هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 1 ارديبهشت 1398
ساعت 11:54
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 14:31 2018-12-4 14:31:39
شناسه خبر : 300530
دادستان کل دیوان دادگستری اروپا گفت به عقیده او، این امکان وجود دارد که انگلیس به صورت یکجانبه و بدون جلب رضایت دیگر اعضای اتحادیه اروپا، روند خروج از این سازمان را متوقف کند.
دادستان کل دیوان دادگستری اروپا گفت به عقیده او، این امکان وجود دارد که انگلیس به صورت یکجانبه و بدون جلب رضایت دیگر اعضای اتحادیه اروپا، روند خروج از این سازمان را متوقف کند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل ازفارس، یکی از مقامات ارشد دیوان دادگستری اروپا گفت که بریتانیا این حق را دارد که به صورت یک جانبه درباره خروج از اتحادیه اروپا تصمیم‌گیری و در این مورد تجدید‌نظر کند.
 
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، در بیانیه‌ای که این دادگاه منتشر کرده آمده است که «مانوئل کامپوس سانچز بوردونا» دادستان کل این دادگاه امروز (سه‌شنبه) «پیشنهاد کرد که دیوان دادگستری اعلام کند که بند 50 [پیمان لیسبون]... اجازه لغو یکجانبه اعلامیه تصمیم به خروج از اتحادیه اروپا را داده است.»
 
به گفته دادستان کل، تا زمانی که فرآیند برگزیت کامل نشده و بریتانیا به طور کامل اتحادیه اروپا را ترک نکرده، امکان لغو این فرآیند و ادامه حضور بریتانیا در اتحادیه اروپا وجود دارد.
 
این موضع‌گیری مخالفتی با موضع‌گیری لندن در این مورد است که بند ۵۰ پیمان لیسبون فقط با توافق تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا متوقف خواهد شد.
 
نظر دادستان کل دیوان، نظری مشورتی است و دیوان الزامی به در نظر گرفتن آن در حکم نهایی ندارد. با این حال معمولا احکام دیوان با نظرات مشورتی دادستان کل همسو است.
 
سوال در مورد امکان لغو یکجانبه فرآیند برگزیت را گروهی از اسکاتلندی‌های مخالف خروج از اتحادیه اروپا به دیوان اروپایی برده‌اند. این افراد امیدوارند حکم نهایی دیوان، با تایید امکان لغو خروج برگزیت، راه را برای برگزاری یک همه‌پرسی دیگر در این مورد و نهایتا عدم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، باز کند.
 
پارلمان بریتانیا از امروز چهارم دسامبر (۱۳ آذرماه) به مدت پنج روز درباره طرح توافق شده مورد نظر «ترزا می» نخست‌وزیر بریتانیا در زمینه برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) رایزنی می‌کند و روز یازدهم دسامبر (۲۰ آذرماه) هم درباره آن رای‌گیری خواهد کرد.
 
واژه برگزیت، کوتاه شده عبارت انگلیسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است (Britain exits the EU). در واقع فرآیند برگزیت، خارج شدن بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) از اتحادیه‌ایست که قواعد تجاری، سیاسی و قضایی کشورهای عضو را رقم می‌زند.
 
مردم بریتانیا (انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلندشمالی) در ماه جولای سال ۲۰۱۶ با شرکت در همه‌پرسی رای به خروج از اتحادیه اروپا داده بودند و مذاکرات دو ساله خروج ماه مارس سال ۲۰۱۷ شروع شد و اواخر ماه مارس ۲۰۱۹ لندن باید رسما از اتحادیه اروپا خارج شود.