هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 24 تير 1399
ساعت 14:01
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 15 مهر 1397 ساعت 08:20
يكشنبه 15 مهر 1397 07:59 ساعت
2018-10-7 08:20:29
شناسه خبر : 294041
ولیعهد سعودی در واکنشی حقارت‌بار به اهانت‌های پیاپی رئیس‌جمهور آمریکا به آل‌سعود و تأکید وی مبنی بر اینکه این رژیم بدون حمایت‌های واشنگتن دو هفته هم نمی‌تواند دوام بیاورد، گفته «کار با دونالد ترامپ را دوست دارم»(!)
ولیعهد سعودی در واکنشی حقارت‌بار به اهانت‌های پیاپی رئیس‌جمهور آمریکا به آل‌سعود و تأکید وی مبنی بر اینکه این رژیم بدون حمایت‌های واشنگتن دو هفته هم نمی‌تواند دوام بیاورد، گفته «کار با دونالد ترامپ را دوست دارم»(!)
 
به گزارش رجانیوز به نقل از کیهان؛«محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی که خود، پدر و کشورش در چند هفته اخیر بارها از سوی ترامپ تحقیر شده در گفت‌وگو با بلومبرگ و در واکنش به این تحقیر‌ها گفته: «باید بپذیریم که هر دوستی، هم حرف‌های خوب می‌زند و هم حرف‌های بد.»
 
بن سلمان در پاسخ به این مسئله که ترامپ اخیراً گفته بود در صورت قطع حمایت‌های نظامی واشنگتن از ریاض، ایرانی‌ها ظرف ۲ هفته این کشور را فتح می‌کنند نیز این‌گونه واکنش نشان داده: «عربستان پیش از آمریکا وجود داشت. ما از سال ۱۷۴۴ میلادی وجود داریم و فکر کنم که این یعنی بیش از ۳۰ سال قبل از به وجود آمدن آمریکا.»
 
خبرنگار بلومبرگ سپس از بن سلمان پرسید که «آیا اهمیت نمی‌دهید که ترامپ این چیزهای واقعاً گستاخانه را در باره پدر شما می‌گوید؟» که بن‌سلمان پاسخ داد: «خُب، می‌دانید، باید قبول کرد که دوستان چیزهای خوب و بد درباره ما می‌گویند. 
 
شما نمی‌توانید دوستانی داشته باشید که ۱۰۰ درصد چیزهای خوبی درباره شما می‌گویند. این ماجرا حتی درون خانواده‌ها هم صادق است. همیشه سوءتفاهم‌هایی وجود دارد و ما این (سخنان ترامپ) را هم در همین دسته طبقه‌بندی می‌کنیم.»(!)
 
خبرنگار بلومبرگ در خصوص همکاری‌های ترامپ و سعودی‌ها در موضوع نفت هم سوالاتی مطرح کرد که  ولیعهد سعودی در پاسخ گفت: «آمریکا عملاً از عربستان و دیگر اعضای اوپک خواست که به آنها اطمینان بدهند که کاهش تولیدی از جانب ایران نخواهد بود مگر این که ما آن را جبران کنیم. همین اتفاق هم افتاد. 
 
ایرانی‌ها اگر اشتباه نکنم اخیراً ۷۰۰ هزار بشکه از تولید نفت خود را کاهش داده‌اند و عربستان، اعضای اوپک و حتی کشورهای خارج از اوپک روزانه یک و نیم میلیون بشکه (بیشتر) نفت تولید کرده‌اند. به این ترتیب، ما به ازای هر بشکه نفت ناپدید شده ایران، ۲ بشکه نفت صادر کردیم.»(!)
 
گفتنی است بن‌سلمان، همه چیز خود به ویژه تخت پادشاهی عربستان را مدیون ترامپ است و خوب می‌داند اگر مقابل تحقیر‌های آمریکا اخم کند، باید با پادشاهی خداحافظی کند. ضمن این که بدون حمایت‌های آمریکا این کشور مثل خیلی از کشورهای مرتجع عربی عددی نخواهند بود. موجودیت این کشورهای میکروسکوپی و عصر حجری وابسته به حمایت‌های امثال ترامپ است.
 
 
بن سلمان در ادامه به موضوع یمن پرداخت و گفت: «ما نمی‌خواهیم حزب‌الله جدیدی در جزیرهًْ‌العرب داشته باشیم این خط قرمز جهان است نه فقط عربستان و هیچ کس نمی‌خواهد حزب‌الله نزدیک در منطقه‌ای باشد که از طریق آن ۱۵ درصد تجارت جهانی انجام می‌گیرد.» 
 
بن سلمان ابراز امیدواری کرد که طرف‌های یمنی به زودی پای میز مذاکره بیایند و به راه حل دست یابند. 
 
بن سلمان در ادامه گریزی زد به موضوع مبارزه با فساد در کشورش و گفت: «ما از طریق کمپین مبارزه با فساد تاکنون ۳۵ میلیارد دلار به خزانه دولت بازگرداندیم و این روند طی دو سال آینده نیز ادامه داشته و تکمیل می‌شود.» وی افزود، 8 تن هنوز در قالب مبارزه با فساد در بازداشت هستند.