هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 15 آذر 1397 ساعت 10:30
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:21 ساعت
2018-12-6 10:30:58
شناسه خبر : 300678
وزیر انرژی قطر تاکید کرد که این کشور براساس نیاز و راهبرد خود، تصمیم به خروج از اوپک گرفته و این تصمیم سیاسی نیست.
وزیر انرژی قطر تاکید کرد که این کشور براساس نیاز و راهبرد خود، تصمیم به خروج از اوپک گرفته و این تصمیم سیاسی نیست.
 
به گزارش رجانیوز، سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر شامگاه چهارشنبه به خبرنگاران گفت: ما با بررسی شرایط حضورمان در اوپک و سیاست هایمان در حوزه انرژی به این نتیجه رسیدیم که قطر کشوری گازی است و بنابراین به نفع ما است که تمرکز خود را بر روی صنعت گاز متمرکز شویم. وجود ما در اوپک ارزش افزوده ای ایجاد نمی کند، اما در صنعت گاز می توانیم موفق تر باشیم.
 
وزیر انرژی قطر در پاسخ به این سوال که ایا گمان نمی کند اقدام کشورش موجب خواهد شد کشورهای دیگر به تلافی خروج از اوپک، از مجمع کشورهای صادر کننده گاز خارج شوند؛ گفت: هر کشور یا هر نهاد دیگری می تواند به تنهایی در باره انرژی خود تصمیم بگیرد خارج شود یا بماند.
 
وزیر انرژی قطر گفت: ما تنها ششصد هزار بشکه در روز تولید می کنیم و خروج ما تاثیر چندانی در اوپک ندارد. وی در پاسخ به این سوال که ایا این تصمیم خروج از اوپک ناگهانی بوده؛ گفت: خیر؛ از یک ماه گذشته ما در حال بررسی این مساله بودیم و این تصمیمی نبود که تنها وزیر انرژی گرفته باشد.
 
وی در بخش دیگری از صحبت هایش با خبرنگاران حاضر در هتل کمپسنکی وین افزود:با وزیر نفت کویت ؛عراق و عمان دیدار کردیم و فردا تصمیم داریم با وزیر نفت ایران قبل از نشست اوپک دیدار داشته باشیم.
 
کعبی تاکید کرد: خروج از اوپک خروج از جهان نیست و ما به همکاری های دوجانبه ادامه می دهیم. وی در پاسخ به این سوال که ایا قطر روزی به اوپک باز گردد؛ گفت: فعلا نه.. ما اکنون خارج شده ایم. نمی توانیم بگوییم هرگز نه!
 
وزیر انرژی قطر در پایان گفت: در نشست افتتاحیه اجلاس روز پنجشنبه اوپک شرکت دارد؛ اما در نشست پشت درهای بسته اوپک حضور نخواهد داشت و وین را ترک خواهد کرد.