هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 30 خرداد 1398
ساعت 01:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 19 دى 1397 ساعت 09:52 2019-1-9 09:52:29
شناسه خبر : 303663
چهارمین دوره جشنواره آواهای انقلابی، با تمرکز بر سرود برگزار می‌شود.
چهارمین دوره جشنواره آواهای انقلابی، با تمرکز بر سرود برگزار می‌شود.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از کیهان، نشست خبری چهارمین جشنواره سرود و آواهای انقلابی، روز گذشته با حضور جمشید جم (خواننده سرود یار دبستانی من و دبیر این جشنواره)، حسین دی‌پیر مدیر اجرایی جشنواره، بابک رضایی سخنگوی شورای مرکزی انجمن موسیقی بسیج و امیر نصیر بیگی رئیس‌بسیج هنرمندان برگزار شد.
 
نصیربیگی در ابتدای این نشست گفت: چهارمین جشنواره آواهای انقلابی از ۲۴ تا ۲۷ دی در استان لرستان برگزار می‌شود. سه دوره قبلی جشنواره آواهای انقلابی، در بخش‌ها و قالب‌های مختلفی چون موسیقی سنتی، پاپ، همخوانی و... برگزار شده بود.
 
 اما در این دوره با توجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر توجه به سرود، این دوره بر سرود متمرکز است. وی درباره آمار آثار رسیده نیز توضیح داد: امسال حدود ۴۰۰ اثر به جشنواره رسیده است. برای انتخاب آثار نهایی، در کنار نظرات کارشناسی، از آرای عمومی نیز استفاده می‌شود. رئیس‌بسیج هنرمندان، شناسایی و حمایت از استعدادهای جوان را از اهداف برگزاری این جشنواره دانست و تصریح کرد: ما صرفا به دنبال برگزاری جشنواره نیستیم، می‌خواهیم به واسطه جشنواره چهره‌های مستعد و خلاق در سرود را شناسایی و معرفی کنیم و پلی برای خلق اثر باشد.
 
جمشید جم، نیز در این نشست گفت: آرزوی من و امثال این بود که به سرود جان دوباره ببخشیم و آن را به جایگاه واقعی خودش برسانیم. سرود خواسته بزرگان ما و حاصل خون شهداست. وی درباره ارزیابی آثار نیز بیان کرد: از بین حدود ۴۰۰ اثر با رأی‌گیری از بیش از ۷۰ هزار رأی، سرانجام ۱۷ اثر از ۱۳ استان انتخاب شد. در آیین اختتامیه جشنواره سرود و آواهای انقلابی، ۷ گروه سرود برگزیده از منظر کارشناسان و گروه برتر از منظر آرای مردمی معرفی و تقدیر می‌شوند.
 
همچنین رضایی در این نشست گفت: خیلی‌ها گمان می‌کنند جامعه و مردم از هنر ارزشی فاصله گرفته‌اند، اما تعداد بالای آثار رسیده، خلاف این ادعا را ثابت می‌کند.  وی افزود: ‌دفاع مقدس، محور مقاومت، فلسطین و سوریه، تحریم‌های اقتصادی، فاجعه منا و...ازجمله مضامین آثار این جشنواره است. دی‌پیر، دبیر اجرایی جشنواره هم درباره شیوه داوری آثار اظهار کرد: در این جشنواره، نگاه ما به حس و حال قطعات بوده است، به علاوه اینکه رویکرد فنی هم به آثار داشته‌ایم.