هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 28 مرداد 1398
ساعت 09:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 21 مهر 1397 ساعت 09:15 2018-10-13 09:15:34
شناسه خبر : 294879
بررسی گزارشهای بانک مرکزی نشان می‌دهد خالص حساب سرمایه در پایان سال ۹۶ حدود ۱۹میلیارد دلار و در پایان بهار ۹۷ حدود ۵میلیارد دلار بوده است.

بررسی گزارشهای بانک مرکزی نشان می‌دهد خالص حساب سرمایه در پایان سال ۹۶ حدود ۱۹میلیارد دلار و در پایان بهار ۹۷ حدود ۵میلیارد دلار بوده است.

 

به گزارش تسنیم،  حدوداً 2 ماه قبل بانک مرکزی گزارش نماگرهای اقتصادی مربوط به سال 96 را منتشر کرد و در روزهای اخیر نیز گزارش 3ماهه مربوط به بهار 97 منتشر شده است، بر این اساس بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود از تراز پرداختها، میزان خالص حساب سرمایه در پایان سال 96 را حدود 19.3 میلیارد دلار اعلام کرده است.

 

همچنین در 3ماهه نخست سال 97 نیز عدد حساب سرمایه ایران حدود 5.2 میلیارد دلار بوده است.

 

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول برآورد حساب مالی و سرمایه‌ای در پایان سال 96 منفی 27 میلیارد دلار بوده است، به این ترتیب به‌نظر می‌رسد برآورد تقریبی اعلام‌شده از سوی صندوق بین المللی پول با آمار اعلامی بانک مرکزی همخوانی ندارد.

بیشتر بخوانید:

براورد 27میلیارددلاری از حساب سرمایه سال 96 ایران

گفتنی است، پیش از این به‌صورت ماهیانه آمارهای مربوط به حساب سرمایه در بخش موازنه پرداختهایِ گزیده آمارهای اقتصادی منتشر می‌شد. بر اساس  آمار بانک مرکزی در دی ماه سال قبل خالص حساب سرمایه کشور حدوداً منفی 14 میلیارد دلار و میزان اشتباهات و ازقلم‌افتادگی نیز حدود 5 میلیارد دلار بوده است.

به گزارش تسنیم، خروج سرمایه زمانی اتفاق می‌افتد که فعالان اقتصادی ارز ناشی از فعالیت تجاری خود را به کشور وارد نکرده باشند، به‌عنوان مثال اگر بعد از صادرات، صادرکننده ارز حاصل از فروش محصول خود  را داخل کشور به ریال تبدیل نکرده باشد، این فرایند شکل می‌گیرد. کارشناسان معتقدند از جمع بدهی ارزی بانکها و عدد خالص حساب سرمایه می‌توان میزان خروج سرمایه از کشور را تخمین زد.