هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 30 مهر 1398
ساعت 18:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 20 آبان 1397 ساعت 12:31 2018-11-11 12:31:29
شناسه خبر : 298508
مدیرعامل ایران ایرتور گفته با شرکت روسی سوخو قرار خرید ۲۰ هواپیما بسته است. 
 
راستش را بخواهید اگر من جای روس ها بودم اینکار را نمیکردم یا اگر میکردم حتما با کلی شرط و شروط ومنت و قیمت بیشتر راضی به این معامله میشدم تا کشوری که جایگاه خودش را نمیشناسد متنبه شود.
 
یعنی چه که ایران زمان جیک جیک و مستون خود کنار غربی ها لاو بترکاند و زمان حیرونی و بی کسی بخواهد پای سفره شرقی ها بنشیند. 
این ایران، ایران گرمابه و گلستان نیست ایران روز عزاست. تنها وقتی با روسیه و چین می نشیند که جای دیگری برای خود پیدا نکرده.
 
اگر روس بودم به ایرانی ها می گفتم حالا هم بروید درب خانه همان کشوری که پشت درهای بسته در عمان با او نشستید و نوشابه زدید و توافق ژنو را نوشتید و بعدا به ما اطلاع دادید.
 
اگر جای روس ها بودم به ایران میگفتم بروید هواپیمای خودتان را از همان ایرباس جان فرانسوی تان بگیرید که امروز شمشیر را علیه تان بسته است، چه کار به سوخوی ما دارید.
 
اگر جای روس ها بودم می گفتم یادتان هست وسط دعوای من و اروپا بر سر اوکراین، آنها را به تحریم گاز تهدید کردم، اما زنگنه تان خودشیرینی کرد و آن وسط به غربی ها وعده داد که نگران نباشید ما شما را در زمستان تنها نمیگذاریم. بازی ما روس ها را خراب کردید. پس یکی زدی یکی هم بخور.
 
اگر جای روس ها بودم می گفتم یادتان هست که وزیرخارجه تان مذاکرات منطقه ای و موشکی را پشت درهای بسته با غربی ها پیش برد و وقتی من گفتم ایرانی ها در این موضوعات قطعا مذاکره نمی کنند آنها جواب دادند ظریف همین الان درحال مذاکره است!! ما را پیش آنها سنگ روی یخ کردید.
 
جای روس ها بودم به دولت ایران که با یک مویز گرمی اش میکند و با یک غوره سردی، درسی می دادم تا بداند منفعت طلبی هم راه و رسمی دارد، اصلا شما که خواستگاه قدرت تان شرق است و هزار هارمونی راهبردی و ژئوپلیتیک و...در این منطقه دارید چه به کاسه لیسی غربی ها.
 
ما روس بودیم قطعا میگفتیم حالا که ایران از همه جا رانده و مانده شده دوباره فیلش یاد هندوستان کرده و باز هم با یک لبخند غرب عنان از کف خواهد داد پس بهتر که با آنها سخت گیرانه تر رفتار کنم. القرض خیلی انتظار نباید داشت که روس ها بی مهری غرب گراهای ایرانی را در مبادلات و قراردادهای آتی سر مردم تلافی نکنند تا حقوق دان ها درس احترام متقابل را عملی پاس کنند. واقع گرایی میگوید از ماست که برماست.
(جهت جلوگیری از هرگونه سوبرداشت: این یادداشت صرفا درصدد تحلیل نوع رفتار احتمالی روسیه با ایران بوده است)