هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 26 خرداد 1398
ساعت 02:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 3 دى 1397 ساعت 16:01 2018-12-24 16:01:31
شناسه خبر : 302306
طبق منویات مقام معظم رهبری که بارها بر اقتصاد مقاومتی تاکید داشته اند، بنیاد برکت و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری با همکاری بانک پارسیان، مثلث توانمندی  برای تامین مالی چنین طرح‌هایی که منجر به اشتغالزایی روستایی با نرخی پایین تر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار (8% در حال حاضر) برای مناطق محروم و روستایی می‌شود، شکل گرفت.
طبق منویات مقام معظم رهبری که بارها بر اقتصاد مقاومتی تاکید داشته اند، بنیاد برکت و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری با همکاری بانک پارسیان، مثلث توانمندی برای تامین مالی چنین طرح‌هایی که منجر به اشتغالزایی روستایی با نرخی پایین تر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار (8% در حال حاضر) برای مناطق محروم و روستایی می‌شود، شکل گرفت.
رجانیوز - گروه اقتصادی: بررسی روند تاریخی توسعه اقتصادی کشورها نشان می‎دهد که عمده کشورهای توسعه یافته دنیای امروز، توجه به اقتصاد روستاها  و اشتغالزایی به خصوص در حوزه کشاورزی را به عنوان بخش زیربنایی توسعه اقتصادی خود انتخاب کرده و با استفاده از ظرفیت‎های فراوان این بخش توانسته‎اند علاوه بر تامین نهاده‎های مناسب برای رشد سایر بخش‌ها، به توسعه سایر بخش‎ها نیز دست یابند؛ از سوی دیگر تقویت و رونق کشاورزی به عنوان اصلی ترین منبع درآمد روستایی، نقش مهمی در کاهش مهاجرت به شهرها و افزایش آمار شاغلین را به دنبال خواهد داشت. 
 
به گزارش رجانیوز، اما با این حال کمبود منابع مالی یکی از دلائلی است که می تواند فعالیت های کشاورزی را با مشکل مواجه سازد. از همین رو تسهیلات کشاورزی می تواند نقش مهمی در رفع این مشکل و تسهیل در امر اشتغالزایی، رونق اقتصاد روستا، کاهش مهاجرت به شهرها داشته باشد.
 
سهیلات اشتغالزایی روستایی بانک پارسیان
طبق منویات مقام معظم رهبری که بارها بر اقتصاد مقاومتی تاکید داشته اند، بنیاد برکت و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری با همکاری بانک پارسیان، مثلث توانمندی  برای تامین مالی چنین طرح‌هایی که منجر به اشتغالزایی روستایی با نرخی پایین تر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار (8% در حال حاضر) برای مناطق محروم و روستایی می‌شود، شکل گرفت. 
 
تاکیدات ویژه معاونت توسعه روستایی بر این بوده است  که پرداخت های مالی، هدفمند باشد و درپروژه هایی مصرف شود که ارزش افزودهدر پی داشته باشد. از این همین رو تفاهم نامه ای بین سه طرف امضا و قرار بر این شد که 3 هزار و 400 میلیارد ریال منابع داخلی بانک پارسیان به این پروژه اختصاص یابد.
 
همچنین در ارتباط با طرح اشتغالزایی روستایی، کارگروهی متشکل از نماینده استانداری، نماینده بنیاد برکت، نماینده بانک و نماینده دستگاه اجرایی مربوطه ایجاد شد که  ضمن بررسی درخواست ها، این درخواست ها را درصورتی که به تصویب برسند، به بانک پارسیان حواله دهند. 
 
امتیاز بانک پارسیان در طرح
امتیازی که در این طرح نصیب بانک پارسیان شده است به گونه‌ای می‌باشد که بانک در انتخاب این پروژه ها برای تامین مالی مختار و تعیین کننده باشد. چرا که  این طرحها باید در فضایی کاملا حرفه ای مورد بررسی و تصویب کارگروه  قرار گرفته و به نماینده بانک در هر استان ارجاع گردد.
 
عملکرد بانک پارسیان در طرح اشتغال روستایی
عملکرد بانک پارسیان از ابتدای اجرای طرح تا پایان مهرماه  بدین نحو بوده است که از 1272 طرح دریافتی، به مبلغ 8 هزار و 235میلیاردریال، 133 طرح به مبلغ 608 میلیارد ریال مصوب و پرداخت های آن از سوی بانک پارسیان صورت گرفته است.
 
همچنین طرح مذکور برای یک دوره یکساله دیگر نیز تمدید شده است که درحال اجرا می‌باشد. ما به التفاوت سود نیز(10% در حال حاضر) ، توسط بنیاد برکت و معاونت توسعه روستایی پرداخت خواهد شد که با فعالیت مدیرعامل این بانک، 200 میلیارد ریال در ابتدای طرح به حسابهای بانک واریز  شد و  این امر موجب تامین نرخ مورد نظر بانک پارسیان شد.
 
اما نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که درنظارت بر مصرف منابع این طرح حساسیت بالایی وجود دارد و تلاش می شود که تسهیلات اعطایی، درمحل مصرف خود به درستی صرف شود.
 
همچنین گفتنی است که مشارکت بانک پارسیان در اجرای این طرح در هر استان 10 میلیارد تومان پیش بینی شد. اما با این حال در بعضی استان ها از جمله کرمان، هرمزگان و خراسان جنوبی، برای مناطق خاص مبالغ بیشتری اختصاص یافته است.