B2B را تعریف کنیم. دانستن این مفاهیم برای تمامی کسانی که در دنیای کسب و کار فعالیت می‌کنند ضروری می‌باشد. با ما همراه باشید.

 

کسب و کار B2B چیست؟

 

 

تجارت بی تو بی "B2B" یا همان بنگاه به بنگاه در دنیای کسب و کار امروزی با نام‌های مختلفی مانند" بازاریابی کسب و کار" یا " بازاریابی صنعتی" شناخته می‌شود. کلمه B2B معادل کلمه بنگاه به بنگاه در زبان فارسی است. در حقیقت این کلمه این مفهوم را می‌رساند که شرکت‌ها و سازمان‌ها محصولات و خدمات خودشان را به صورت مستقیم به شرکت‌ها و سازمان‌های دیگر ارائه می‌دهند. در این نوع کسب و کار دیگر مشتری یک شخص نیست، بلکه یک شرکت و یا سازمان است.

 

در بازاریابی B2B دو یا چند شرکت و یا سازمان و یا حتی تولید کنندگان مواد اولیه و کالاهای مصرفی مختلف، خدمات یا کالا‌های خود را با یکدیگر مبادله می‌کنند. به عنوان مثال یک تولیدکننده محصول خود را به صورت مستقیم به یک تولید کننده دیگر ارائه می‌کند.

این نوع تجارت در برگیرنده عملیات‌های مختلفی است. این عملیات‌ها عبارت اند از:

  • تبادل اطلاعات
  • تبادل داده‌ها
  • ثبت سفارش
  • خرید و فروش
  • و

هدف اصلی این نوع تجارت این است که تولید کنندگان مواد اولیه، تولید کننده‌های کالاهای مختلف، و فروشندگان و توزیع کنندگان بتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط مستقیمی داشته و خدمات و کالاهای خود را به اشتراک بگذارد. اگر این نوع تجارت صورت بگیرد بسیاری از واسطه‌ها و دلال‌ها از میان برداشته می‌شوند و کارخانجات و تولیدکنندگان می‌توانند فواید زیادی را عاید خود کنند. دقیقا به همین دلیل است که این نوع تجارت توانسته سهم زیادی از بازار سرمایه را صاحب شود.

مطمئنا هر شرکتی نیاز به یکسری مواد اولیه و خدمات دارد تا بتواند محصولات یا خدماتی را تولید کند. خود این خدمات و محصولات ممکن است مواد اولیه مورد نیاز یک تولیدکننده دیگر باشد. همین امر باعث می‌شود که یک زنجیره خرید و فروش بین شرکت‌ها به وجود بیاید. در دنیای تجارت امروزی این نوع کسب و کار به صورت عمده فروشی انجام می‌شود.

بیشتر ماشین آلات صنعتی امروزه با این نوع تجارت خرید و فروش می‌شود.

 

تفاوت B2B وB2C

 

 

حال که مفهوم تجارت B2B را دانستید بهتر است که تفاوت‌های آن را نیز با تجارت B2C بدانید. این دو بازاریابی با همدیگر تفاوت‌های بسیار زیادی دارند این تفاوت‌ها می‌تواند شامل:

  • زمان خرید
  • تعداد سهامداران درگیر در ماجرا
  • پیچیدگی پیشنهادات
  • و فرایند خرید باشد.

به عنوان مثال می‌توان گفت که زمان فرآیند خرید در تجارت B2C بسیار کمتر و ساده‌تر از بازاریابی بنگاه به بنگاه است. زمان خرید یک گوشی یا تلفن همراه توسط یک مصرف کننده معمولی در حداکثرترین حالت به چند روز می‌رسد این فرایند اگر به صورت بنگاه به بنگاه انجام شود مطمئناً چند ماه به طول خواهد انجامید.

 

روابط میان طرفین معامله:

یکی از عمده‌ترین تفاوت‌های تجارت بنگاه به بنگاه با بازاریابی B2C این است که در بازار یابی بنگاه به مشتری، کسی که خریدار محصول شماست قصد ایجاد یک رابطه نزدیک و صمیمانه را با شما ندارد ولی در بازاریابی بنگاه به بنگاه مطمئنا هدف مشتری ایجاد یک رابطه نزدیک و قوی با شما می‌باشد، به این دلیل که وی به فکر ایجاد رابطه بلندمدت با شما بوده و قصد تبادل مالی بالایی را دارد.

 

اطلاعات محصولات:

اگر بازاریابی به صورت بنگاه به بنگاه انجام شود مطمئناً افراد انتظار اطلاعات بسیار بالا و دقیق در مورد محصول را از شما خواهند داشت، شما باید در این نوع تجارت اطلاعات دقیقی در مورد محصول، ویژگی‌های آن و همچنین انواع آن به خریدار ارائه بدهید.

 

نحوه قرارداد بستن:

قراردادهایی که در بازاریابی بنگاه به بنگاه بسته می‌شود چند ماه و یا حتی چند سال به قوت خود باقی می‌ماند و دقیقا به همین دلیل هم است که باید تصمیم گیری‌ها با حساسیت بسیار زیادی انجام شده و در آن‌ها دقت فراوانی شود. این امر هم باید از طرف فروشنده و هم از طرف خریدار رعایت گردد. این در حالی است که معمولا در تجارت بنگاه به مشتری قراردادها فقط چند دقیقه به قوت خود باقی می‌مانند. در بسیاری از مواد هیچگونه قراردادی وجود ندارد.

 

یکی از فعال‌ترین سایت‌های B2B و فروش ماشین آلات صنعتی در ایران ویترین نت می‌باشد. این سایت چند سالی است که در ایران شروع به فعالیت کرده. اصلی‌ترین هدفی که این سایت آن را دنبال می‌کند این است که بتواند واسطه‌های موجود در بازاریابی بنگاه به بنگاه را از بین برده و این امکان را برای همه فراهم کنند که بتوانند به صورت مستقیم با تامین کنندگان ارتباط برقرار کنند.

 

اگر به سایت ویترین نت مراجعه کنید با انواع مختلفی از دسته‌بندی‌های مربوط به دستگاه بسته بندی و ماشین آلات صنعتی مواجه خواهید شد. اگر شما نیز این قصد را دارید که بدون واسطه از شرکت‌های مختلف کالای مورد نیاز خود را خریداری کنید حتماً سری به وب سایت ویترین نت بزنید.