هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 28 اسفند 1397
ساعت 21:53
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 24 آبان 1397 ساعت 13:03 2018-11-15 13:03:35
شناسه خبر : 298923
یک روزنامه سعودی اعلام کرد حماس و رژیم صهیونیستی پس از آرام شدن غزه، به تفاهم‌های مربوط به توافق آتش‌بس بازگشتند، تفاهم‌هایی که قرار است در دو مرحله انجام شود.
یک روزنامه سعودی اعلام کرد حماس و رژیم صهیونیستی پس از آرام شدن غزه، به تفاهم‌های مربوط به توافق آتش‌بس بازگشتند، تفاهم‌هایی که قرار است در دو مرحله انجام شود.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، روزنامه «الحیاه» به نقل از منابع فلسطینی و دیپلماتیک اعلام کرد حماس و رژیم صهیونیستی به تفا‌هم‌های اخیر، پیش از دور درگیری‌های هفته جاری در نوار غزه بازگشته‌اند.
 
بر اساس این گزارش،‌ مصر که میانجی‌گری میان حماس و صهیونیست‌ها در این زمینه را بر عهده دارد، توانسته آنها را به تفاهمات سابق برگرداند؛ محتوای این توافق‌های نوشته نشده این است که آتش‌بس (جزئیات بیشتر اینجا و اینجا) مقابل کم کردن از محاصره غزه طی دو مرحله انجام شود: در مرحله اول که مدت آن دو هفته است اجازه تولید سوخت لازم برای ایستگاه برق غزه و نیز کمک‌های مالی مستقیم به حماس به علاوه افزایش دامنه صید به 12 مایل داده می‌شود.
 
اما مرحله دوم که مدت آن شش ماه است شامل افزایش دامنه صید ماهیگیران فلسطینی به 20 مایل، بازسازی و فعالیت دوباره خط انتقال برق میان اسرائیل و نوار غزه، کشیدن لوله گاز میان طرفین، به راه انداختن نیروگاه تولید برق، اجازه صادرات محصولات زراعی و صنعتی نوار غزه به خارج بویژه کرانه باختری و کم کردن از قید و بندهای کنونی ویژه عبور و مرور از طریق گذرگاه‌هاست.
 
الحیاة ادامه داد این تفاهمات همچنین درباره موافقت رژیم صهیونیستی با ایجاد یک گذرگاه آبی میان فلسطین اشغالی و خارج است اما قرار است این بخش پس قرارداد معامله اسرا اجرایی شود. انتظار می‌رود یک هیأت امنیتی مصری به زودی وارد نوار غزه شود تا مذاکرات درباره این تفاهمها از سر گرفته شود.
 
دور جدید درگیری‌ها که یکشنبه شب (20 آبان) در پی نفوذ چند کماندوی صهیونیست به خانیونس در نوار غزه آغاز شد، سه‌شنبه شب با وساطت مصر و برخی طرف‌های دیگر به پایان رسید.
 
«آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در پی مخالفت با برقراری این آتش‌بس چهارشنبه (دیروز) استعفای خود را اعلام کرد.