هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 1 آبان 1398
ساعت 10:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 19 دى 1397 ساعت 13:25 2019-1-9 13:25:46
شناسه خبر : 303715

تور مشهد سفری زیارتی در ایران و سراسر دنیا شناخته شده است و کمتر شخصی به منظور تفریحی یا بازدید تاریخی و طبیعی آن را انتخاب می کند. این بار به آثار و اتفاقات کمتر شناخته شده در مشهد می پردازیم تا در سفر بعدی علاوه بر زیارت سفر مهیج تری را تجربه نمایید.

 

 

تور مشهد انتخاب مناسبی برای طبیعت گردی و دیدن آثار تاریخی می باشد. با مسافران که صحبت کنی تازه متوجه می شوی روحشان هم از دیدنی ها و آثار تاریخی جز تعداد اندکی خبر ندارد. در جواب چرایی سوالت هم بارها شنیده ام که خبر نداشتیم چنین آثاری وجود دارد و یا حتی پرسنل هتل مشهد هم آگاه نبودند که راهنمایی کنند.

 

 

روستای هزارساله و سنگی

تور مشهد بهترین موقعیت برای بازدید از روستایی تاریخی و سرسبز شبیه به ماسوله می باشد. کنگ روستایی زیبا و سنگی و پلکانی با کوچه های سنگ فرش شده و دارای جوی آب می باشد. این روستای هزار ساله در سال 1396 با زلزله 6 ریشتری که رخ داد تقریبا خالی از سکنه شده است اما هنوز تعداد کمی از خانوارها در آن سکونت داشته و اغلب ساکنین برای ییلاق به آن باز میگردند. باغ های کنگ با میوه های سیب، گلابی، آلبالو، گیلاس، زردآلو، تمشک بسیار زیباست صدای پرندگان و رودخانه، کندوهای عسل و ... در این منطقه بسیار دیدنی می باشد. این روستا با داشتن یک اقامتگاه بومگردی برای اقامت سنتی و غذاهای محلی بسیار محبوب می باشد.

 

تور مشهد و اقامت در خانه های بومگردی کنگ و شاندیز و طرقبه و زشک بسیار به یاد ماندنی خواهد بود. این مناطق بسیار رویایی و سرسبز بوده همچنین وجود لمکده ها و رستوران ها و چای آتیشی در کنار رودخانه ها، هوایی لطیف و تردد افراد به خوشی، ساعات بسیار خوشی را برای گردشگران رقم میزند.

 

 

خانه های تاریخی

تور مشهد شباهت زیادی به تور کاشان دارد اما چرا؟ کاشان شهری کوچک و خشک اما مملو از خانه های قاجاری است ، خانه هایی بزرگ با اندرونی و پستو و مطبخ خانه و حمام ها و معماری خاص که حالا بازسازی شده اند تا گردشگر جذب کنند. شهر مشهد نیز دارای خانه های تاریخی متعدد مربوط به زمان صفوی، قاجار و پهلوی بوده اما به دلیل اهمیت بارگاه امام رضا از بازسازی آنها غفلت شده است. با این حال در سالهای اخیر تعدادی از این خانه ها بازسازی و قابل بازدید می باشند.

 

 

تور مشهد فرصت مناسبی برای بازدید از خانه هایی با معماری اسلامی و ایرانی می باشد. خانه هایی همچون موزه خانه داروغه و خانه پر اتاق توکلی در خیابان نواب صفوی، خانه داوودی و خانه های وابسته در خیابان توحید، موزه خانه پزشکی پشت آرامگاه نادری و قل آن خانه ساختیانچی در کوچه بازار جنت، موزه و حوضخانه هزاردستان در کوچه بازار جنت، خانه ملک در خیابان امام خمینی، خانه پشه وران و خانه مقبل سلطنه و چندین خانه دیگر، خانه یهودیان و ....

 

نشانی از یهودیان در مشهد

تور مشهد از گذشته تا به حال در قالب های مختلف وجود داشت. دوران سلطنت شاهان این شهر محل زندگی یهودیان، مسیحیان، زرتشتیان بود اما رفته رفته به دلایل سیاسی و غیره شهر خالی از وجود آنها شد که هنوز آثار حضور آنها در شهر مشهد آشکار است. اگر تمایل دارید این آثار را مشاهده کنید با ما همراه باشید.

 

 

تور مشهد و خیابان گردی کمک زیادی برای شناخت این شهر به شما خواهد کرد. اگر پیاده از خیابان خسروی به سمت کوچه بازار تاریخی جنت و بعد از آن به سمت خانه ملک بروید ساختمانهای تاریخی و شیکی را مشاهده خواهید کرد. این ساختمانها اغلب متعلق به یهودیان و مسیحیان بوده اند که امروزه در قالبی نو با شکلی به روز به فعالیت مشغولند کافیست به طبقه بالای مغازه ها چشمی بیندازید و درست ابتدای کوچه جنت خانه هایی را مشاهده می کنید که با ستاره های کاشی کاری شده خود نمایی می کنند. این ستاره ها حضور یهودیان در این خانه ها را نشان می دهد.

 

تور مشهد و قدم زدن در خیابان امام خمینی از بهترین انتخاب های بازدید تاریخی است. در این خیابان علاوه بر ساختمان های یهودی کوچه بازار جنت که مملو از ساختمان های تاریخی است و خانه ملک و هتل بسیار قدیمی پارس قرار دارد. هتل پارس هتلی است که بدست یک تاجر یهودی ساخته شده و هنوز هم به فعالیت خود ادامه میدهد اما صاحب این هتل سالها پیش عوض شد.

 

 

تور مشهد فرصت مناسبی است که دریابید خیابانهای امام خمینی، دانشگاه، خسروی و سرشور دارای چه پیشینه ای می باشند و بهتر است بدانید زمانی محل عبور مرفه ترین افراد شهر بود و آلمان ها و روس ها و انگلیس ها در آن تردد داشتند این منطقه به دست مسیحیان و یهودیان اداره میشد و لوکس ترین قسمت شهر بود. برای دانستن عجایب بیشتر به سایت ما مراجعه نمایید.