هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 27 مرداد 1398
ساعت 06:33
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 28 مهر 1397 ساعت 16:02 2018-10-20 16:02:10
شناسه خبر : 296085
ورودی 94 مهندسی برق دانشگاه شریف 
حافظ کل قرآن کریم، رتبه 43 کنکور ریاضی و 26 کنکور زبان
ورودی 94 مهندسی برق دانشگاه شریف حافظ کل قرآن کریم، رتبه 43 کنکور ریاضی و 26 کنکور زبان

روز های آخر مهر، ایام آشنایی برای اعضای بنیاد نخبگان است. ایامی که در یکی از چهارشنبه‌های آن، بچه‌ها به حسینیه واقع در خیابان آذربایحان رفته و با کسی که با صراحت اعلام کرده «در دفاع از جامعه‌ی نخبگان و از حرکت علمی کشور، تا نَفس دارم ذرّه‌ای کوتاه نخواهم آمد» تجدید بیعت می‌کنند.

 

صف ورود به بیت طولانی است. پس از انجام بازرسی های قبل ورود، به داخل بیت می‌رویم و در جایی وسط حسینیه همراه تعدادی از رفقا جاگیر می‌شویم. با وجود اینکه نسبتا زمان زیادی تا آغاز مراسم مانده ، اما نصف حسینیه پر شده است. کمی بعد، حاج مهدی رسولی با یک مثنوی زیبا و ذکر مصیبت، دل‌ها را بیش از پیش آماده می‌کند. اکنون دیگر همه منتظر ورود آقا هستیم و چشم ها به پرده آبی رو به رو دوخته شده است.

 

با آغاز مراسم، تعدادی از بچه ها به بیان دیدگاه‌های خود می‌پردازند و آقا هم با دقت کامل صحبت ها را دنبال کرده و بعضا هم دست به قلم می‌شوند. گهگاه صحبت‌هایی بین بچه‌ها رد و بدل می‌شود که ناشی از انتقاد به محتوای برخی از سخنرانی‌هاست. جمع‌بندی تعدادی از حضار این‌ است که محتوای بعضی از متن‌ها می‌توانست بهتر باشد. بعد از پایان یکی از سخنرانی‌ها، جوانی از نزدیکی ما برخاسته و در حالی که اشک بر گونه دارد، تقاضای وقت برای صحبت می‌کند. مجری ابتدا کمبود زمان را تذکر می‌دهد اما این جوان نیز با توصیه آقا فرصتی برای ارائه مطالب خود پیدا می‌کند.

 

پس از تعداد زیادی سخنرانی، اکنون جمعیت برای شنیدن بیانات آقا لحظه شماری می‌کند. تقریبا چهل دقیقه تا اذان باقی است که آقا شروع می‌کنند. مثل هرسال بچه‌ها را مورد لطف قرار می‌دهند و از امید خودشان به این بچه‌ها می‌گویند. صحبت های آقا امسال دو محور کلی دارد، نخبگان و دانشگاه. در مورد نخبگان، چهار نگاه به نخبه و چند سفارش را مطرح می‌کنند. شنیدن این توصیه‌ها از زبان کسی که در این سال‌ها بیشترین عنایت را به نخبگان داشته، حال و هوای دیگری برای بچه دارد. امسال هم آقا همانند دو سال اخیر اشاره ای به تاریخ می‌کنند و از بچه‌ها می‌خواهند که تاریخ کشورشان را بیشتر مورد توجه قرار دهند.

 

آقا از بچه‌ها انتظار دارد که در فضای تخصصی خود غرق نشوند و از جامعه و مردم غفلت نکنند. هنگامی که آقا انقطاع حداقل دویست ساله پیشرفت علمی در کشور را مطرح ‌می‌کنند و استعداد های امروز کشور را میراث فارابی ها و ابن‌سینا ها می‌دانند و از بچه‌ها انتظار دارند که ادامه‌دهنده این حرکت عظیم تاریخی باشند، بچه‌ها انگار بار سنگینی را بر دوش خود حس می‌کنند اما آقا این مسئولیت سنگین را مایه‌ی شرف و افتخار و عزّت دنیا و آخرت می‌دانند. در پایان این بخش، ایشان دوباره اعتماد خود به بچه‌ها را نشان می‌دهند و از مسئولین می‌خواهند که از این جوانان در چیدمان مدیریتی کشور استفاده کنند و اعتماد می‌دهند که این‌ها می‌توانند مدیریت‌های میانی کشور را برعهده بگیرند.

 

در مورد دانشگاه، ایشان دانشگاه را با وجود اشکالات مطرح شده، در خدمت انقلاب می‌دانند و چندین مثال از خدمات برجسته آن در سال های اخیر می‌زنند. از جامعه دانشگاهی می‌خواهند که نقشه جامع علمی کشور را به روز رسانی کند و از آنان می‌خواهند که با دولت تعامل داشته و پاسخگوی نیاز هایش باشند.

زمان اذان فرامی‌رسد و بخش پایانی صحبت‌های آقا ناظر به مسائل کلی کشور باقی می‌ماند. بچه‌ها می‌خواهند بعد نماز مراسم را ادامه دهیم که اقا با خنده می‌گویند بعد نماز ناهار است. پس از چند دقیقه معطلی در صف وضوخانه، نماز را پشت سرآقا می‌خوانیم و پس از ناهار، دریای آبی بیت را ترک می‌کنیم.