هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 31 فروردين 1398
ساعت 01:38
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 19 دى 1397 ساعت 10:52 2019-1-9 10:52:19
شناسه خبر : 303682
«مفسدان اقتصادی از مدارک هویتی و تجاری افراد سوءاستفاده کرده و آنها را به عنوان بستری برای اقدامات مجرمانه قرار داده‌اند».
«مفسدان اقتصادی از مدارک هویتی و تجاری افراد  سوءاستفاده کرده و آنها را به عنوان بستری برای اقدامات مجرمانه قرار داده‌اند».
 
عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران با تشریح نحوه سوءاستفاده از مدارک هویتی و تجاری در وقوع فساد‌های کلان اقتصادی در چند محور با توجه به نتایج حاصل از پرونده‌های اخیر، اظهار داشت: بررسی پرونده‌های متشکله در 6 ماه اخیر نشان می‌دهد مفسدان اقتصادی از مدارکی که به نوعی هویت افراد را نشان می‌دهد، سوءاستفاده و از این مدارک به عنوان بستری برای اقدامات مجرمانه استفاده کرده‌اند.
 
وی به سوءاستفاده متهمان اقتصادی از کارت‌های حساب‌های بانکی به عنوان نخستین ‌مصداق اشاره کرد و افزود: برخی متهمان پرونده‌های ارزی که اخیرا در شعب ویژه دادسرا و دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفت، اعتراف کرده‌اند در ازای پرداخت وجه ماهانه حدود ۵۰۰ هزار تومان، از کارت‌های حساب بانکی دیگران استفاده می‌کردند و حساب‌های بانکی به نام صراف یا وارد‌کننده کالا نیست، بلکه به نام افرادی است که در فساد اقتصادی نقش چندانی ندارند.
 
وی گفت: در پرونده‌ای که پلیس در رابطه با خرید و فروش ارز‌های دولتی تشکیل داد، حداقل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار با استفاده از کارت‌های ملی افراد در بازار آزاد خرید و فروش شده است، بدون اینکه نقش صرافان و عوامل اصلی در سامانه‌های مرتبط با خرید و فروش ارز ثبت و ضبط شود.
 
 وی با اشاره به گزارش سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه اعلام کرد بدهی مالیاتی دارندگان کارت‌های تا سال ۱۳۹۶، ۲۸ هزار میلیارد تومان است.
 
 در واقع با کسانی مواجه هستیم که از مزایای کارت بازرگانی بهره‌مند می‌شوند اما حاضر نیستند فعالیت سالم اقتصادی انجام داده و مالیات تجاری خود را پرداخت کنند.
 
دادستان تهران خواستار نظارت بیشتر مسؤولان اتاق بازرگانی بر صدور کارت بازرگانی و نحوه استفاده از آن شد.
 
منبع:وطن امروز