هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 بهمن 1399
ساعت 20:10
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 15 دى 1397 ساعت 13:45
شنبه 15 دى 1397 13:41 ساعت
2019-1-5 13:45:47
شناسه خبر : 303302
وش از سه قسمت بیرونی، میانی و درونی تشکیل شده که گوش خارجی صداها را از فضای بیرون دریافت کرده و به گوش میانی انتقال می‌دهد تا آن‌ها را به پرده گوش برساند و پس از تبدیل اصوات به امواج الکتریکی، آن‌ها را به گوش درونی انتقال دهد. به این ترتیب گوش نقش مهمی در شنوایی افراد دارد و  آسیب به هر یک از بخش‌های گوش باعث ایجاد اختلال در شنوایی افراد می‌شود که نیاز به بررسی و درمان دارد؛ چرا که مشکلات شنوایی در زندگی روزانه افراد تاثیر مخرب زیادی می‌گذارد.
وش از سه قسمت بیرونی، میانی و درونی تشکیل شده که گوش خارجی صداها را از فضای بیرون دریافت کرده و به گوش میانی انتقال می‌دهد تا آن‌ها را به پرده گوش برساند و پس از تبدیل اصوات به امواج الکتریکی، آن‌ها را به گوش درونی انتقال دهد. به این ترتیب گوش نقش مهمی در شنوایی افراد دارد و آسیب به هر یک از بخش‌های گوش باعث ایجاد اختلال در شنوایی افراد می‌شود که نیاز به بررسی و درمان دارد؛ چرا که مشکلات شنوایی در زندگی روزانه افراد تاثیر مخرب زیادی می‌گذارد.

کم شنوایی یکی از مشکلاتی است که می‌تواند برای افراد در سنین مختلف رخ دهد. کم‌شنوایی دلایل مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به افزایش سن، مشکلات مادرزادی و ضربه یا آسیب به گوش اشاره کرد. معمولا برای درمان مشکل کم‌شنوایی از سمعک استفاده می‌شود.

 

مروری بر ساختار گوش

گوش یکی از اعضای حساس بدن است که وظیفه جمع‌آوری اصوات و ارسال آن‌ها به مغز برای تجزیه و تحلیل را بر عهده دارد. گوش از سه قسمت بیرونی، میانی و درونی تشکیل شده که گوش خارجی صداها را از فضای بیرون دریافت کرده و به گوش میانی انتقال می‌دهد تا آن‌ها را به پرده گوش برساند و پس از تبدیل اصوات به امواج الکتریکی، آن‌ها را به گوش درونی انتقال دهد. به این ترتیب گوش نقش مهمی در شنوایی افراد دارد و  آسیب به هر یک از بخش‌های گوش باعث ایجاد اختلال در شنوایی افراد می‌شود که نیاز به بررسی و درمان دارد؛ چرا که مشکلات شنوایی در زندگی روزانه افراد تاثیر مخرب زیادی می‌گذارد.

 

 

 

انواع کم‌شنوایی

کم‌شنوایی انواع مختلفی دارد که ممکن است در میزان افت شنوایی و علل بروز آن‌ها، با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشند. انواع کم‌شنوایی عبارتند از:

 

کم‌شنوایی حسی‌عصبی

کم‌شنوایی حسی‌عصبی یکی از انواع بیماری کم‌شنوایی است که معمولا برای افراد جوان اتفاق می‌افتد. علت بروز این بیماری قرارگیری طولانی مدت در معرض اصوات شدید و بلند است که منجر به پاره شدن عصب شنوایی گوش می‌شود. از طرفی بیماری‌های پیرگوشی، بیماری خود ایمنی، بیماری منیر و ضربه به گوش از دیگر علل  کم‌شنوایی حسی‌عصبی محسوب می‌شوند.

 

کم‌شنوایی انتقالی

کم‌شنوایی انتقالی یکی از رایج‌ترین انواع کم‌شنوایی است. افرادی که به کم‌شنوایی انتقالی مبتلا هستند معمولا صداها را ضعیف‌تر و آرام‌تر می‌شوند؛ بنابراین صدای خود را در هنگام صحبت کردن بلندتر می‌شنوند. مهم‌ترین علت بروز کم‌شنوایی انتقالی، تحمع مواد اضامی در گوش است.

 

 

کم‌شنوایی ترکیبی

کم‌شنوایی ترکیبی یکی از مواردی است که به علت ایجاد ختلال در گوش میانی و در گوش داخلی بروز می‌کند. عفونت طولانی مدت گوش و تجمع مواد در آن باعث آسیب به مسیر حرکت امواج صوتی می‌شوند و کم‌شنوایی ترکیبی را ایجاد می‌کند.

 

ادیولوژی چیست

ادیولوژی یکی از شاخه‌های پزشکی و درمان است که در آن به بررسی، ارزیابی و درمان مشکلات کم‌شنوایی و افت شنوایی می‌پردازند. ادیولوژیست کارشناسی است که دوره‌های چهارساله شنوایی‌شناسی را گذارانده و مدرک ادیولوژی را کسب کرده باشد.

 

وظایف ادیولوژیست چیست

ادیولوژیست یا شنوایی‌شناس با استفاده از وسایل و تجهیزات پیشرفته و مخصوص، میزان شنوایی فرد را اندازه می‌گیرد و سپس با ارزیابی دقیق وضعیت شنوایی بیمار، راهکارهای عملی مناسب ارائه می‌دهد که معمولا یکی از این راهکارها استفاده از سمعک است. سمعک انواع مختلفی دارد که معمولا پیشرفته‌ترین آن‌ها سمعک دیجیتال است.

 

تجهیزات ادیولوژی

در شنوایی سنجی  برای اطلاع از میزان شنوایی افراد از دستگاه‌های مختلفی استفاده می‌کند که عبارتند از؛

 

دستگاه تمپانومتر

دستگاه تمپانومتر برای بررسی عملکرد شنوایی محیطی به‌کار می‌رود و حجم مجرای گوش خارجی، تجرک پرده تمپان، فشار گوش میانی و کارکرد شیپور استاش را اندازه‌گیری می‌کند.

 

دستگاه ادیومتر

مهم‌ترین دستگاه در شنوایی‌سنجی است که در اتاق آکوستیک یا محیطی ایزوله، ابتدا به ارزیابی میزان شنوایی فرد مطابق با اصوات خارجی پرداخته و سپس نو کم‌شنوایی را مشخص می‌کند.

 

دستگاه اتوآکوستیک امیشن O.A.E

دستگاهی است که انتشارات اصوات گوش داخلی را  ثبت می‌کند. دستگاه اتوآکوستیک امیشن یا O.A.E عموما برای بررسی میزان شنوایی نوزادان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

سیستم فرکانس رادیویی

سیستم F.M یا فرکانس رادیویی ازتجیهزات پیشرفته است که بر اساس تولید امواج رادیویی کار می‌کند. از سیستم فرکانس رادیویی یا F.M نیز بیشتر برای ارزیابی شنوایی کودکان استفاده می‌کنند.

 

راهکارهای درمانی ادیولوژی

پس از بررسی و تعیین میزان افت شنوایی بیمار، ادیولوژیست راهکارهای درمانی مختلفی ارائه می‌دهد که متداول‌ترین آن‌ها ارائه سمعک است. سمعک وسیله الکترونیکی کوچکی است که صداهای محیط اطراف را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را پس از تقویت به گوش داخلی فرد می‌رساند تا بتواند صداها را بشنود. از آن‌جایی که روش موقتی است در کنار ادیولوژیست خدمات تربیت شنوایی را نیز انجام می‌دهد. تربیت شنوایی به روش‌های آموزشی گفته می‌شود که به فرد کم‌شنوا کمک می‌کند تا چگونه شنوایی خود را به‌طور کامل به دست آورد, در واقع در تربیت شنوایی به بیمار کمک می‌کنند تا قدرت شنوایی خود را افزایش داده و پس از مدتی دیگر از سمعک استفاده نکند.

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.