هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 26 خرداد 1398
ساعت 08:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 17 آبان 1397 ساعت 10:18 2018-11-8 10:18:19
شناسه خبر : 298150
 وزیر امور خارجه قطر با اشاره به سفر دو روزه خود به عراق و دیدار با مقامات، مسئولین و روسای احزاب این کشور، گفت که دوحه به حمایت های سیاسی و اقتصادی از بغداد ادامه خواهد داد.
وزیر امور خارجه قطر با اشاره به سفر دو روزه خود به عراق و دیدار با مقامات، مسئولین و روسای احزاب این کشور، گفت که دوحه به حمایت های سیاسی و اقتصادی از بغداد ادامه خواهد داد.
 وزیر امور خارجه قطر با اشاره به سفر دو روزه خود به عراق و دیدار با مقامات، مسئولین و روسای احزاب این کشور، گفت که دوحه به حمایت های سیاسی و اقتصادی از بغداد ادامه خواهد داد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل ازایرنا ، ' محمد بن عبدالرحمن آل ثانی' معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر در حساب کاربری توئیتر خود نوشت : از سفر به بغداد و دیدار با مسئولین دولت منتخب و جدید عراق بسیار خوشحالم . دوحه به حمایت از برادران خود در کشور دوست ، عراق با هدف ضمانت ثبات ، امنیت و پیشرفت این کشور ادامه خواهد داد.
 
حساب کاربری وزارت امور خارجه قطر هم در توئیتر اعلام کرد که محمد بن عبدالرحمن در جریان سفر به عراق با رییس جمهوری ، رییس مجلس ، نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشور دیدار و در خصوص روابط دو جانبه و راههای توسعه آن بحث و تبادل نظر کرده است.
 
این گزارش می افزاید : وزیر خارجه قطر بعد از پایان دیدار از عراق و در نشست خبری با 'محمد علی حکیم' همتای عراقی خود ، اظهار داشت : امیدوار به توسعه روابط خود با عراق هستیم . دستاوردهای دولت عراق در پیروزی علیه تروریست ها کامل نخواهد شد مگر با ایجاد امنیت و ثبات منطقه ای که مورد حمایت دولت قطر هم هست.
 
وزارت خارجه قطر اعلام کرد : وزیر خارجه در سفر به عراق همچنین با 'نوری المالکی ' رییس ائتلاف دولت قانون ، 'هادی العامری' رییس ائتلاف فتح ، 'سیدعمار حکیم' رییس جریان حکمت ملی ، 'ایاد علاوی' رییس ائتلاف الوطنیه و 'خمیس خنجر' رییس ائتلاف المحور الوطنی دیدار کرد و در گفت وگو با آنان بر تعهد دولت قطر به حمایت از ثبات عراق تاکید کرد.
روابط عراق و قطر در یک سال پایانی دولت 'حیدر العبادی ' نخست وزیر سابق عراق ، توسعه نسبی داشت .
 
قطر و عراق ششم اردیبهشت ماه گذشته و در جریان سفر ' کاظم فنجان الحمامی' وزیر وقت حمل و نقل عراق به دوحه ، توافقنامه تامین مشترک سلامت و امنیت هواپیماهای غیرنظامی را امضا کردند. 
 
بر اساس توافق یاد شده دو کشور همچنین در زمینه تبادل اطلاعات، کارشناس و اعزام هیات های دو جانبه همکاری خواهند کرد. 
 
دو کشور سوم اردیبهشت ماه گذشته هم نخستین خط دریایی مستقیم ویژه حمل کالا بین بندر حمد قطر و ام قصر عراق را افتتاح کردند.
 
هفتم مرداد ماه سال 97 هم 'عثمان علی الغانمی' رییس ستاد ارتش عراق در سفری که از سوی کارشناسان نظامی منطقه مهم و بی سابقه ارزیابی شد به قطر سفر کرد.
 
به گفته کارشناسان نظامی سفر رییس ستاد ارتش عراق به قطر در دستکم بیست سال گذشته بی سابقه بوده است و اولین سفر یک مقام ارشد نظامی این کشور به قطر از زمان سقوط صدام حسین محسوب می شد.
 
کارشناسان همچنین گفتند : سفر رییس ستاد ارتش عراق که از افسران با سابقه این کشور محسوب می شود نقطه تحولی در مناسبات دو کشور محسوب و پیش بینی می شود منشاء تحولات جدیدی در روابط بغداد – دوحه باشد. 
 
پس از آنکه کشورهای عربستان، امارات، بحرین و مصر 5 ژوئن 2017 ( 15 خرداد 96) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را بستند، بخشی از کالاهای موردنیاز قطر از سوی ترکیه و از طریق عراق به این کشور وارد می شود. 
 
قطر و عراق 23 اسفند گذشته هم توافقنامه همکاری های امنیتی امضا کردند.این توافق نامه همکاری در زمینه های مبارزه با تروریسم و تامین مالی آن، تقلب ، جرایم سازمان یافته ، مبارزه با موادمخدر، قاچاق، پولشویی و تامین امنیت بنادر و فرودگاه ها را شامل می شود. 
 
قطر در نشست بازسازی عراق که 25 بهمن 96 در کویت برگزار شد، یک بسته 1 میلیارد دلاری به صورت قرض و سرمایه گذاری برای طرح های زیربنایی و بازسازی به این کشور اختصاص داد. 
 
البته قطر مشخص نکرد چه بخشی از این مبلغ به عنوان قرض و چه بخشی به صورت سرمایه گذاری ارایه می شود. 
 
اوایل سال جاری میلادی و به دنبال پیروزی‌های نظامی علیه گروه تروریستی داعش در عراق، قطر تصمیم به ازسرگیری پرواز هواپیماهای خود در آسمان عراق گرفت .