هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 3 تير 1398
ساعت 21:25
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 14:14 2018-12-4 14:14:36
شناسه خبر : 300525
رئیس انجمن انرژی‌های تجدید پذیر ایران با بیان اینکه وزیر نیرو با افزایش قیمت خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر موافقت کرده است، گفت: بزودی قیمت جدید توسط کارگروه انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر و وزارت نیرو استخراج می‌شود.
رئیس انجمن انرژی‌های تجدید پذیر ایران با بیان اینکه وزیر نیرو با افزایش قیمت خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر موافقت کرده است، گفت: بزودی قیمت جدید توسط کارگروه انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر و وزارت نیرو استخراج می‌شود.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، اکبر ادیب‌فر رئیس انجمن انرژی‌های تجدید پذیر ایران در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که پرسید وزارت نیرو برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر قصد دارد ۲۰ تا ۳۰ درصد قیمت خرید تضمینی را افزایش دهد آیا این رقم توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و انجمن انرژی‌های تجدید پذیر قابل قبول است در جمع خبرنگاران گفت: تغییرات نرخ ارز تمام حوزه‌های سرمایه‌گذاری به خصوص صنایعی که ارز بری بالایی دارند را تحت الشعاع خود قرار دارد.
 
وی افزود: متناسب با افزایش نرخ هزینه‌ها نیز برای تمام صنایع حتی صنایع خودروسازی که تولید داخل دارند را نیز تحت تأثیر قرار داده است بنابراین با توجه به اینکه نیروگاه‌های تجدیدپذیر هنوز به خودکفایی و تولید ۱۰۰ درصد داخل نرسیده‌اند هزینه‌های آنها با افزایش نرخ ارز به اندازه قابل قبولی بالا می‌رود.
 
ادیب‌فر با اشاره به اینکه ۷۰ درصد تولید توربین‌های بادی در شرکت مپنا داخلی است گفت: وقتی هزینه‌ها ارزی و درآمدها ریالی است سرمایه‌گذار تحت فشار قرار گرفته و متضرر می‌شود پس اینجاست که دولت باید با ارائه راهکارهای مناسب سرمایه‌گذاران انرژی‌های تجدید پذیر را حمایت کند.
 
رئیس انجمن انرژی‌های  تجدیدپذیر ایران با تاکید بر اینکه با روش‌های مختلف می‌توان هزینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در تجدیدپذیرها را کاهش داد، اظهارداشت: دولت یا باید هزینه ارز را کاهش دهد و یا اینکه ارز نیمایی به این بخش اختصاص دهد.
 
ادیب‌فر ادامه داد: دولت اگر برق را جزء کالاهای اساسی قرار دهد تجهیزات مربوط به انرژی‌های تجدید پذیر می‌تواند با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شود و هزینه‌ها به شکل قابل توجهی کاهش و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر با سرعت بیشتری به جلو حرکت کند.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا رشد ۲۵ درصدی قیمت خرید تضمینی برق مناسب است گفت: قرار بود تا آبان ماه رشد ۲۵ تا ۳۰ درصدی قیمت خرید تضمینی برق اعلام شود هرچند این رقم پایین است.
 
ادیب‌فر افزود: اگر در قراردادهای خرید تضمینی ضریب تعدیل داده شود و متناسب با تغییرات نرخ ارز و نرخ تورم ضریب تعدیل اعمال شود این ۲۵ درصد تا ۳۰ درصد رشد قیمت خرید تضمینی برق هم می‌تواند مفید باشد.
 
سرسختی وزارت نفت در سوخت صرفه جویی شده
 
به گفته وی دولت می‌تواند به سرمایه‌گذارانی که از سوخت استفاده نمی‌کنند اما برق تولید می‌کنند حمایت کند و سوخت صرفه‌جویی را به سرمایه‌گذاران بدهد اما متأسفانه وزارت نفت در این خصوص سرسختی می‌کند.
 
وی با اشاره به اینکه تعامل خوبی با حوزه‌های مرتبط با وزارت نیرو داریم گفت: روز گذشته در جلسه‌ای که با اردکانیان وزیر نیرو داشتیم بر افزایش قیمت خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدید پذیر تاکید و اعلام کرد قیمت آن توسط کارگروه انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر و وزارت نیرو استخراج خواهد شد.