هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 5 بهمن 1399
ساعت 00:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 15 آذر 1397 ساعت 08:46
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:24 ساعت
2018-12-6 08:46:31
شناسه خبر : 300633
یک کارشناس اقتصادی حامی دولت، سخنان اخیر روحانی را اعلام ورشکستگی سیاست‌های نئولیبرال توصیف کرد.
یک کارشناس اقتصادی حامی دولت، سخنان اخیر روحانی را اعلام ورشکستگی سیاست‌های نئولیبرال توصیف کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از کیهان؛ حسین راغفر استاد دانشگاه الزهرا در یادداشتی در روزنامه آرمان نوشت: سخنرانی و مواضع رئیس محترم جمهور، عملاً اعلام ورشکستگی سیاست‌های نئولیبرال طی سه دهه گذشته است. البته این برای چندمین بار است که رئیس‌جمهور به اینکه دولت خودش قیمت‌های ارز را افزایش داده، اعتراف می‌کند و برای نخستین بار هم علت افزایش نرخ ارز را تأمین هزینه‌های صندوق‌های مالی اعتباری ورشکسته اعلام کرد که طی آن دولت تاکنون 35 هزار میلیارد تومان از اعتبارات بخش عمومی یعنی متعلق به مردم را بابت سوءمدیریت صندوق‌های اعتباری پرداخت کرده که واقعاً ظلم بسیار بزرگی است.
 
اما این سخن عملاً به معنای این نیست که دولت قرار است هنوز دیون چپاولگری‌های این صندوق‌ها را تأمین کند بلکه تخریبی است که سیاست‌های اقتصادی دولت‌های یازدهم و دوازدهم در ظرف پنج سال گذشته مرتکب شده و همان اقدامی است که در بانک‌های خصوصی صورت گرفته که البته باید تأمین مالی شود. علاوه بر اینها کف و حداقل بدهی‌های دولت 500 هزار میلیارد تومان است. ضمن اینکه طی همین مدت مبالغ هنگفتی از بانک‌ها استقراض کرده که آنها هم باید تأمین شوند.
 
از طرفی دولت بالغ بر 35 درصد روی پایه 4200 تومانی قیمت ارزی که خودش تعیین کرده بود، پیشنهاد داد و سه روز پیش هم آن را تصویب کرد. خود این پیشنهاد 5700 تومانی ارز در بودجه پیامدهای سنگینی برای بخش تولید و رفاه عمومی و به ویژه رفاه طبقات متوسط و پایین جامعه دارد، تورم بزرگی را رقم خواهد زد و متأسفانه در این راه، شاهد همکاری مجلس هم هستیم.
 
یعنی مشکلی که از مرزهای هشدار عبور خواهد کرد و هزینه‌های هنگفتی به دنبال خود خواهد داشت. اگرچه به نظر می‌رسد انتظار از مجلس برای مواجهه با این سیاست‌هایی که از سوی دولت تعریف و تعبیه شده، انتظار غیرواقعی است اما هنوز ناامید نیستیم و امیدوار هستیم که برای جلوگیری از پیامدهای منفی، این لایحه در مجلس به تصویب نرسد. زمزمه مصادره به مطلوب سپرده‌های بانکی بیش از هر چیزی نشانه ورشکستگی سیاست‌های نئولیبرال است.