هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 مرداد 1398
ساعت 23:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 18 دى 1397 ساعت 15:38 2019-1-8 15:38:23
شناسه خبر : 303625
در حالی مرحله اول بسته حمایتی به بسیاری از اقشار حتی کارمندان دولت هم پرداخت شده و همه آنها آماده دریافت بسته دوم هستند که هنوز بیش از ۱۴میلیون کارگر بسته حمایتی دریافت نکرده‌اند و تأمین اجتماعی هم اعلام کرده است هنوز دستوری صادر نشده است.
در حالی مرحله اول بسته حمایتی به بسیاری از اقشار حتی کارمندان دولت هم پرداخت شده و همه آنها آماده دریافت بسته دوم هستند که هنوز بیش از ۱۴میلیون کارگر بسته حمایتی دریافت نکرده‌اند و تأمین اجتماعی هم اعلام کرده است هنوز دستوری صادر نشده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، هیئت وزیران در تاریخ 27 آبان ماه به‌پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستورالعمل بسته پرداخت کمک جبرانی و حمایت غذایی از گروه‌های کم‌درآمد جامعه را تصویب کرد. در راستای این طرح 4 گروه مشمول بسته حمایتی می‌شوند که کارگران در گروه 4 قرار دارند.
 
 مشمولان گروه چهارم شامل خانوارهای با درآمد ماهانه کمتر از 30 میلیون ریال در گروه‌های کارگران ساختمانی، قالی‌بافان و شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش‌فرمایان، رانندگان بین‌شهری و درون‌شهری، زنبورداران، کارگران باربر، شاغلان کسب و کارهای خانگی، کارگران کارگاه‌های متفرقه، عشایر و روستاییان، بازنشستگان، دریافت کنندگان بیمه بیکاری و دیگر گروه‌های مشمول که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی می‌شوند.
 
 اما متأسفانه خبری از پرداخت این بسته به کارگران نیست. در همین راستا کارگران این سؤال را دارند که؛ سبد حمایتی کارگران چه شد؟ آیا کارمندان و بازنشستگان از کارگران مستحق‌تر هستند؟
 
سقوط ارزش ریال و به‌دنبال آن سقوط قدرت خرید دستمزد، با افزایش بی‌محابای قیمت ارز رخ داد. اما بعد از کاهش قیمت ارز نیز این کاهش جبران نشد. در این معادله نابرابر، مزدبگیران و فرودستان بیش از دیگران متضرر شدند. آنها نه دلار و طلا داشتند که قیمتش بالا برود و نه صاحب ملک و املاک و مغازه بودند که بتوانند نرخ اجاره‌بها را بالا ببرند؛ فقط یک دستمزد ثابت داشتند که  قدرت خرید آن روز به روز آب رفت و آنچه اتفاق افتاد، این بود که سفره‌های خالی روز به روز خالی‌تر شدند.
 
جبران قدرت خرید کارگران هم ماه‌ها است که در پیچ‌وخم استعلام دستگاه‌های دولتی و سهل‌انگاری وزارت کار گیر کرده است. مسئولان دولت حمایت از کارگران را تنها در کلام دارند و در حالی که طی چند ماه گذشته قدرت خرید جامعه کارگری افت چشمگیری داشته است ولی بسته حمایتی دولت هنوز به کارگران پرداخت نشده است.
 
برای کارگران این موضوع جالب است که دولت در اولین گام سیاست‌های رفاهی خود برای کارمندان خود بسته حمایتی را واریز کرد، یعنی علاوه بر تحت پوششان کمیته امداد و بهزیستی و کارمندان دولت، تنها کارگران هستند که از چشم دولت دور مانده‌اند.
 
به‌اعتقاد کارگران دولت نه‌تنها در برگزاری جلسه شورای عالی کار و بحث دستمزد شرایط کارگران را درک نکرد، انگار کاهش قدرت خرید کارگران را هم باور نکرده است و در سیاست‌های رفاهی خود کارمندان شاغل کمتر از 3میلیون تومان را از لیست بسته حمایتی خود فاکتور گرفته است.
 
علاوه‌براینکه هنوز شاغلان تأمین اجتماعی یا همان کارگران مشمول قانون کار بسته حمایتی دولت را دریافت نکرده‌اند طبق اظهارات احمد میدری، معاون رفاه وزارت کار ملاک برای بسته حمایتی کارگران بیمه‌شده تأمین اجتماعی است، تکلیف کارگران روزمزد، غیربیمه‌ای و بدون قرارداد کار که سهم زیادی در شاغلان جامعه دارند چه می‌شود؟
 
معاون وزیر کار در پاسخ به اینکه آیا سبد حمایتی با توجه به درآمد خانوار به کارگران تعلق می‌گیرد یا صرفاً درآمد سرپرست خانوار ملاک خواهد بود، ابراز کرد: درباره کارگران صرفاً احکام خود کارگران مد نظر قرار می‌گیرد.
 
میدری تأکید کرد: مبنا در این زمینه بیمه‌پردازی کارگران است؛ مثلاً کارگری حقوقش به سازمان تأمین اجتماعی 4 میلیون تومان اعلام شده، همین رقم برایش مبنا قرار می‌گیرد و با توجه به پیش‌شرط دریافت بسته حمایتی که به افرادی با درآمد زیر 3 میلیون تومان تعلق می‌گیرد دیگر رقمی دریافت نخواهد کرد.
 
اما اینکه دلیل بی‌توجهی دولت به کارگران چیست موضوعی است که مسئولان باید پاسخ دهند.
 
تناقض‌های بسیاری در این طرح وجود دارد. در حالی که میدری، معاون وزیر کار با اشاره به اینکه تا کنون 75درصد بودجه برای بازنشستگان تأمین اجتماعی دریافت شده است گفت: پس از تأمین کامل به بازنشستگان پرداخت می‌شود و پس از این‌که سبد حمایتی به این گروه تعلق گرفت نوبت به کارگران بیمه‌شده تأمین اجتماعی می‌رسد.
 
 اما سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرده است که  در خصوص پرداخت  این سبد حمایتی به بیمه‌شدگان تا کنون دستوری صادر نشده است.